Wystawa sztuk pięknych w Warszawie w 1828 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wystawa sztuk pięknych w Warszawie w 1828 roku
Ilustracja
W sekcji Linki zewnętrzne znajduje się link do audiodeskrypcji obrazu przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie
Autor Wincenty Kasprzycki
Rok wykonania 1828
Technika wykonania Olej na płótnie
Rozmiar 94,5 × 111 cm
Muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie
Miejscowość Polska Warszawa

Wystawa sztuk pięknych w Warszawie w 1828 rokuobraz olejny autorstwa Wincentego Kasprzyckiego namalowany na płótnie w 1828.

Dzieło Kasprzyckiego przedstawia wystawę obrazów, która miała miejsce w gabinecie mineralogicznym Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego od 24 maja do 20 lipca 1828. W galerii obrazów rozpoznać można zaginione płótna:

Z lewej strony dzieła widać przedstawiający kwiaty w wazonie obraz pędzla Henryki Beyer oraz umieszczone nad nim, pozbawione ramy, płótno przedstawiające Chrystusa przy studni z Samarytanką autorstwa mniej znanego artysty, Jakuba Lipskiego. Poza tymi obrazami zidentyfikowano też płótna Jana Klemensa Minasowicza, Franciszka Ksawerego Lampiego i Antoniego Ziemięckiego.

Z prawej strony znajduje się grupa ówczesnych artystów warszawskich, a wśród postaci udało się rozpoznać wielu malarzy, między innymi Marcina Zaleskiego, Antoniego Brodowskiego (przy witrynie), Jana Antoniego Blanka, Aleksandra Kokulara i samego autora, Wincentego Kasprzyckiego, siedzącego po prawej, na pierwszym planie.

Obraz Wystawa sztuk pięknych w Warszawie w 1828 roku Wincenty Kasprzycki malował bardzo szybko, tak że dzieło doczekało się umieszczenia go jeszcze na tej samej wystawie, wzbudzając zainteresowanie publiczności.

Obraz został zakupiony w 1951, w antykwariacie w Lipsku. Wkrótce potem włączono go do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Obecnie prezentowany jest w stałej ekspozycji Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Malarstwo Polskie. Warszawa: AURIGA, 1976, s. 287.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]