Western Sydney Wanderers FC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Western Sydney Wanderers
ilustracja
Pełna nazwa

Western Sydney Wanderers Football Club

Przydomek

Wanderers

Barwy

         
czerwono-czarne

Data założenia

4 kwietnia 2012

Debiut w najwyższej lidze

6 października 2012
Western Sydney Wanderers 0:0 Central Coast Mariners

Liga

A-League

Państwo

 Australia

Stan

 Nowa Południowa Walia

Adres

Locked Bag 3003 Rooty Hill NSW 2766[1]

Stadion

Western Sydney Stadium

Właściciel

Jefferson Cheng
Paul Lederer

Prezes

Paul Lederer

Trener

Carl Robinson

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Western Sydney Wanderers Football Clubaustralijski, profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w zachodniej części Sydney (Nowa Południowa Walia), założony w 2012 roku. Zespół występuje w rozgrywkach A-League; zwycięzca sezonu zasadniczego w 2013 roku oraz triumfator Azjatyckiej Ligi Mistrzów w 2014 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tło historyczne[edytuj | edytuj kod]

Region zachodniego Sydney brany był pod uwagę jako potencjalna lokalizacja dla klubu Sydney FC (wniosek licencyjny został złożony przez federację stanową Soccer New South Wales; obecnie Football NSW), który dołączył do rozgrywek A-League od sezonu 2005/2006. Sydney FC w swojej ofercie zaproponował, żeby spotkania domowe były rozgrywane na obiekcie Parramatta Stadium w zachodnim Sydney. Po przyznaniu licencji przez Football Federation Australia (FFA) dla Sydney FC na udział w rozgrywkach A-League przewodniczący Frank Lowy wymusił na klubie przeniesienie się do wschodniej części Sydney oraz rozgrywania domowych spotkań na obiekcie Sydney Football Stadium. Jednocześnie udział federacji stanowej Soccer New South Wales w klubie został ograniczony z 100% do 25%. Dodatkowo syn Franka Lowy'a, David Lowy został mianowany na głównego inwestora w klubie. W związku z zaistniałą sytuacją Soccer New South Wales podjęła decyzję o wycofaniu się z klubu Sydney FC. Argumentując swoją decyzję, że klub stał się zabawką dla Franka Lowy i jego rodziny[2]. Ponadto federacja Football NSW wyraziła niechęć do autokratycznego podejścia przewodniczącego Franka Lowy'a w procesie tworzenia klubu oraz braku konsultacji w kluczowych kwestiach dla klubu[2][3]. FFA prowadziła politykę „jednego klubu z jednego miasta” i po przystąpieniu klubu Sydney FC do rozgrywek A-League od sezonu 2005/2006 przez okres kolejnych 5 lat inny zespół z tego samego miasta nie mógł występować w lidze[4].

W 2008 roku FFA ogłosiła zamiar powiększenia rozgrywek A-League po wygaśnięciu 5-letniego okresu, w którym to jeden klub reprezentował jedno miasto[5]. W dniu 29 września 2009 roku FFA przyznało licencję klubowi Sydney Rovers FC z zachodniej części Sydney na grę w rozgrywkach A-League. Sydney Rovers miał występować w A-League od sezonu 2011/2012[6]. Jednak w wyniku nie uzyskania odpowiedniego wsparcia finansowego dla klubu FFA w dniu 10 grudnia 2010 roku podjęła decyzję o odebraniu licencji klubowi Sydney Rovers FC. Jednocześnie FFA poinformowała, że nadal zamierza dołączyć klub z zachodniej części Sydney do rozgrywek A-League[7].

Założenie[edytuj | edytuj kod]

Prezentacja pierwszym trzech zakontraktowanych piłkarzy przez klub. Od lewej: Aaron Mooy, Tarek Elrich i Kwabena Appiah (25 czerwca 2012)

Bezpośrednią przyczyną powstania klubu Western Sydney Wanderers FC było zawieszenie licencji drużynie Gold Coast United FC w dniu 29 lutego 2012 roku w trakcie sezonu 2011/2012. Seria sporów pomiędzy właścicielem drużyny Gold Coast United, Clive Palmerem a zarządem FFA dotyczących kwestii m.in. naruszania przepisów rozgrywek A-League doprowadziła, że liczba zespołów występujących w lidze spadła z 10. do 9. drużyn. Czyli o jedną mniej niż FFA potrzebowała do zbliżających się negocjacji odnośnie do sprzedaży praw telewizyjnych[8][9].

