Wikipedia:Artykuły na medal/Wrzesień 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

zajawka[edytuj | edytuj kod]

LKB1.svg

LKB1 – ludzki gen supresorowy w locus 19p13.3, kodujący białko kinazy treoninowo-serynowej. Mutacje z utratą funkcji genu LKB1 wiążą się z większością przypadków dziedziczonego autosomalnie dominująco zespołu Peutza-Jeghersa, objawiającego się predyspozycją do nowotworów złośliwych różnych narządów, polipami hamartomatycznymi przewodu pokarmowego, polipowatością nosa, plamami soczewicowatymi na wargach i palcach. W pierwszej dekadzie po odkryciu genu wykazano, że białko kodowane przez gen LKB1 pełni wiele różnorodnych funkcji, między innymi bierze udział w remodelowaniu chromatyny, regulacji cyklu komórkowego, szlaku sygnalizacyjnym Wnt i ich metabolizmu energetycznego.

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Monument railway disaster near Otłoczyn.JPG

Katastrofa kolejowa pod Otłoczynem – czołowe zderzenie pociągu osobowego relacji Toruń GłównyŁódź Kaliska z pociągiem towarowym relacji OtłoczynWrocki, na odstępie Otłoczyn – Brzoza Toruńska, które miało miejsce 19 sierpnia 1980 około godziny 4:30. W następstwie katastrofy śmierć na miejscu poniosło 65, a rannych zostało 66 osób, z których dwie zmarły w szpitalu. Pod względem liczby osób, które poniosły śmierć, była to największa katastrofa kolejowa w powojennej historii polskiej kolei. Według klasyfikacji wypadków i wydarzeń kolejowych, wypadek ten należy wg przepisów R-3 o prowadzeniu dochodzeń powypadkowych do kategorii 106 – niezatrzymanie się pociągu (pojazdu pomocniczego) przed sygnałem „Stój”, w miejscu, gdzie powinien się zatrzymać, albo uruchomienie pociągu (pojazdu pomocniczego) bez wymaganego zezwolenia.

zajawka[edytuj | edytuj kod]

Saguenay 500m.jpg

Australia na zimowych igrzyskach olimpijskich pojawiła się po raz pierwszy w 1936 w Garmisch-Partenkirchen i uczestniczyła odtąd we wszystkich kolejnych oprócz tych, które miały miejsce w 1948 w Sankt Moritz. Australia zdobyła swój pierwszy zimowy medal olimpijski, brąz, w 1994 w short tracku w sztafecie na dystansie 5000 metrów. Pierwszy medal indywidualny dla Australii uzyskała Zali Steggall zdobywając brąz w 1998 w slalomie narciarskim kobiet. Podczas igrzysk w 2002 Steven Bradbury zdobył złoty medal w short tracku na dystansie 1000 m, a Alisa Camplin zdobyła złoto w narciarskich skokach akrobatycznych, dzięki czemu Australia stała się jedynym państwem z półkuli południowej, które kiedykolwiek zdobyło złote medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.