Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Noun Project information icon 216932 cc.svg
Strona główna
Noun Project women icon 1186957 cc.svg
Uczestnicy i uczestniczki
Noun Project check icon 1596070 cc.svg
Stworzone i rozbudowane artykuły
Idea (89054) - The Noun Project.svg
Propozycje haseł
Noun Project knowledge icon 1677705 cc.svg
Materiały dla początkujących

Tylko 1 z 5 biogramów w Wikipedii jest biogramem kobiety. A kiedy porównano Wikipedię z encyklopedią Britannica, okazało się, że wśród brakujących wirtualnej encyklopedii biogramów znacznie więcej jest haseł o kobietach. A porównując polską Wikipedię z anglojęzyczną odkryliśmy, że nasza wersja językowa ma niemal o pół miliona haseł o kobietach mniej!

Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy, jeśli będzie w niej brakowało biogramów pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu. Pomóż nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biografie i przywrócić światu (nie)znane encyklopedyczne kobiety!

Akcja potrwa od 1 do 31 marca 2019.

Women in red & Les sans pagEs drawing Fhala.K (05).svg

Jak możesz pomóc?

Popraw istniejący artykuł w Wikipedii

• Jeśli artykuł jest zbyt krótki - dodaj dodatkowe informacje, opierając się na wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, żeby na końcu dopisanego przez siebie zdania lub akapitu dodać przypis z informacją o źródle informacji.

• Jeśli artykuł zawiera szablony problemowe (np. potrzebne źródło albo informujące o problemach z neutralnością lub stylem) pomóż rozwiązać ten problem poprzez dodanie przypisu, poprawki językowe lub merytoryczne.

• Sprawdź język haseł, dopracuj ortografię czy interpunkcję.

Napisz nowe hasło

Wybierz postać, o której chcesz pisać (tylko upewnij się, że jest encyklopedyczna!), zgromadź źródła i... zacznij pisać! To takie proste. Zerknij do naszej sekcji z materiałami do początkujących, jeśli to dopiero Twój wiki-debiut. Aha, nie zapomnij się pochwalić - wpisz swoje hasło na listę rezultatów.

Przetłumacz hasło z innego języka

W innej wersji językowej jest już artykuł, który Ci się podoba? Świetnie! Możesz go przetłumaczyć, pamiętaj tylko, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.

Pomóż nam promować to wydarzenie

Użyj mediów społecznościowych, żeby powiedzieć światu, że Wikipedia potrzebuje kobiet - zamieść post, tweet, notkę z linkiem do tej strony. Namów znajomych i znajome i wspólnie pomóżcie nam uzupełnić Wikipedię o brakujące biogramy encyklopedycznych kobiet!

Weź udział w spotkaniu na żywo

Możesz dołączyć do spotkań na żywo, organizowanych w ramach akcji Art+Feminism - podczas nich dowiesz się jak pisać hasła w Wikipedii i wraz z innymi uczestniczkami i uczestnikami stworzysz swój artykuł.

Wrocław spotyka się 23 lutego 2019 o godz. 14.00 (Recepcja, ul. Ruska 46c) oraz 16 marca w godz. 10.00-18.00 (Recepcja, ul. Ruska 46c). Więcej informacji na stronie Kolektywu Kariatyda

Łódź - 30-31 marca 2019 w Muzeum Sztuki w Łodzi