Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Michał Hydzik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Michał Hydzik[edytuj | edytuj kod]

Powinienem już na wstępie wyjaśnić, że nie działające ISBN mają poprawne numery. Prawdopodobnie te książki nie zostały wysłane do odpowiednich bibliotek. Znajduje się zdanie: „inne ugrupowanie współtworzące ZKE przyjęło ten zbór”. Wielu czytelników chciałoby zapewne wiedzieć o które ugrupowanie chodzi, chodzi o Kościół chrystusowy, ale tego nie da się uźródłowić. W sytuacjach gdy mówił o kimś krytycznie Hydzik nie podawał imion ani nazw. Taką miał cechę, choć dla Krakiewicza parę razy zrobił wyjątek. Myślę, że warto by było utworzyć jeszcze sekcję "Jako kaznodzieja", usługiwał w dwóch słynnych amerykańskich zborach, ale będzie to krótka sekcja, aby nie uprawiać OR-u. Trochę się nad tym zastanawiam, bo w "Chrześcijaninie" opublikowano kilka jego kazań, więc można by było je wykorzystać. Z pewnością publikował te, które uważał za najlepsze. LJanczuk qu'est qui ce passe 11:55, 18 kwi 2017 (CEST)

jeżeli możesz odnaleźć te kazania i zamieścić informacje o zborach amerykańskich to na pewno warto je dodać, aha zapomniałeś napisać, że artykuł był w PopArcie, dzięki czemu wiele zyskał, bo są tam fajni ludzie itd. :) Gdarin dyskusja 13:03, 18 kwi 2017 (CEST)
Już jest o usłudze kaznodziejskiej w zborze Osteena i Wilkersona. Jest jeden akapit poświęcony temu. Na osobną sekcję za mało, nie wiem czy jest sens streszczać opublikowane kazania. Kiedyś był taki czas, kiedy lubił głosić o budowaniu (artykuł w CHN nosi tytuł "Budować z Nehemiaszem"). LJanczuk qu'est qui ce passe 13:10, 18 kwi 2017 (CEST)
Dla mnie najciekawsze było to o końcu świata, czemu akurat pokolenie 1948 a nie np. 1945 czy 1960? Było jakieś wytłumaczenie tego akurat roku? I czy inni współwyznawcy nie zareagowali na to oburzeniem, w końcu jakim prawem ktoś ośmiela się decydować za Boga, kiedy ten ma kończyć świat? Gdarin dyskusja 13:30, 18 kwi 2017 (CEST)
W 1948 roku powstał Izrael, co przez znaczną część ewangelikalnych zostało potraktowane jako znak końca świata, a niektórzy zaczęli nawet obliczać datę końca świata. Niektórzy później twierdzili, że jednak trzeba liczyć od roku 1967, bo dopiero wtedy Izrael zdobył Jerozolimę, jeszcze inni twierdzą, że dopiero budowa świątyni będzie znakiem. LJanczuk qu'est qui ce passe 21:36, 18 kwi 2017 (CEST)
Dodałem to wyjaśnienie o Izraelu w uwadze. Gdarin dyskusja 13:29, 19 kwi 2017 (CEST)
Leszku, ten zbór w Wiśle Malince przejęty przez inne ugrupowanie to nie jest może Zbór Stanowczych Chrześcijan w RP? - John Belushi -- komentarz 21:06, 18 kwi 2017 (CEST)
Ten zbór należał do stanowczych. Bracia norwescy zarazili swoją nauką część stanowczych, więc wszystkich zwolenników tej nauki najpierw przerzucono do jednego zboru, a następnie ten zbór wyłączono. Decyzję o wyłączeniu zboru podjęto na posiedzeniu Rady ZKE. Ale chrystusowi w 1986 przyjęli ten zbór do siebie. Długo się nie nacieszyli, już w 1988 wystąpili od chrystusowych i uzyskali rejestrację jako Zbór Stanowczych Chrześcijan. Te szczegóły powinny być w wikipedialnym artykule o tym Zborze (nawet jeżeli niektóre zdania byłyby nieuźródłowione, bo ta dynamika religijna to