W dniu 4 kwietnia 2012 roku sekretarz generalny FFA Ben Buckley zapowiedział utworzenie nowego zespołu piłkarskiego z zachodniej części Sydney[10][11]. Zgodnie z zapowiedziami FFA nowy klub miał dołączyć do rozgrywek A-League od sezonu 2012/2013. Jednak pomimo podjętych kilku prób, FFA nie znalazła chętnego podmiotu do stania się właścicielem nowego klubu. Ostatecznie FFA wzięła na siebie rolę właściciela klubu co pomogło w zabezpieczeniu 4 milionów AUD od rządu australijskiego przyznanych w ramach dotacji na stworzenie oraz bieżące koszty utrzymania klubu[10][11][12].

Swoje poparcie dla klubu z zachodniej części Sydney wyrazili m.in. piłkarze Scott Chipperfield, Tim Cahill i Lucas Neill[13] oraz lokalna społeczność z zachodnich dzielnic Sydney (Mount Pritchard, Parramatta, Rooty Hill, Penrith, Castle Hill, Campbelltown i Bankstown), którzy wspólnie z FFA dyskutowali nad wartością i kulturą klubu, obiektem rozgrywania domowych spotkań oraz nazwą i barwami klubowymi[14][15][16]. Konsultacje społeczne prowadzone przez FFA przyczyniły się do uruchomienia internetowego głosowanie, w którym opinia publiczna mogła wybrać barwy klubowe oraz nazwę klubu. Wśród proponowanych barw klubowych były do wyborów następujące warianty: czarno-czerwone, czarno-biało-czerwone oraz biało-czarne. Natomiast spośród proponowanych nazw można było głosować na jedną z opcji: Athletic, Rangers, Strikers, Wanderers oraz Wolves[17].

W dniu 25 czerwca 2012 roku oficjalnie ogłoszono, że nowy klub będzie się nazywał Western Sydney Wanderers FC oraz domowe spotkanie będzie rozgrywał na obiekcie Parramatta Stadium, ponadto zaprezentowano herb oraz barwy klubowe[18]. Dodatkowo nazwa Wanderers nawiązuje do pierwszego klubu piłkarskiego założonego w 1880 roku w Australii, klubu Wanderers FC[19].

A-League[edytuj | edytuj kod]

Mecz serii finałowej pomiędzy Western Sydney Wanderers i Brisbane Roar (wynik 2:0; 12 kwietnia 2013)

Pierwszym trenerem w historii klubu został Australijczyk Tony Popovic, który został zatrudniony w dniu 1 lipca 2012 roku[20]. Western Sydney Wanderers FC zainaugurował rozgrywki w A-League w dniu 6 października 2012 roku w domowym spotkaniu przeciwko Central Coast Mariners FC. Spotkanie zakończyło się remisem w stosunku 0:0[21]. W inauguracyjnym sezonie 2012/2013 klub jako beniaminek rozgrywek uplasował się na 1. miejscu w sezonie zasadniczym z dorobkiem 57 punktów i uzyskał awans do serii finałowej rozgrywek[22]. W serii finałowej klub dotarł do finału rozgrywek (tzw. Grand Final), w którym poniósł porażkę przeciwko Central Coast Mariners w stosunku 0:2[23]. W sezonie 2013/2014 Western Sydney Wanderers zakończyli zmagania w sezonie zasadniczym na 2. miejscu[24]. W serii finałowej rozgrywek, klub drugi raz z rzędu awansował do finału. W finale drużyna Western Sydney Wanderers uległa po dogrywce drużynie Brisbane Roar FC w stosunku 1:2[25].

W maju 2014 roku FFA poinformowała, że przestała być właścicielem klubu Western Sydney Wanderers FC. Klub został sprzedany konsorcjum pod przewodnictwem australijskiego biznesmena Paula Lederera[26]. Ostatecznie klub został przejęty przez nowego właściciela w dniu 30 czerwca 2014 roku[27].

Western Sydney Wanderers w sezonie 2014/2015 zajęli w sezonie zasadniczym 9. przedostatnie, miejsce i nie uzyskali awansu do serii finałowej rozgrywek[28]. Natomiast w sezonie zasadniczym 2015/2016 klub zakończył zmagania na 2. miejscu i ponownie wystąpił w serii finałowej rozgrywek[29]. W serii finałowej Western Sydney Wanderers trzeci raz w swojej historii awansowali do finału rozgrywek. W finale ulegli drużynie Adelaide United FC w stosunku 1:3[30]. W sezonie 2016/2017 Western Sydney Wanderers zajęli 6. miejsce w sezonie zasadniczym i uzyskali awans do serii finałowej rozgrywek[31]. Serię finałową klub zakończył na etapie rundy eliminacyjnej, w której uległ po rzutach karnych drużynie Brisbane Roar (1:1 w meczu; 5:6 w rzutach karnych)[32].

Tony Popovic był trenerem klubu Western Sydney Wanderers do 30 września 2017 roku[20]. Tuż przed startem sezonu 2017/2018 na stanowisko trenera został zatrudniony Australijczyk Hayden Foxe, który pełnił tę funkcję do 5. kolejki sezonu zasadniczego 2017/2018. Natomiast do końca sezonu klub prowadził Hiszpan Josep Gombau[33]. Western Sydney Wanderers w sezonie zasadniczym 2017/2018 uplasowali się na 7. miejscu i nie uzyskali awansu do serii finałowej rozgrywek[34]. Od 19 maja 2018 roku trenerem klubu jest Niemiec Markus Babbel[20]. Za kadencji trenera Markusa Babbela klub w sezonie zasadniczym 2018/2019 zajął 8. miejsce i nie awansował do serii finałowej rozgrywek[35].

Rozgrywki międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Azjatycka Liga Mistrzów[edytuj | edytuj kod]

Kibice Western Sydney Wanderers po triumfie w Azjatyckiej Lidze Mistrzów (2 listopada 2014)

Western Sydney Wanderers w dotychczasowej historii trzykrotnie występował w rozgrywkach Azjatyckiej Ligi Mistrzów (ACL). Western Sydney Wanderers w 2014 roku triumfował w rozgrywkach ACL oraz dwukrotnie kończyła zmagania na fazie grupowej (2015, 2017).

Western Sydney Wanderers zadebiutował w Azjatyckiej Lidze Mistrzów w dniu 26 lutego 2014 roku, w domowym spotkaniu przeciwko południowokoreańskiej drużynie Ulsan Hyundai FC. Spotkanie zakończyło się porażką gospodarzy w stosunku 1:3[36]. Ostatecznie w fazie grupowej (grupa H) Western Sydney Wanderers zajęli 1. miejsce z dorobkiem 12 punktów i awansowali do rundy pucharowej[37]. Western Sydney Wanderers dotarł do finału rozgrywek. W finale klub podejmował w dwumeczu saudyjski klub Al-Hilal. Dwumecz zakończył się zwycięstwem Western Sydney Wanderers w stosunku 1:0 (I. mecz domowy 1:0; II. mecz wyjazdowy 0:0)[38].

W sezonach 2015 i 2017 Western Sydney Wanderers kończyło zmagania na fazie grupowej. W 2015 roku klub zajął 3. przedostatnie miejsce grupie z dorobkiem 8 punktów[39]. Natomiast w 2017 zajął ostatnie 4. miejsce z dorobkiem 6 punktów[40].

