Przejdź do zawartości

Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Moje miasto - Nowy Dwór Gdański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zabytkowy dom na Pl. Wolności, Nowy Dwór Gdański

„Moje miasto - Nowy Dwór Gdański” - wikiprojekt szkolny prowadzony w 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, klasa VI.

Projekt„Moje miasto - Nowy Dwór Gdański” to wikiprojekt szkolny prowadzony w 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, klasa VI. Projekt powstał z inicjatywy Anny Pająk, nauczycielki języka polskiego w tej szkole i zarazem uczestniczki grupy pilotażowej programu Wikiszkoła.

Nasze działania pragniemy skupić wokół regionu, w jakim mieszkamy. A jest to okolica o wyjątkowym uroku. Żuławy - najniżej położony obszar Polski, przeobrażany przez naturę i przez człowieka od wielu tysięcy lat. Teren, na który od zawsze przybywali osadnicy z różnych stron. Na którym mieszkali w najdawniejszych czasach Słowianie i Prusowie, potem znalazł się pod panowaniem krzyżackim, by następnie zostać przekazanym mennonitom. W czasie zaborów należał do Prus, a po II wojnie światowej nastąpiła tu całkowita wymiana ludności.

Każdy lud, każda grupa, która tu mieszkała, zostawiła jakiś ślad w krajobrazie.

W naszym projekcie zainteresowaliśmy się zabytkami, które figurują w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Fotografujemy je w świetle dnia i w wieczornym mroku, aby ukazać ich ponadczasowy urok, który współtworzy niezwykły klimat naszego miasta. Do fotografii dołączamy krótkie opisy.

Opiekunowie:

Anna Pająk - ze strony szkoły (wikipedystka filologwakcji)

Klara Sielicka-Baryłka (WMPL) - ze strony Wikipedii (wikipedystka Klarqa)

Data rozpoczęcia

październik 2020

Status

zakończony, 31 marca 2021

Postępy projektu

[edytuj | edytuj kod]
  • kwiecień-wrzesień 2020 Koordynatorka ze strony szkoły, Anna Pająk (nauczycielka opiekująca się klasą) przeszła szkolenia na temat Wikipedii i jej projektów siostrzanych w ramach pilotażowego programu Wikiszkoła
  • wrzesień 2020 - braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Żuławskim, aby bliżej poznać historię regionu i miasta. Przeszliśmy przeszkolenie z edukacji przeciwpowodzowej, bo - jak pokazuje historia Żuław - woda to żywioł, który zawsze był i będzie potęgą. Dla podsumowania uzyskanych wiadomości zagraliśmy w grę muzealną pt. "Spacer żuławską tryftą" oraz wzięliśmy udział w grze miejskiej pt. "Questing żuławski".
  • 30.10.2020 - odbyła się lekcja online dla uczniów o Wikipedii i Wikimedia Commons przeprowadzona przez kierującą działem edukacji WMPL , Klarę Sielicką-Baryłkę
  • listopad/grudzień 2020 - to czas intensywnych działań: rozmowa z klasą, ustalenie tytułu i założeń projektu; założenie strony projektu w przestrzeni Wikipedii; omówienie prac z klasą przez koordynatorkę szkolną. To czas, w którym uczniowie fotografowali zabytki Nowego Dworu Gdańskiego i poznawali zasady pracy na stronie projektu w Wikipedii.
  • styczeń 2021 - luty robimy, ładujemy i opisujemy zdjęcia!
  • marzec 2021 - prezentacja efektów podczas webinaru szkoleniowego Anny Pająk dla nauczycieli z programu Lekcja ENTER oraz na fanpage`u WMPL na Facebooku

Uczestnicy i uczestniczki projektu

[edytuj | edytuj kod]
Znak tyldy na klawiaturze. Naciśnij z Shiftem 4 razy, żeby podpisać się jak prawdziwy Wikipedysta/prawdziwa Wikipedystka!

