Skrót: WP:PopArt, WP:Popart

Wikiprojekt:Warsztat PopArt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warsztat PopArt

Funkcjonują trzy „klasy” jakości artykułów (zobacz porównanie): medalowa (Anm i Lnm), dobra (DA) i „czywieszowa”. Od pierwszych dwóch klas wymagamy wysokiego poziomu redakcyjnego i merytorycznego. Natomiast Wikiprojekt Czy wiesz wypracował klasę jakości artykułów poprawnych pod względem redakcyjnym (zakładamy, że nie zawierają rażących błędów merytorycznych, które każdy może zauważyć). Zadaniem PopArtu jest poprawa artykułów do „jakości czywieszowej”.

Warsztat powstał z inicjatywy Wikiprojektu Ocena i poprawa jakości.

Warunki zgłoszenia
Celem jest prezentacja artykułu na stronie głównej, więc dodajemy tutaj artykuły:
 1. posiadające źródła – wymagające poprawy redakcji: błędów językowych, stylistycznych, literówek, struktury artykułu, przypisów, linków, NPOV, ilustracji (opisuje to poradnik);
 2. pozbawione źródeł – jeśli źródła są powszechnie, łatwo dostępne (można je znaleźć w Internecie lub w domowej biblioteczce) – czyli te artykuły, do których każdy może znaleźć źródła;
 3. każdy wstawiający zgłoszenie powinien być zaangażowany w proces naprawy (zgłoszenia bez dokonania przez osobę wstawiającą przynajmniej minimalnych poprawek będą usuwane).
Zobacz też propozycje do
Instrukcja obsługi
Przed zgłoszeniem najlepiej popraw 1–2 artykuły zamieszczone tu wcześniej.
 1. Wybierz artykuł do poprawy (zobacz niżej Artykuły wymagające naprawy).
 2. Dokonaj wstępnych poprawek, może to być: dodanie nowej treści, redakcja aktualnej treści (usunięcie POVu, ORu, itp), dodanie źródeł, itd.
 3. Wstaw na stronę artykułu szablon {{Warsztat PopArt}},
  możesz również poprosić głównych autorów o pomoc szablonem {{Poprawa - autor}}: {{subst:Poprawa - autor|Artykuł}}.
 4. Zamieść w sekcji Zgłoszenia szablon {{Wikiprojekt:Warsztat PopArt/Poprawa}} według schematu:
  {{/Poprawa | Tytuł artykułu | ? | ? | ? | ? | Twój nick }} (szerszy opis na stronie szablonu)
 5. Stan poprawy artykułu zaznacz w zgłoszeniu za pomocą znaków + (plus) oraz - (minus). Jeśli trzeba, dodaj komentarz.
 6. Jeśli artykuł został poprawiony, wstaw na jego stronę dyskusji szablon {{Poprawiony}}.
 7. Zgłoszenia niepoprawione przez 30 dni są archiwizowane. Możesz użyć w artykule szablonu {{Dopracować|z opisem, co poprawić}} i zamieścić na stronie dyskusji artykułu szablon {{Niepoprawiony|co należy poprawić}}.
 8. Usuń ze strony artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}.
Artykuły wymagające naprawy
Z podanych miejsc możemy wybierać jedynie te artykuły, które spełniają wymagania opisane w sekcji Warunki zgłoszenia.
Zaproszenia do uczestnictwa

Możesz dodać szablon {{User Warsztat PopArt}} do swojej wieży (zobacz: kategoria).

PopArt icon.png Ten wikipedysta jest uczestnikiem Warsztatu PopArt.

Aby zaprosić innych użytkowników do projektu, możesz skorzystać z szablonów: Zaproszenie lub Zaproszenie wikiprojektu.

Tutaj znajduje się lista aktualnych uczestników.

Zgłoszenia[edytuj]

Substrat językowy[edytuj]

Substrat językowy (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Anagram16

Bardzo ważne pojęcie w językoznawstwie historycznym. Powinno być w Wikipedii. W tej chwili artykuł, jaki jest, każdy widzi. Wstawiam szablon i idę szukać źródeł. (Anagram16 (dyskusja) 22:18, 6 wrz 2017 (CEST))

Śledztwo (film)[edytuj]

Śledztwo (film) (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Andrzei111

I jeszcze jeden film, ekranizacja powieści Lema. Dorzuciłem źródło, szablon, troszkę przeredagowałem, ale wciąż potrzeba poprawek do doprowadzenia do akceptowalnej formy. Andrzei111 (dyskusja) 15:40, 6 wrz 2017 (CEST)

Fabuła na pewno do dopracowania. Pierwsze zdanie w sekcji "fabuła" raczej nie do encyklopedii :) Gdyby ktoś znalazł dobre źródło, warto nawiązać do ekranizacji z lat 90. (zrealizowanej w ramach teatru Sensacji "Kobra") i samej powieści. @Masur? Hedger z Castleton (dyskusja) 14:51, 14 wrz 2017 (CEST)

Zaproszenie (film 1986)[edytuj]

Zaproszenie (film 1986) (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Andrzei111

Żaden tam wybitny film, ale był w formie substubowej, jako że nie ma już DNU/Naprawa to tu. Co nieco poprawiłem, może jakaś dobra dusza dokończy. Andrzei111 (dyskusja) 14:03, 6 wrz 2017 (CEST)

Richard Aldington[edytuj]

Richard Aldington (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N T T N Anagram16

Richard Aldington, poeta angielski, jeden z wielu i to nie z tych najbardziej znanych. Artykuł realizujący standardy sprzed kilku lat. Wyliczanka tytułów bez żadnych źródeł. Od pięciu lat wisi "Dopracować|źródła". Na początek wstawiam szablon "przypisy". (Anagram16 (dyskusja) 01:40, 5 wrz 2017 (CEST))

Dodałam infobox i 2 źródła --Fiszka (dyskusja) 16:47, 5 wrz 2017 (CEST)

Stanisław Bareja[edytuj]

Stanisław Bareja (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
T  ?  ?  ? Hedger z Castleton

Zacząłem pracę nad rozbudową za pozycją Replewicza. Treść jest w miarę w porządku, ale chciałbym nieco uporządkować formę. Pomocy, pomocy, bo sam nie dam rady :) Można podzielić artykuł chronologicznie - 1) młodość i wykształcenie, 2) I etap twórczości do końca lat 60-tych (głównie komedie inspirowane twórczością przedwojenną) tu też ten wątek o bareizmie (podsekcja), bo to zmieniło jego podejście do robienia komedii, 3) II etap twórczości (coraz silniejsza krytyka realiów PRL i przy okazji środowiska filmowego z licznymi aluzjami i autoironią), 4) filmografia. 2-4 to sekcje, które mogą być podsekcjami sekcji "twórczość". Osobne sekcje to byłaby 5) działalność opozycyjna oraz 6) życie prywatne. W końcu 7) ocena dorobku ze wskazaniem trudności z akceptacją za życia i uznaniem po śmierci i 8) upamiętnienie. Pozostaje ta tabela na dole strony - wybór filmów - one nie tyle są najważniejsze, co odrzucane przez krytyków (w jego drugim etapie twórczości od czasów filmu Poszukiwany, poszukiwana), wobec czego część aktorów obawiała się o swoją karierę i odmawiała gry w filmach Barei. Brakuje tam poza tym takich aktorów jak Bożena Dykiel czy Jerzy Dobrowolski! Część tam się znajduje, bo grała w więcej niż w jednym jego filmie, ale to raczej nie oznaczało bycia aktorem Barei - Dobrowolski grał w dwóch. Chyba lepiej byłoby wymienić osoby, które miały wpływ na jego filmy - Fedorowicz, Tym, Dobrowolski, operatorzy (tzn. nie tylko aktorzy), ekipa z lat studiów (przynajmniej ta część, z którą później Bareja miał kontakt - Morgenster, Łomnicki, Rybkowski). Ewentualnie takie tabele dać przy I i II etapie (ale to będzie sztuczne). Czyżewska była aktorką Barei właśnie w I etapie, a tu jej nie widać - po 1968 wyjechała z Polski. Dobrze byłoby też sięgnąć do starszej pozycji Łuczaka (Replewicz też się na nią powołuje w paru miejscach). Hedger z Castleton (dyskusja) 23:03, 17 sie 2017 (CEST)

Zmieniłem jednak układ treści według tego, co założyłem wyżej. Zobaczcie, jak teraz to wygląda. @DaKa, czy w tej Encyklopedii kina Lubelskiego byłoby coś do uzupełnienia biogramu? Hedger z Castleton (dyskusja) 13:12, 25 sie 2017 (CEST)