Klubowe Mistrzostwa Świata[edytuj | edytuj kod]

Western Sydney Wanderers dzięki zwycięstwu w Azjatyckiej Lidze Mistrzów zapewniło sobie udział w Klubowych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w 2014 roku w Maroku. Drużyna Western Sydney Wanderers rozpoczęła zmagania od ćwierćfinału, w którym zmierzyła się z meksykańskim zespołem Cruz Azul. Mecz zakończył się porażką Western Sydney Wanderers po dogrywce w stosunku 1:3[41]. Porażka sprawiła, że Western Sydney Wanderers w drugim meczu turniejowym zagrało o 5. miejsce z algierskim klubem ES Sétif. Spotkanie zakończyło się porażką drużyny Western Sydney Wanderers, która po rzutach karnych uległa algierskiemu klubowi (2:2 w meczu; 4:5 w rzutach karnych)[42].

Western Sydney Wanderers FC w poszczególnych sezonach[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce M Z R P B Pkt Seria finałowa FFA Cup[a] Azjatycka Liga Mistrzów[b]
2012/2013 1 27 18 3 6 41 – 21 57 finalista Grand Final
2013/2014 2 27 11 9 7 34 – 29 42 finalista Grand Final zwycięzca[38]
2014/2015 9 27 4 6 17 29 – 44 18 brak awansu 1/16 finału[43] faza grupowa[39]
2015/2016 2 27 14 6 7 44 – 33 48 finalista Grand Final ćwierćfinał[44]
2016/2017 6 27 8 12 7 35 – 35 36 rudna eliminacyjna ćwierćfinał[45] faza grupowa[40]
2017/2018 7 27 8 9 10 38 – 47 33 brak awansu półfinał[46]
2018/2019 8 27 6 6 15 42 – 54 24 brak awansu półfinał[47]
2019/2020 ćwierćfinał[48]

Źródło: www.ultimatealeague.com.

Legenda:
     mistrzostwo ligi, 1. miejsce w sezonie zasadniczym lub zwycięstwo w innych rozgrywkach;
     2. miejsce w sezonie zasadniczym lub finał rozgrywek;
     3. miejsce w sezonie zasadniczym lub 3. miejsce w innych rozgrywkach.

Rezerwy i sekcja kobieca[edytuj | edytuj kod]

Mecz pomiędzy kobiecymi zespołami Western Sydney Wanderers i Sydney FC (wynik 1:3; 2 lutego 2014)

Rezerwy[edytuj | edytuj kod]

Sekcja młodzieżowa klubu Western Sydney Wanderers FC została założona w 2012 roku i przystąpiła do rozgrywek A-League National Youth League (od sezonu 2018/2019 funkcjonują pod nazwą Y-League)[49]. Zespół młodzieżowy w 2018 roku zdobył mistrzostwo Australii w rozgrywkach młodzieżowych[50] oraz dwukrotnie triumfował w sezonie zasadniczym w Konferencji B (2018[51], 2019[52]). W 2015 roku federacja stanowa Football NSW opublikowała raport, który zalecił włączenie akademii piłkarskich klubów Central Coast Mariners FC, Sydney FC oraz Western Sydney Wanderers FC do rozgrywek stanowych. W tym samym roku potwierdzono, że rezerwy klubu Western Sydney Wanderers zostaną włączone do rozgrywek organizowanych przez federację stanową Football NSW – National Premier Leagues NSW[53][54].

Sekcja kobieca[edytuj | edytuj kod]

Sekcja kobieca klubu Western Sydney Wanderers FC została założona w 2012 roku i przystąpiła do rozgrywek W-League od sezonu 2012/2013[55]. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 20 października 2012 roku w meczu wyjazdowym przeciwko kobiecemu zespołowi Adelaide United FC. Spotkanie zakończyło się porażką drużyny Western Sydney Wanderers w stosunku 3:4[56]. Zespół kobiecy nigdy w swojej historii nie awansował do serii finałowej rozgrywek. Najlepszy rezultat zanotował w sezonie 2012/2013 zajmując 6. miejsce w sezonie zasadniczym[57].

