Skrót: WP:PopArt, WP:Popart

Wikiprojekt:Warsztat PopArt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warsztat PopArt

Funkcjonują trzy „klasy” jakości artykułów (zobacz porównanie): medalowa (Anm i Lnm), dobra (DA) i „czywieszowa”. Od pierwszych dwóch klas wymagamy wysokiego poziomu redakcyjnego i merytorycznego. Natomiast Wikiprojekt Czy wiesz wypracował klasę jakości artykułów poprawnych pod względem redakcyjnym (zakładamy, że nie zawierają rażących błędów merytorycznych, które każdy może zauważyć). Zadaniem PopArtu jest poprawa artykułów do „jakości czywieszowej”.

Warsztat powstał z inicjatywy Wikiprojektu Ocena i poprawa jakości.

Warunki zgłoszenia
Celem jest prezentacja artykułu na stronie głównej, więc dodajemy tutaj artykuły:
 1. posiadające źródła – wymagające poprawy redakcji: błędów językowych, stylistycznych, literówek, struktury artykułu, przypisów, linków, NPOV, ilustracji (opisuje to poradnik);
 2. pozbawione źródeł – jeśli źródła są powszechnie, łatwo dostępne (można je znaleźć w Internecie lub w domowej biblioteczce) – czyli te artykuły, do których każdy może znaleźć źródła;
 3. każdy wstawiający zgłoszenie powinien być zaangażowany w proces naprawy (zgłoszenia bez dokonania przez osobę wstawiającą przynajmniej minimalnych poprawek będą usuwane).
Zobacz też propozycje do
Instrukcja obsługi
Przed zgłoszeniem najlepiej popraw 1–2 artykuły zamieszczone tu wcześniej.
 1. Wybierz artykuł do poprawy (zobacz niżej Artykuły wymagające naprawy).
 2. Dokonaj wstępnych poprawek, może to być: dodanie nowej treści, redakcja aktualnej treści (usunięcie POVu, ORu, itp), dodanie źródeł, itd.
 3. Wstaw na stronę artykułu szablon {{Warsztat PopArt}},
  możesz również poprosić głównych autorów o pomoc szablonem {{Poprawa - autor}}: {{subst:Poprawa - autor|Artykuł}}.
 4. Zamieść w sekcji Zgłoszenia szablon {{Wikiprojekt:Warsztat PopArt/Poprawa}} według schematu:
  {{/Poprawa | Tytuł artykułu | ? | ? | ? | ? | Twój nick }} (szerszy opis na stronie szablonu)
 5. Stan poprawy artykułu zaznacz w zgłoszeniu za pomocą znaków + (plus) oraz - (minus). Jeśli trzeba, dodaj komentarz.
 6. Jeśli artykuł został poprawiony, wstaw na jego stronę dyskusji szablon {{Poprawiony}} w postaci {{Poprawiony|data=23 lipca 2017}}
  i dodaj link do szablonu {{PopArt}} (to dla adminów).
 7. Zgłoszenia niepoprawione przez 30 dni są archiwizowane. Możesz użyć w artykule szablonu {{Dopracować|z opisem, co poprawić}} i zamieścić na stronie dyskusji artykułu szablon {{Niepoprawiony|co należy poprawić}}.
 8. Usuń ze strony artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}.
Artykuły wymagające naprawy
Z podanych miejsc możemy wybierać jedynie te artykuły, które spełniają wymagania opisane w sekcji Wybór artykułów.
Zaproszenia do uczestnictwa

Możesz dodać szablon {{User Warsztat PopArt}} do swojej wieży (zobacz: kategoria).

PopArt icon.png Ten wikipedysta jest uczestnikiem Warsztatu PopArt.

Aby zaprosić innych użytkowników do projektu, możesz skorzystać z szablonów: Zaproszenie lub Zaproszenie wikiprojektu.

Tutaj znajduje się lista aktualnych uczestników.


Zgłoszenia[edytuj kod]

Madhawa z Sangamagramy[edytuj kod]

Madhawa z Sangamagramy (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Anagram16

Dwulinijkowiec bez źródeł. Ponieważ dotyczy ważnego przedstawiciela dawnej matematyki indyjskiej, zgłaszam tutaj, choć właściwie kwalifikowałoby się to do usunięcia. Matematycy i historycy, pomóżcie. (Anagram16 (dyskusja) 12:51, 19 lip 2017 (CEST))

Madhawa[edytuj kod]

