Whistler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Whistler
Ilustracja
Państwo  Kanada
Prowincja Kolumbia Brytyjska Kolumbia Brytyjska
Burmistrz Ken Melamed
Powierzchnia 161,72 km²
Wysokość 670 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

9 248
55 os./km²
Kod pocztowy V0N
Położenie na mapie Kolumbii Brytyjskiej
Mapa lokalizacyjna Kolumbii Brytyjskiej
Whistler
Whistler
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Whistler
Whistler
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Whistler
Whistler
Ziemia 50°07′N 122°57′W/50,116667 -122,950000
Strona internetowa
Portal Portal Kanada

Whistler – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, w dystrykcie Squamish-Lillooet, 125 km na północ od Vancouver. Znajdują się w niej trasy narciarstwa alpejskiego i kolarstwa górskiego.

Góra Whistler pierwotnie była nazywana górą London. Nowa nazwa została nadana w późnych latach 60., pochodzi od odgłosu świstaków żyjących w tym regionie i wolnym tłumaczeniu znaczy Świszcząca góra.

Ośrodki i tereny sportowe[edytuj kod]

Każdego roku kurort odwiedza ponad milion turystów[1]. Kurort posiada ponad 200 sklepów, 90 restauracji i barów oraz wiele atrakcji: pieszych tras wycieczkowych, wycieczki ATV, bungee, spływy kajakowe, wycieczki samolotem, wycieczki samochodowe, parki linowe, możliwość uprawiania wspinaczki wysokogórskiej, wakeboarding, spływ pontonem, zjazdy linowe liczące nawet 2200 stóp oraz 4 duże pola golfowe, a wśród nich jeden zaprojektowany przez Jacka Nicklausa i nazwany jego nazwiskiem[2].

W okolicach Whistler znajduje się park rowerowy Whistler Mountain Bike Park który oferuje ponad 200 km górskich tras rowerowych[3]. Otwarty w lecie, daje rowerzystom możliwość korzystania z wyciągów narciarskich[4].

Resort narciarski składa się z dwóch rozległych terenów: zbocza góry Whistler i sąsiadujące z nim zbocza szczytu Blackcomb. Oba szczyty sąsiadują z rozległym rezerwatem Prowincjonalnym Parkiem Garibaldi.

 Zobacz też: Whistler Creekside.

Imprezy organizowane w Whistler[edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie[edytuj kod]

Ilanaag - symbol olimpijski w Whistler

W Whistler była rozgrywana część konkurencji podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2010 roku, znajdują się tu Whistler Olympic Park i Whistler Sliding Centre. Miasto i okoliczne ośrodki sportów zimowych uległo rozbudowie i wzbogaciło się o szereg nowych ośrodków sportowych. Poważną inwestycją była kompletna przebudowa szosy Sea to Sky (Od morza do nieba) - jedynej drogi lądowej łączącej Whistler z Vancouverem[5]. W czasie trwania Igrzysk w centrum miasta, na Village Square, miały miejsce codzienne koncerty i przedstawienia organizowane przez Whistler w ramach programu "Whistler Live!"[6].
W marcu 2010, w krótkim czasie po zakończeniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich, miały tu miejsce X Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie 2010. Wioska olimpijska położona jest w miejscowości Cheakamus, ok. 8 km od centrum Whistler[7].

WinterPride Whistler Festival[edytuj kod]

Od 1990 organizowany jest tu Gay & Lesbian Ski Week (Gejowsko-lesbijskie Tygodnie Narciarstwa), od 2010 roku noszące nazwę WinterPRIDE Whistler Festiwal[8]. System rezerwacji turystycznych Red Tag wymienia w swoim rankingu 5 top vacation spots Whistler jako drugi najlepszy ośrodek wakacyjnych dla klienteli LGBT z Ameryki Północnej (na pierwszym miejscu plasowane jest Puerto Vallarta w Meksyku)[9]. Impreza ta należy do jednej z najpopularniejszych form zimowych wakacji w turystyce LGBT Ameryki Północnej i ściąga każdego roku tysiące uczestników. Poza konkurencjami sportowymi organizowane są w trakcie imprezy występy znanych gwiazd estrady, bale, prezentacje kulinarne a nawet śluby par LGBT[10]. Oferty turystyczne przygotowywane są nie tylko przez specjalistyczne biura i agencje turystyczne środowisk LGBT ale też przez agencje turystyki ogólnej[11][12]. Także samo miasto oficjalnie propaguje imprezę i dba o jej szeroką reklamę[13].

Demografia[edytuj kod]

Liczba mieszkańców Whistler wynosi 9 248. Język angielski jest językiem ojczystym dla 83,6%, francuski dla 5,3% mieszkańców (2006)[14].

Zobacz też[edytuj kod]

Przypisy

 1. Dane ze strony www.whistler2020.ca [1]
 2. Dane ze stron www.golfbc.com [2]
 3. Opis na stronach www.hellobc.com [3]
 4. Mapa tras [4]
 5. Sea-to-Sky Project Overview
 6. Whistler Tourism
 7. Polska Reprezentacja Paraolimpijska; wyd. Polski Komitet Paraolimpijski, Warszawa, 2010 (oficjalny program)
 8. WinterPRIDE 2011 Whistler Gay Lesbian Ski Week Jan. 30 - Feb. 6, 2011
 9. redtag travel
 10. Travel Guide - Gay Scene and Community at Whistler
 11. portal turystyczny enjoywhistler.com
 12. turystyczne Alohawhistler
 13. Whistler Tourism
 14. Statistics Canada. 2006 Community Profiles