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Seniorzy[edytuj | edytuj kod]

Krajowe[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Tony Popovic, trener Western Sydney Wanderers w latach 2012–2017

Juniorzy[edytuj | edytuj kod]

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Lp. Trenerzy[20][33] Lata
1 Tony Popovic 1 lipca 2012 – 30 września 2017
2 Hayden Foxe 1 października 2017 – 31 października 2017
3 Josep Gombau 1 listopada 2017 – 18 maja 2018
4 Markus Babbel 19 maja 2018 – 20 stycznia 2020
5 Jean-Paul de Marigny 21 stycznia 2020 –

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Parramatta Stadium obiekt domowy w latach 2012 – 2016
Stadion Western Sydney Stadium (kwiecień 2019 rok)

Western Sydney Wanderers w latach 2012 – 2016 rozgrywał swoje domowe spotkania na obiekcie Parramatta Stadium o pojemności 20 700 widzów[58][59]. Stadion Parramatta Stadium został wybudowany w 1986 roku i zlokalizowany był przy ulicy O'Connell Street w dzielnicy Parramatta (City of Parramatta)[59]. Obiekt Parramatta Stadium został wyburzony w 2017 roku w związku z decyzją Rządu Nowej Południowej o budowie nowego obiektu w tym samym miejscu o nazwie Western Sydney Stadium[60][61]. Western Sydney Wanderers na stadionie Parramatta Stadium rozegrał łącznie 55 spotkań w rozgrywkach A-League[33]. Obiekt Western Sydney Stadium został oddany do użytku w 2019 roku i mieści 30 000 widzów[60]. Podczas prac budowlanych klub rozgrywał domowe spotkania na obiektach: Sydney Showground Stadium i Stadium Australia, które zlokalizowane są na terenie Sydney Olympic Park[62].

Ponadto Western Sydney Wanderers sporadycznie swoje mecze domowe w A-League rozgrywał również na innych obiektach sportowych w Nowej Południowej Walii. Dotychczas w roli gospodarza wystąpił dodatkowo na czterech innych stadionach[33]:

Kibice i rywalizacje[edytuj | edytuj kod]

Kibice prowadzący doping na meczach Western Sydney Wanderers FC skupieni są wokół grupy Red and Black Bloc (RBB)[63]. Grupa została założona w czerwcu 2012 roku. Założenie grupy poprzedziły dyskusję prowadzona przez jej członków na forach internetowych oraz na spotkaniu w Woolpack Hotel[15][64]. Kibice zrzeszeni wokół grupy Red and Black Bloc prowadzą własną stronę internetową pod adresem internetowym redandblackbloc.org.

Derby Sydney[edytuj | edytuj kod]

Kibice Western Sydney Wanderers z grupy Red and Black Bloc

Derby Sydney, lokalne derby rozgrywane pomiędzy dwoma zespołami z stolicy stanu Nowa Południowa Walia: Western Sydney Wanderers FC i Sydney FC. Do pierwszego spotkania między obiema drużynami doszło 20 października 2012 roku i zakończyło się porażką Western Sydney Wanderers 0:1[65].

Bilans pojedynków Western Sydney Wanders FC – Sydney FC[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki M Z R P B+ B– +/–
A-League 21 4 6 11 21 37 -16
FFA Cup 1 0 0 1 0 3 -3
Ogółem 22 4 6 12 21 40 -19

Stan na 27 kwietnia 2019 roku[66].

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Stan na 27 kwietnia 2019 roku.

Najwyższa wygrana[67]:

 • Western Sydney Wanderers FC 6:1 Adelaide United FC (21 grudnia 2012);
 • Western Sydney Wanderers FC 5:0 Guizhou Renhe (22 kwietnia 2014, Azjatycka Liga Mistrzów).

Najwyższa porażka[67]:

 • Urawa Red Diamonds 6:1 Western Sydney Wanderers FC (29 kwietnia 2017, Azjatycka Liga Mistrzów);
 • Western Sydney Wanderers FC 0:5 Sydney FC (9 grudnia 2017).

Najwięcej zwycięstw z rzędu[68]:

 • 10 spotkań (od 13 stycznia do 16 marca 2013).