Madhawa (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Anagram16

Skorzystałem z linku prowadzącego z artykułu Kryterium całkowe do Madhawa i byłem lekko zaskoczony kształtem tego ostatniego. Pięć linijek bez źródeł. Na dodatek wydaje się, że link powinien odsyłać do artykułu Madhawa z Sangamagramy (zobacz powyżej). (Anagram16 (dyskusja) 12:51, 19 lip 2017 (CEST))

Silnik odrzutowy[edytuj kod]

Silnik odrzutowy (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N T T N Anagram16

Artykuł, który interesuje wszystkich chłopców małych i dużych. Ma oglądalność zapewne tysiąc razy większą niż hasła z dziedziny literatury. Jednak jego uźródłowienie jest dosyć mizerne. (Anagram16 (dyskusja) 19:04, 18 lip 2017 (CEST))

Ręcznik[edytuj kod]

Ręcznik (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N T T T Maattik

Wystarczy uzupełnić sekcję i przeredagować resztę tekstu prócz sekcji Historia, którą udało mi się napisać. Hasło było niedawno w DNU. --Maattik (dyskusja) 21:59, 17 lip 2017 (CEST)

Usunąłbym te sekcje stuby bez treści, nic nie wnoszą, chyba że ktoś je zapełni? Stanko (dyskusja) 12:42, 18 lip 2017 (CEST)
Miejmy nadzieje, jeżeli po PopArcie nadal będą puste to się je dopiero wtedy usunie. Na razie jest to jakiś zamysł na kształt artykułu. Jak wspomniałem w DNU, trzeba przyjrzeć się ency inoformacji o South Park i zrobić cos z tym długim cytatem, uważam że jest za długi. --Maattik (dyskusja) 12:53, 18 lip 2017 (CEST)
 • Polecam uwadze Kolegów hasła Ręczniczek i Puryfikaterz wraz z myślą, że ręczniki mogą być stosowane w celebracjach także także innych religii . Gżdacz (dyskusja) 20:09, 18 lip 2017 (CEST)

John Titor[edytuj kod]

John Titor (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Było w DNU, ze źródłami nie powinno być problemów, do poprawy również forma i styl. Stanko (dyskusja) 12:53, 15 lip 2017 (CEST)

Dzwonnica św. Marka w Wenecji[edytuj kod]

Dzwonnica św. Marka w Wenecji (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Anagram16

Dzwonnica św. Marka w Wenecji jest wizytówką tego miasta. Artykuł o niej niestety nie jest dobrą wizytówką naszej Wikipedii. Brak źródeł, ani bibliografii ani tym bardziej przypisów. Co do encyklopedyczności tej budowli nikt chyba nie ma wątpliwości. (Anagram16 (dyskusja) 19:10, 14 lip 2017 (CEST))

Ślimak Teodorosa[edytuj kod]

Ślimak Teodorosa (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N T T N Anagram16

Ostatnio wynikła kontrowersja wokół jednego zgłoszonego do Czywiesza artykułu matematycznego. Haseł z matematyki jest w tej rubryce niewiele, a powinno być więcej. W związku z tym zgłaszam Ślimak Teodorosa, zjawisko bardzo efektowne, a jednocześnie dotyczące jednego z najważniejszych twierdzeń geometrycznych. Artykuł jest na razie niewielki, a przede wszystkim nieuźródłowiony. Pracę rozpocznę, prosząc matematyków o włączanie się do poprawek. (Anagram16 (dyskusja) 16:05, 13 lip 2017 (CEST))

Temat bardzo elementarny. Tego typu konstrukcje pierwiastków pojawiają się już w podręcznikach szkolnych. Ciężko będzie znaleźć solidne źródło do tak elementarnego tematu, ale można próbować szukać. Mariusz Swornóg chętnie z Tobą porozmawiam 21:37, 13 lip 2017 (CEST)
Coś takiego mógłby mieć Szczepan Jeleński w Śladami Pitagorasa, ale nie pamiętam, czy rzeczywiście to tam było wspomniane. (Anagram16 (dyskusja) 02:10, 14 lip 2017 (CEST))
 • @Mariusz SwornógW wydaniu ósmym książki Śladami Pitagorasa (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1988) na stronie 132 jest połowiczny ślimak Teodorosa, doprowadzony do wartości (Anagram16 (dyskusja) 20:53, 17 lip 2017 (CEST)).

