Skrót: WP:PopArt, WP:Popart

Wikiprojekt:Warsztat PopArt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warsztat PopArt

Funkcjonują trzy „klasy” jakości artykułów (zobacz porównanie): medalowa (Anm i Lnm), dobra (DA) i „czywieszowa”. Od pierwszych dwóch klas wymagamy wysokiego poziomu redakcyjnego i merytorycznego. Natomiast Wikiprojekt Czy wiesz wypracował klasę jakości artykułów poprawnych pod względem redakcyjnym (zakładamy, że nie zawierają rażących błędów merytorycznych, które każdy może zauważyć). Zadaniem PopArtu jest poprawa artykułów do „jakości czywieszowej”.

Warsztat powstał z inicjatywy Wikiprojektu Ocena i poprawa jakości.

Warunki zgłoszenia
Celem jest prezentacja artykułu na stronie głównej, więc dodajemy tutaj artykuły:
 1. posiadające źródła – wymagające poprawy redakcji: błędów językowych, stylistycznych, literówek, struktury artykułu, przypisów, linków, NPOV, ilustracji (opisuje to poradnik);
 2. pozbawione źródeł – jeśli źródła są powszechnie, łatwo dostępne (można je znaleźć w Internecie lub w domowej biblioteczce) – czyli te artykuły, do których każdy może znaleźć źródła;
Zobacz też propozycje do
Instrukcja obsługi
Przed zgłoszeniem najlepiej popraw 1–2 artykuły zamieszczone tu wcześniej.
 1. Wybierz artykuł do poprawy (zobacz niżej Artykuły wymagające naprawy).
 2. Dokonaj wstępnych poprawek, może to być: dodanie nowej treści, redakcja aktualnej treści (usunięcie POVu, ORu, itp), dodanie źródeł, itd.
 3. Wstaw na stronę artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}, możesz również poprosić głównych autorów o pomoc szablonem {{Poprawa - autor}}: {{subst:Poprawa - autor|Artykuł}}.
 4. Zamieść w sekcji Zgłoszenia szablon {{Wikiprojekt:Warsztat PopArt/Poprawa}} według schematu:
  {{/Poprawa | Tytuł artykułu | ? | ? | ? | ? | Twój nick }} (szerszy opis na stronie szablonu)
 5. Stan poprawy artykułu zaznacz w zgłoszeniu za pomocą znaków + (plus) oraz - (minus). Jeśli trzeba, dodaj komentarz.
 6. Jeśli artykuł został poprawiony, wstaw na jego stronę dyskusji szablon {{Poprawiony}}.
 7. Zgłoszenia są archiwizowane: po 3 dniach od poprawienia (wstawienia czterech plusów) lub po 30 dniach od ostatniego wpisu pod zgłoszeniem. W artykule możesz użyć szablonu {{Dopracować|z opisem, co poprawić}} i zamieścić na stronie dyskusji artykułu szablon {{Niepoprawiony|co należy poprawić}}.
 8. Usuń ze strony artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}.
Artykuły wymagające naprawy
Z podanych miejsc możemy wybierać jedynie te artykuły, które spełniają wymagania opisane w sekcji Warunki zgłoszenia.
Zaproszenia do uczestnictwa

Możesz dodać szablon {{User Warsztat PopArt}} do swojej wieży (zobacz: kategoria).

PopArt icon.png Ten wikipedysta jest uczestnikiem Warsztatu PopArt.

Aby zaprosić innych użytkowników do projektu, możesz skorzystać z szablonów: Zaproszenie lub Zaproszenie wikiprojektu.

Tutaj znajduje się lista aktualnych uczestników.

Zgłoszenia[edytuj]

Académico F.C.[edytuj]

Zgłoszone do Poczekalni. Niewątpliwie ency. Potrzebna poprawa stylu i uzupełnienie hasła. Pablo000 (dyskusja) 21:59, 17 lis 2017 (CET)

Académico F.C. (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Pablo000

Siedem grzechów głównych[edytuj]

Wątek założony przed: 21:04, 16 lis 2017 (CET)
Siedem grzechów głównych (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Zacznijmy od tego, że w tradycji wschodniej, skąd się wywodzi to nauczanie, było i jest ich osiem. Już sam tytuł, źródłowego dla tematu, dzieła Ewagriusza: O ośmiu duchach zła gryzie się z hasłem. Dlatego na większości Wiki mają lepszy tytuł: Grzechy główne. Dalej sama definicja jest błędna, to nie jest chrześcijańska klasyfikacja grzechów ludzkich, tylko głównych właśnie (są inne: cudze, wołające o pomstę do Nieba, przeciw Duchowi Świętemu, przeciw przykazaniom etc). Jutro, jak się uda, to coś doprecyzuję, na początek nazewnictwo i kwestię kolejności. Wg mnie najciekawszy w tym temat, to: jak pychą nazwano próżność, usuwając prawdziwą pychę :) Michael Tav (dyskusja) 14:56, 21 lis 2017 (CET)