Najwięcej porażek z rzędu[68]:

 • 6 spotkań (od 1 stycznia do 22 stycznia 2019).

Najdłuższa seria bez przegranego meczu[68]:

 • 13 spotkań (od 13 stycznia do 12 kwietnia 2013).

Najdłuższa seria bez wygranego meczu[68]:

 • 14 spotkań (od 1 listopada 2014 do 1 lutego 2015).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Puchar rozgrywany od 2014 roku.
 2. Australia jest członkiem AFC od 2006 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Contact Us. Wswanderersfc.com.au. [dostęp 2019-02-25]. (ang.).
 2. a b NSW 'cut ties' with new club over Lowy. Smh.com.au, 12 grudnia 2004. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 3. Michael Cockerill: FFA must show real leadership to ensure the move west is a success. Smh.com.au, 5 kwietnia 2012. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 4. Joe Gorman: Was one-team one-city a mistake by the FFA?. Theroar.com.au, 17 grudnia 2012. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 5. Greg Prichard: Super-sized A-League may get the jump on AFL in western Sydney. Smh.com.au, 1 maja 2008. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 6. Staff Writer: FFA Okay West Sydney For 2011. Ftbl.com.au, 29 września 2009. [dostęp 2019-02-27]. (ang.).
 7. Staff Writers: Sydney Rovers Scrapped. Ftbl.com.au, 10 grudnia 2010. [dostęp 2019-02-27]. (ang.).
 8. Clive Palmer reveals Gold Coast United A-League licence revoked by Football Federation Australia. Couriermail.com.au, 29 lutego 2012. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 9. FFA's failure to negotiate & communicate with clubs' owners at the heart of another ugly episode for the A-League. Goal.com. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 10. a b Staff Writers: PM: West Is Best For FFA. Ftbl.com.au, 4 kwietnia 2012. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 11. a b FFA adds western Sydney to A-League. Abc.net.au, 5 kwietnia 2012. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 12. Staff Writers: Western Sydney To Be Unveiled. Ftbl.com.au, 3 kwietnia 2012. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 13. Wanderers celebrate first birthday. Weekender News Network, 3 kwietnia 2013. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 14. FFA Thanks Western Sydney Football Community On Wanderers Anniversary. Wswanderersfc.com.au, 4 kwietnia 2013. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 15. a b Football comes home. The early days of Western Sydney Wanderers FC.. Westsydneyfootball.com. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 16. Western Sydney Wanderers Football Club. Parliamentary Debates (Hansard), 2 maja 2013. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 17. Last day to vote on new Sydney club. Wswanderersfc.com.au, 11 maja 2012. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 18. Western Sydney Wanderers FC join Hyundai A-League. A-league.com.au, 25 czerwca 2012. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 19. History. Wswanderersfc.com.au. [dostęp 2019-03-02]. (ang.).
 20. a b c d Western Sydney Wanderers: Manager history. Worldfootball.net. [dostęp 2017-01-08]. (ang.).
 21. A-League 2012/2013: 1. Round. Western Sydney Wanderers – Central Coast Mariners 0:0. Worldfootball.net, en. [dostęp 2019-03-04].
 22. A-League 2012/2013: 27. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 23. A-League 2012/2013 Finals: Final. Western Sydney Wanderers – Central Coast Mariners 0:2. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 24. A-League 2013/2014: 27. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 25. A-League 2013/2014 Finals: Final. Brisbane Roar – Western Sydney Wanderers 2:1. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 26. FFA completes sale of Western Sydney Wanderers. Sbs.com.au, 29 maja 2014. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 27. Carly Adno: FFA confirms the sale of Western Sydney Wanderers to a consortium for a reported $10m fee. Dailytelegraph.com.au, 29 maja 2014. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 28. A-League 2014/2015: 27. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 29. A-League 2015/2016: 27. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 30. A-League 2015/2016 Finals: Final. Adelaide United – Western Sydney Wanderers 3:1. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 31. A-League 2016/2017: 27. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 32. A-League 2016/2017 Finals: Elimination Final. Brisbane Roar – Western Sydney Wanderers 6:5. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 33. a b c d Western Sydney Wanderers. Ultimatealeague.com. [dostęp 2017-01-08]. (ang.).