Wyprawa Napoleona do Egiptu[edytuj kod]

Wyprawa Napoleona do Egiptu (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
T T T N Stanko

Tak się zastanawiam czy byłby ktoś w stanie poprawić treść zgodnie z opisem w szablonie: Brakuje dokładnego opisu przyczyn wyprawy, informacji o przebiegu walk w Egipcie, a zwłaszcza w Syrii, nie ma nic o wyjeździe Bonapartego z Egiptu (18 Brumaire`a) oraz o sytuacji jaka miała miejsce za rządów generałów Klebera i Menou. Stanko (dyskusja) 23:09, 12 lip 2017 (CEST)

Smak (estetyka)[edytuj kod]

Smak (estetyka) (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Stanko

Wyciągnięte z DNU, bez poprawy hasło będzie usunięte. Stanko (dyskusja) 22:53, 12 lip 2017 (CEST)

Yunus Emre[edytuj kod]

Yunus Emre (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Anagram16

Artykuł o najwybitniejszym średniowiecznym (według naszej rachuby czasu) poecie tureckim. W obecnym kształcie nie spełnia nawet podstawowych wymogów. A to powinien być artykuł medalowy, bo poeta jest znany i ceniony na całym świecie. Nie jestem turkologiem, więc niewiele tu pomogę. Ufam, że orientalistów wśród wikipedystów nie brakuje. (Anagram16 (dyskusja) 17:19, 12 lip 2017 (CEST))

Harald Svensson[edytuj kod]

Harald Svensson (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Anagram16

Artykuł o królu duńskim bez żadnych źródeł. Biogramy innych przedstawicieli dynastii wyglądają niewiele lepiej. Zgłaszam to hasło, żeby zwrócić uwagę na wszystkie inne dotyczące najdawniejszych dziejów Danii. (Anagram16 (dyskusja) 12:41, 11 lip 2017 (CEST))

Absurd (pojęcie)[edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:04, 11 lip 2017 (CET)
Absurd (pojęcie) (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Stanko

Antropocentryzm[edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:04, 11 lip 2017 (CET)
Antropocentryzm (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Stanko

Hasła związane z transfuzją krwi[edytuj kod]

Transfuzja krwi (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Hoa binh
Cell saver (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Hoa binh

Wrzucę tu, a nuż może coś się ruszy. W poprawie haseł medycznych jesteśmy akurat dobrzy, jest kilku specjalistów w tej dziedzinie na pl-wiki. Cała grupa haseł to nieuźródłowione i poszablonowane od lat stuby. Sprawa „Świadkowie Jehowy a przetaczanie krwi” jest niewątpliwie istotna i jest na nią miejsce w haśle, ale absolutnie nie może być tak jak w tej chwili, że jedyne źródła w haśle dotyczącym medycyny to odnośniki do Strażnic. Taki stan trwa od paru ładnych lat i pora wreszcie to jakoś uporządkować. Hoa binh (dyskusja) 11:07, 10 lip 2017 (CEST)

Przetoczenie krwi wynaczynionej śródoperacyjnie[edytuj kod]

Przetoczenie krwi wynaczynionej śródoperacyjnie (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
T T T T Hoa binh
 • Poprawiłem śródoperacyjne odzyskiwanie krwi i przeniosłem pod bardziej odpowiednią nazwę. Rybulo7 (dyskusja) 23:30, 20 lip 2017 (CEST)

Hipokryzja[edytuj kod]

Hipokryzja (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Stanko

Wstawiam tu po DNU hasło, któremu zarzucano POV i brak źródeł. Proszę o zaglądnięcie i weryfikację. Stanko (dyskusja) 14:25, 7 lip 2017 (CEST)

Ben Jonson[edytuj kod]

Ben Jonson (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N  ?  ?  ? Anagram16

Ben Jonson to drugi po Williamie Szekspirze dramaturg elżbietański. Artykuł, jak widać, jest niepoparty źródłami. Biorę na siebie większość pracy, ale wsparcie mile widziane. (Anagram16 (dyskusja) 23:06, 4 lip 2017 (CEST))

Augustin-François Silvestre[edytuj kod]

Augustin-François Silvestre (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Andrzei111

Potrzebny ktoś ze znajomością francuskiego do poprawy hasła. Andrzei111 (dyskusja) 17:00, 27 cze 2017 (CEST)

Mława[edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:04, 26 cze 2017 (CET)
Mława (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Tom Ja

Artykuł pełen niepotwierdzonych przypisami informacji - zwłaszcza w części historycznej. Część statystyczna również pozostawia wiele do życzenia. Chyba niepotrzebne są te wyliczanki jakie to drogi, jakie połączenia autobusowe (tym bardziej, że to się zmienia z czasem)? Przydałoby się trochę porządku i... dystansu.