Film dokumentalny[edytuj]

Film dokumentalny (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Styl i forma do poprawy, lista najważniejszych dokumentalistów do poprawy, ew. usunięcia, linki zewnętrzne do weryfacji. Ktoś jest w stanie uźródłowić? Stanko (dyskusja) 09:40, 15 lis 2017 (CET)

Przebudowałem definicję, o ile zaś dam radę, zajmę się historią dokumentu. Może jeszcze @Arĉjo będzie w stanie coś poradzić. Ironupiwada (dyskusja) 15:08, 17 lis 2017 (CET)
Zamiast tej niepełnej i dość nieprecyzyjnej listy można by wstawić link do kategorii z dokumentalistami {{Zobacz kategorię}}, ale takiej chyba nie ma :( Kategoria:Filmowcy. Jeżeli miałaby pozostać lista, to tam z pewnością przydałyby się dwa polskie nazwiska - Kieślowski i Łoziński. Hedger z Castleton (dyskusja) 13:07, 19 lis 2017 (CET)
Lista może się przydać edytorom jako punkt orientacyjny do napisania na podstawie źródeł sekcji "historia", ale oczywiście z artykułu wypadałoby ją raczej usunąć, bo jest wybiórczym OR-em (mimo, że intuicyjnie zdaje się w porządku). Sekcja "historia" do napisania od zera właściwie, a akapit o Matuszewskim można przerzucić do sekcji typu "teorie filmu dokumentalnego", gdzie umieścić trzeba opis różnych konceptów teoretycznych związanych z dokumentem (widziałbym tam też Griersona, Wiertowa, późniejszą teorię direct cinema i cinema verite, itp. – na podstawie różnych źródeł da się kilka akapitów skleić na ten temat). Akcentowanie Matuszewskiego może zdać się polonocentryczne, ale właściwie jego pomysły były dość oryginalne jak na tamte czasy, więc można spokojnie wymieniać go w jednym rzędzie z innymi teoretykami z całego świata. Zresztą, akcentowanie wątków polskich w tym artykule też nie powinno dziwić, bo mieliśmy wiele interesujących zjawisk w tej materii (choćby czarną serię, szkołę Karabasza, dokumenty kreacyjne z WFO, wspomniane indywidualności typu Kieślowski i Łoziński, itp.) – ważne żeby je zrównoważyć z innymi wątkami istotnymi w historii światowego dokumentu. Aha, jeszcze jedna rzecz – popracowałbym jeszcze trochę nad definicją, bo to sprawa dość trudna (o czym zresztą pisze Przylipiak w cytowanej przypisem pracy), a obecna może być trochę nieintuicyjna (np. co to znaczy "kompletna rzeczywistość"). Ja wiem, że to też jest wzięte z Przylipiaka, ale można mimo wszystko zastanowić się nad jej uproszczeniem i zniuansowaniem. Zmiany, które wprowadza w artykule @Ironupiwada są bardzo in plus. Co do kategorii z dokumentalistami to oczywiście trzeba ją utworzyć, tylko musimy przyjąć jasne kryterium kwalifikowania kogoś jako dokumentalista. Proponuję takie: filmowiec, który zrealizował przynajmniej jeden film dokumentalny, z wyłączeniem etiud szkolnych. Z wyłączeniem, bo w szkołach filmowych praktycznie każdy robi na jakimś etapie dokumenty. Arĉjo Dyskusja 17:52, 19 lis 2017 (CET)

Zeus[edytuj]

Zeus (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Od kilku lat wisi szablon bez źródeł, ktoś poratuje? Stanko (dyskusja) 11:34, 10 lis 2017 (CET)

Zeusa się w tydzień nie opisze Mpn (dyskusja) 20:34, 13 lis 2017 (CET)

Thor[edytuj]

Thor (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Jeden z bardziej znanych, może ktoś posiada literaturę na ten temat, tym bardziej, że ostatnio jest o nim głośniej (film Thor czy serial Wikingowie, a może i gdzieś jeszcze). Stanko (dyskusja) 08:47, 9 lis 2017 (CET)

Jamusukro[edytuj]

Jamusukro (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Nie wiedziałem, ze mamy jeszcze hasła o stolicach w formie stubów. Stanko (dyskusja) 10:23, 8 lis 2017 (CET)

 • Jak ktoś zna dobrze francuski, to mamy gotowca do przetłumaczenia :) --Gower (dyskusja) 16:41, 14 lis 2017 (CET)

Krewetki[edytuj]

Wątek założony przed: 21:04, 8 lis 2017 (CET)
Krewetki (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Hollywood[edytuj]

Hollywood (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Dodatkowo przydałby sie art o H.J. Whitley. Stanko (dyskusja) 10:58, 6 lis 2017 (CET)

Cypr (wyspa)[edytuj]

Cypr (wyspa) (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Dorzucam kolejną geografię, do poprawy styl, jak braki w uźródłowieniu. Stanko (dyskusja) 15:46, 26 paź 2017 (CEST)