rzadkość). Stanowczy byli bardzo niestabilnym ugrupowaniem w czasach PRL-u. Jakby stale poszukiwali swej tożsamości. Najpierw Branhamem się zafascynowali, później odrzucili, ale część pozostała przy Poselstwie. Później zafascynowali się braćmi norweskimi, następnie odrzucili, ale część pozostała przy tej nauce. Gdy Guńka stał na czele stanowczych marzył o połączeniu z EWZ i próbował tego dokonać, ale władza nie zezwoliła. Gdy natomiast Hydzik został przywódcą stanowczych dążył do zjednoczenia z KChWE, od których sam zresztą pochodził. W ZKE przechodzenie działaczy z jednego ugrupowania do drugiego było częstym zjawiskiem. LJanczuk qu'est qui ce passe 21:36, 18 kwi 2017 (CEST)
co do podawania szczegółowych losów zboru masz rację, chodziło mi tylko o podlinkowanie - John Belushi -- komentarz 02:09, 19 kwi 2017 (CEST)
Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. dziś pogrzeb, warto o tym wspomnieć [1] (przy okazji, może warto zobaczyć, czy jest tu coś ważnego, czego nie mamy) Gdarin dyskusja 13:03, 18 kwi 2017 (CEST)
    To jest przekopiowane ze strony KZ, autorem jest bp Marek Kamiński. LJanczuk qu'est qui ce passe 13:10, 18 kwi 2017 (CEST)
    Materiał zasadniczo pochodzi z książki M. Kamińskiego, która jest podstawą dla tego artykułu. LJanczuk qu'est qui ce passe 21:36, 18 kwi 2017 (CEST)
  2. "W ocenie Michała Hydzika wzrost ten nastąpił w dużej mierze dzięki misji namiotowej" - może warto wyjaśnić (lub podlinkować) czym była misja namiotowa? rdrozd (dysk.) 13:04, 18 kwi 2017 (CEST)
    Ale to byłby właściwie OR, choć praktyka często stosowana w USA, Ameryce Łacińskiej, Afryce. LJanczuk qu'est qui ce passe 13:10, 18 kwi 2017 (CEST)
    W oparciu o autobiografię Hydzika coś tam się da poszerzyć. Ale nie przesadzajmy nie było aż tak wielkiego wzrostu. Na Białorusi i Ukrainie ten wzrost był znacznie większy. Misja namiotowa przyniosła słabe rezultaty. Nie na polskie warunki i nie ta epoka. To działałoby raczej w latach 50. ale wtedy to nie było możliwe. Większy przyrost nastąpił na skutek organicznego wzrostu zborów niż owej misji. Dochodziło do sytuacji, że kilkadziesiąt osób zostało pozyskanych w danej miejscowości na skutek działalności misji namiotowej, ale nagle nie było osoby, która mogłaby się zaopiekować nowo tworzonym zborem, albo powierzano osobie przypadkowej, która się nie sprawdziła. LJanczuk qu'est qui ce passe 21:36, 18 kwi 2017 (CEST)
  3. czy stwierdzenie że zajmował się demonologią nie jest trochę na wyrost? co prawda napisał artykuł na ten temat ale stwierdził w nim coś w stylu, że to 'nie jego domena ale skoro poruczono mu ten temat to się nim zajmie' - John Belushi -- komentarz 21:12, 18 kwi 2017 (CEST)
    A później napisał całą książkę Nieprzyjaciele. Tutaj chodzi o konfesyjną demonologię. Za względu na różnice w demonologii zbory lubelskie zdecydowały się nie wchodzić do KZ i utworzyć własną denominację. Ale to był jeden z trzech powodów, trudno powiedzieć czy główny. LJanczuk qu'est qui ce passe 21:36, 18 kwi 2017 (CEST)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. John Belushi -- komentarz 20:43, 18 kwi 2017 (CEST)
  2. Anagram16 (dyskusja), 02.52, 19 kwi 2017 (CEST)
  3. Gdarin dyskusja 13:29, 19 kwi 2017 (CEST) na DA wystarczy