Wetter (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wetter
Vättern
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Szwecja

Miejscowości nadbrzeżne

Jönköping, Motala

Wysokość lustra

88,5 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1893 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


41 m
128 m

Objętość

77,6 km³

Hydrologia
Rzeki wypływające

Motala ström

Rodzaj jeziora

tektoniczne

Położenie na mapie Östergötlandu
Mapa konturowa Östergötlandu, blisko lewej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wetter”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wetter”
Ziemia58°18′15″N 14°28′13″E/58,304167 14,470278

Wetter (szw. Vättern) – jezioro w południowej Szwecji, drugie co do wielkości w tym kraju (po jeziorze Wener), położone w zapadlisku tektonicznym. Znajduje się na wysokości 88 m n.p.m., a jego maksymalna głębokość sięga 128 m – dno jeziora stanowi zatem kryptodepresję.

Brzegi jeziora są wysokie, skaliste i strome. Kanał Gotyjski łączy jezioro z Morzem Bałtyckim i jeziorem Wener. Jezioro odwadnia rzeka Motala ström.

W południowej części jeziora znajduje się wyspa Visingsö (14 km długości).

Główne miasta nad jeziorem Wetter: Jönköping, Motala, Huskvarna, Karlsborg, Askersund, Vadstena. Nad jeziorem leży też najstarsze uzdrowisko Szwecji Medevi ze źródłami zbadanymi już w 1670.

W jeziorze występuje golec zwyczajny, jego populacja zmniejsza swoją liczebność. Golce z południowej Szwecji, w tym z jeziora Wetter różnią się od innych populacji tego gatunku i znane są w Szwecji pod nazwą storröding[1] Odławia się też pewne ilości szczupaków.

Nazwa Vättern pochodzi od szwedzkiego słowa vatten, oznaczającego wodę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Johan Hammar, Salvelinus alpinus (sydsvenska bestånd) – Röding (sydsvenska bestånd), [w:] ArtDatabanken – artfaktablad [online] [dostęp 2016-11-06] (szw.).
  2. Olof Hellquist: Svensk etymologisk ordbok. Lund: C.W.K. Gleerups förlag, 1922, s. 1179.