Wielki świat małych ludzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielki świat małych ludzi
Little People, Big World
Ilustracja
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data premiery Stany Zjednoczone 4 marca 2006
Polska data nieznana
Lata emisji Stany Zjednoczone 2006 - nadal emitowany
Polska 2008 - nadal emitowany
Liczba odcinków 182 (5)
Czas trwania odcinka 23 min.
Produkcja
Produkcja TLC

Wielki świat małych ludzi - Reality show wyprodukowany w USA przez telewizję TLC. W Polsce emitowany jest na kanale Boomerang. Program opowiada o rodzinie Roloffów mieszkających w pobliżu Portland w stanie Oregon. Serial koncentruje się na ukazaniu rodziny z karłowatością, którą mają rodzice Matt i Amy oraz ich syn Zach. Mają oni także trójkę zdrowych dzieci: Jeremy'ego, Jacoba, Molly.

Serial w USA zadebiutował 4 marca 2006.

Charakter programu[edytuj | edytuj kod]

Program ukazuje codzienne życie rodziny Roloffów - rodziców Matta i Amy, oraz ich czworo dzieci: Zacha, Jeremy'ego, Molly i Jacoba. Matt, Amy i Zach są niskiego wzrostu, a Jeremy, Molly i Jacob są normalnego wzrostu. Nastolatki Zach i Jeremy są bliźniakami.

Rodzina mieszka na 34-hektarowej (340000 m2) farmie położonej na północ od Hillsboro w Oregonie (a przedmieście Portland). Roloffowie uprawiają dynie, które są sprzedawane przez rodzinę, jednak, część gospodarstwa została przekształcona w szereg atrakcyjnych miejsc do zabaw dla dzieci. Zostały one zaprojektowane przez Matta, który spędził większość dzieciństwa w szpitalu. Próbuje on stworzyć jak najlepsze warunki dla swoich dzieci.

Odcinki serialu zazwyczaj prezentują jednego lub więcej z członków rodziny oraz ukazują codzienne czynności, takie jak zakupy, sport i radzenie sobie z domowymi finansami. Obserwujemy także trudności życia codziennego wynikające z niskiego wzrostu - Matt i Amy mierzą 124 cm, a Zach 132 cm.

Roloffowie mają kilku bliskich przyjaciół, którzy regularnie pojawiają się w programie, wśród nich jest aktor Martin Klebba, który zna Amy od ponad 20 lat.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Najbliżsi członkowie[edytuj | edytuj kod]

Matt i Zach Roloff, 2014
  • Matthew ("Matt") - (ur. 7 października 1961 w Kalifornii) mąż i ojciec, Matt zatrudniony był w firmie produkującej oprogramowanie komputerowe. Teraz pracuje w firmie, która produkuje zestawy ułatwiające funkcjonowanie małych ludzi, które wykorzystywane są w hotelach. Gdy zakończono pierwszy sezon Matt rozpoczął inną pracę, jako sprzedawca oprogramowania w Amdocs w celu zapewnienia rodzinie dodatkowego dochodu. Matt cierpi na dysplazje diastroficzną,co spowodowało liczne operacje w dzieciństwie. Porusza się za pomocą kul oraz używa silnikowego "muła", gdy to potrzebne.
  • Amy - (ur. 17 września 1963 w Michigan) żona i matka; Amy jest gospodynią domową, chociaż pracowała w niepełnym wymiarze, jako trener piłki nożnej oraz nauczyciel przedszkola. Amy choruje na achondroplazje i ma bardzo niewiele komplikacji. Amy jest absolwentką Central Michigan University.
  • Zachary Luke ( "Zach") i Jeremy James ( "Jr")' - (ur. 10 maja 1990 w Oregonie) synowie. Jeremy mierzy 182 cm, jest piłkarzem. W odróżnieniu od swojej matki, Zach miał liczne medyczne komplikacje. Jako dziecko, Zach miał operacje czaszki, która polegała na spuszczaniu nadmiaru płynu mózgowego. Zach grał w piłkę, ale przestał ze względu na jego wielkość w porównaniu do innych piłkarzy. W późniejszym czasie znowu grał, jednakże musiał znów przestać, gdyż miał operacje w celu skorygowania kości jego nogi.
  • Molly Jo ("Mol") — (ur. 17 września 1993 w Oregonie) córka; Molly mierzy 175 cm. Gra w siatkówkę.
  • Jacob George ( "Jake") - (ur. 17 stycznia 1997 w Oregonie) syn; Jacob jest normalnego wzrostu. Gra w młodzieżowej lidze piłki nożnej, w drużynie prowadzoną przez jego matkę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]