Wielka korona cesarska Rosji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka korona cesarska Rosji jako element herbów
Insygnia imperatorów rosyjskich

Wielka Korona Cesarska Rosji, Wielka Korona Imperialna Rosji, Korona cesarska Katarzyny II – najważniejsze i najwspanialsze insygnium koronacyjne dynastii Romanowów, brylantowa korona imperatorska wykonana w 1762 roku przez jubilerów: Jeremiasza Pauzié, Iwana Liebmanna i Iwana Jewstifiejewa dla cesarzowej Rosji Katarzyny II. Obecnie przechowywana w Diamentowym Funduszu na Kremlu w Moskwie.

Wielka Korona Cesarska Rosji została wykonana przez petersburskich jubilerów na moskiewską koronację Katarzyny II. Zastąpiła ona poprzednie korony rosyjskie, z których korzystały cesarzowe: Katarzyna I, Anna, Elżbieta i imperator Piotr II. Od 1762 do końca XIX wieku była używana podczas uroczystości intronizacyjnych kolejnych carów, a także podczas najważniejszych uroczystości państwowych w Cesarstwie Rosyjskim.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Korona ma formę mitry złożonej ze stylizowanych gałązek i liści laurowych układających się na kształt dwóch srebrnych półkul. Pomiędzy półsferami koronę zamyka kabłąk ułożony w kształcie gałązek i liści dębowych. W obręczy korony u podstawy kabłąka umieszczony jest 56-karatowy brylant, który caryca Elżbieta Piotrowna otrzymała w 1754 roku w prezencie od cechu kupców w podzięce za przywileje podatkowe.

Całość wieńczy krzyżyk brylantowy osadzony na wielkim spinelu o masie 398,72 karatów. Ten rubinowy kamień pochodzi z Chin. Został przywieziony do Rosji w 1678 roku przez poselstwo Mikołaja Milescu jako dar cesarza Kangxi.

Oprócz tego kamienia szlachetnego insygnium to zdobi 4936 brylantów o łącznej masie 2858 karatów oraz 75 pereł ułożonych w dwa rzędy dekoracyjne półsfer korony.

Władcy Rosji koronowani Wielką Koroną Cesarską Rosji[edytuj | edytuj kod]

Car Paweł I Romanow w stroju koronacyjnym

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]