Jeziora Polski[edytuj kod]

Jeziora Polski (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Stanko

Brak wstępu, niewielkie uźródłowienie i szablon informujący, że coś nie tak z nazewnictwem. Może się uda przynajmniej w części artykuł poprawić. Stanko (dyskusja) 15:02, 26 cze 2017 (CEST)

Może @Emptywords pomoże. Sidevar (dyskusja) 15:24, 26 cze 2017 (CEST)
Może i pomoże :) Jednak na to potrzebowałby trochę czasu :) Emptywords (dyskusja) 22:03, 26 cze 2017 (CEST)
Dasz radę :). A pośpiechu przeca nie ma. Sir Lothar (dyskusja) 21:19, 13 lip 2017 (CEST)

Franklin Delano Roosevelt[edytuj kod]

Franklin Delano Roosevelt (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N  ? N N Stanko

Wstawiam tu, może ktoś będzie mał ochotę, art wymaga dodatkowego uźródłowienia, chybba że ktoś ma ochotę na więszką redakcję. Dodatkowo trzeba by zrobić coś z tymi ciekawostkami pod koniec. Stanko (dyskusja) 16:50, 19 cze 2017 (CEST)

 • W nieco dalszych planach mam poprawę haseł o amerykańskich prezydentach, tak jak to zrobiłem w zakresie George WashingtonTheodore Roosevelt (ale naprawdę nie wiem kiedy dam radę się za to zabrać). Objętość samego hasła, jak i materiału źródłowego mnie nieco przeraża. ptjackyll (zostaw wiadomość) 14:19, 20 cze 2017 (CEST)
Trochę pogrzebałem w tym haśle, odwołując się głównie do Encyklopedii Brytyjskiej. Skontrolujcie na wszelki wypadek. (Anagram16 (dyskusja) 22:11, 20 cze 2017 (CEST))
Tak sobie przekalkulowałem i mniej więcej pod koniec lipca (czyli za jakiś miesiąc) powinienem się wyrobić z rzeczami, które mam teraz "na warsztacie", więc jeśli chcecie przetrzymać artykuł do tego czasu, to wtedy postaram się nim zająć. ptjackyll (zostaw wiadomość) 22:28, 20 cze 2017 (CEST)
Ja tu nie rządzę, ale miesiąc to rozsądny termin. Lepiej, żeby się tym zajął specjalista (czyli Ty), niż poprawiać na szybko. (Anagram16 (dyskusja) 22:39, 20 cze 2017 (CEST))
E, tam żaden ze mnie specjalista. :-) Ot, pasjonat i tyle. ptjackyll (zostaw wiadomość) 22:41, 20 cze 2017 (CEST)
Tutaj mogą być tylko pasjonaci, inni się szybko wykruszają. Nawet wandale to na swój sposób pasjonaci. (Anagram16 (dyskusja) 22:53, 20 cze 2017 (CEST))
@Ptjackyll to przeciągam pobyt tutaj na kolejny miesiąc, jeśli tylko byłbyś w stanie daj znać. Stanko (dyskusja) 14:23, 13 lip 2017 (CEST)
@Stanko Tak, powinienem dać radę. Postaram się wyrobić w ciągu 2 tygodni. ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:07, 13 lip 2017 (CEST) PS Tak gwoli wyjaśnienia – nad biogramem pracuję offline, więc się nie zdziw, że w haśle jeszcze żadnych zmian nie ma. :) Potem wrzucę wszystko hurtem. ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:18, 13 lip 2017 (CEST)
No właśnie, nie jest sztuką mieć tysiące na liczniku, sztuką jest napisać artykuł w jednym podejściu. (Anagram16 (dyskusja) 17:19, 13 lip 2017 (CEST))

Pandemia grypy w latach 1918–1919[edytuj kod]

Pandemia grypy w latach 1918–1919 (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
 ?  ?  ?  ? Tomasz Raburski
 • W przyszłym roku wypada stulecie Hiszpanki, artykuł może mieć więc większą oglądalność (choć i teraz to kilka tysięcy odsłon miesięcznie). Tomasz Raburski (dyskusja) 10:46, 14 cze 2017 (CEST)
  Na en. wiki jest zgrabny art, można go z powodzeniem przetłumaczyć? Nie lubię tłumaczyć artów, ale gdyby ktoś miał ochotę na tłumaczenie artykułu to chętnie pomogę. Rybulo7 (dyskusja) 18:09, 11 lip 2017 (CEST)

Ostatnio poprawione artykuły[edytuj kod]

Dodajemy poprawione na początek listy - ostatnie 10 i rotujemy - nowe za stare

Przetoczenie krwi wynaczynionej śródoperacyjnie • Boston Dynamics • Hemodylucja • Szczepionka • Inicjatywa DHARMA • James Gordon Bennett Jr. • Konstanty Radziwiłł (ziemianin) • Jesień Ludów • Krypta Wieszczów Narodowych na Wawelu

Administratorze – edytuj szablon na stronie głównej