 34. A-League 2017/2018: 27. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 35. A-League 2018/2019: 27. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-04-27]. (ang.).
 36. AFC Champions League 2014: Group H. Western Sydney Wanderers – Ulsan Hyundai 1:3. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 37. AFC Champions League 2014: Group H. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 38. a b AFC Champions League 2014: Final. Worldfootball.net. [dostęp 2019-02-25]. (ang.).
 39. a b AFC Champions League 2015: Group H. Worldfootball.net. [dostęp 2019-02-25]. (ang.).
 40. a b AFC Champions League 2017: Group F. Worldfootball.net. [dostęp 2019-02-25]. (ang.).
 41. Club World Cup 2014: Schedule. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 42. Club World Cup 2014: Fifth Place. ES Sétif – Western Sydney Wanderers 5:4. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-04]. (ang.).
 43. FFA Cup 2014: 1. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2017-05-10]. (ang.).
 44. FFA Cup 2015: Quarter-finals. Worldfootball.net. [dostęp 2017-05-10]. (ang.).
 45. FFA Cup 2016: Quarter-finals. Worldfootball.net. [dostęp 2017-05-10]. (ang.).
 46. FFA Cup 2017: Semi-finals. Worldfootball.net. [dostęp 2017-05-10]. (ang.).
 47. FFA Cup 2018: Semi-finals. Worldfootball.net. [dostęp 2017-05-10]. (ang.).
 48. FFA Cup 2019: Quarter-finals. Worldfootball.net. [dostęp 2019-10-23]. (ang.).
 49. Western Sydney Wanderers (Y): Historical results. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
 50. National Youth League: Champions. Worldfootball.net. [dostęp 2017-12-09]. (ang.).
 51. National Youth League 2017/2018: 10. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
 52. National Youth League 2018/2019: 10. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
 53. PlayStation 4 National Premier Leagues 2015 launches. Myfootball.com.au. [dostęp 2017-12-09]. (ang.).
 54. Dominic Bossi: Sydney FC and Western Sydney Wanderers take rivalry to new level with plans for youth academies. Smh.com.au. [dostęp 2017-12-09]. (ang.).
 55. Western Sydney Wanderers (Women): Historical results. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
 56. Women W-League 2012/2013: 1. Round. Adelaide United – Western Sydney Wanderers 4:3. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
 57. Women W-League 2012/2013: 12. Round. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
 58. Pirtek Stadium. Ultimatealeague.com. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
 59. a b Parramatta Stadium. Austadiums.com. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
 60. a b Jacob Saulwick: New 30,000-seat Parramatta stadium among premier's $1.6b promises. Smh.com.au, 4 września 2015. [dostęp 2019-01-01]. (ang.).
 61. Pictures: Work begins on rebuild of Parramatta Stadium. The Daily Telegraph, 14 lutego 2017. [dostęp 2019-01-01]. (ang.).
 62. Sebastian Hassett: Western Sydney Wanderers lock in Sydney Olympic Park for home matches next season. Smh.com.au, 30 marca 2016. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
 63. Red and Black Bloc. Redandblackbloc.org/. [dostęp 2019-03-06]. (ang.).
 64. Ben Cubby: How a western army was born. Smh.com.au, 19 kwietnia 2013. [dostęp 2019-03-06]. (ang.).
 65. A-League 2012/2013: 3. Round. Western Sydney Wanderers – Sydney FC 0:1. Worldfootball.net. [dostęp 2017-12-07]. (ang.).
 66. Western Sydney Wanderers: Record against Sydney FC. Worldfootball.net. [dostęp 2019-03-06]. (ang.).
 67. a b A-League Stats: Western Sydney Wanderers. Aleaguestats.com. [dostęp 2017-01-13]. (ang.).
 68. a b c d A-League Stats: Western Sydney Wanderers. Aleaguestats.com. [dostęp 2017-01-13]. (ang.).