Lista uczniów i uczennic biorących udział w projekcie: do tabeli wpisujemy się w kolumnie Wikipedysta/-ka, wpisując z Shiftem 4 x znak tyldy z klawiatury po zalogowaniu. Tylda jest na klawiszu obok klawisza z 1- taka falka jak na ilustracji obok:

Lp. Nazwa użytkownika/-czki Zdjęcia w Wikimedia Commons (link) Uwagi
1. filologwakcji (dyskusja) 09:16, 17 lis 2020 (CET)[odpowiedz] Rzeka Tuga - fot. opiekunka grupy projektowej
2. Bluszczowa Sadzawka (dyskusja) 19:19, 28 sty 2021 (CET)[odpowiedz] Załadowane zdjęcia użytkownika (20)
3. Oliwusiagoldusia (dyskusja) 12:35, 17 lis 2020 (CET)[odpowiedz] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%BBu%C5%82awski_Park_Historyczny_noc%C4%85.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%BBu%C5%82awski_Park_Historyczny_noc%C4%85_1.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Budynek_%C5%BBu%C5%82awskiego_Parku_Historycznego.jpg

4. Nikóś
5. Wiktoreek (dyskusja) 12:41, 17 lis 2020 (CET)[odpowiedz]
6. Tobianito (dyskusja) 20:00, 17 lis 2020 (CET)[odpowiedz] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%BBu%C5%82awski_O%C5%9Brodek_Kultury.jpg
7. Oliwkaaa
8. Mądrasowa42 (dyskusja) 11:18, 26 sty 2021 (CET)Mądrasowa42[odpowiedz]
9. Nikopana2e
10. Milkamalinka (dyskusja) 17:14, 24 lis 2020 (CET)[odpowiedz] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zabytkowy_dom_u._Chrobrego_NDG.jpg
11. Kapi1257 Załadowane zdjęcia użytkownika (6)
12. Majkiszon15092007 (dyskusja) 11:17, 26 sty 2021 (CET)Majkiszon[odpowiedz]

Zajrzyjcie tu ...

[edytuj | edytuj kod]

... by wejść na główną stronę Wikimedia Commons i dodać zdjęcie (przycisk Prześlij albo Upload)

...by dowiedzieć się co to jest Wikimedia Commons

... jeśli chcecie załadować zdjęcie do Wikimedia Commons (strona główna)

... jeśli chcecie dodać ilustrację do artykułu w Wikipedii (tu też możecie zajrzeć)

... żeby przypomnieć sobie o najważniejszych zasadach Wikipedii (dłuższe wideo, krótszy opis)

...żeby przejść szybki Samouczek jak edytować Wikipedię

Dobrze pamiętać o tym:

[edytuj | edytuj kod]

  • zdjęcia w hasłach w Wikipedii są pobierane z Wikimedia Commons
  • do Wikimedia Commons ładujcie zdjęcia po zalogowaniu się (ten sam login i to samo hasło, które macie w Wikipedii)
  • kategorie, które dodajemy do zdjęć w Wikimedia Commons, są w j. angielskim (inaczej niż w artykułach w Wikipedii polskojęzycznej!), ponieważ to międzynarodowy zbiór multimediów. Dodawajcie kategorię Wikiszkoła i kategorię Żuławy - te są w j. polskim.
  • warto skonsultować nazwę pliku, podpis i rozbudowany opis do zdjęcia, które chcecie załadować zanim to zrobicie: porozmawiajcie z Waszą nauczycielką.
  • lepiej wykonać kilka zdjęć tego samego budynku/zabytku/obiektu - będzie potem można wybrać lepszą wersję
  • nie fotografujcie budynków, gdzie widać ludzi z bliska albo samochody z rejestracjami albo reklamy na billboardach itd.
  • kiedy ładujecie zdjęcie, pojawi się do wypełnienia rubryczka: nazwa pliku - pamiętajcie, że ta nazwa jest jedyną rzeczą której później nie będą mogli zmienić

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Galeria prac wykonanych i załadowanych do Wikimedia Commons w projekcie: