Skrót: WP:PopArt, WP:Popart

Wikiprojekt:Warsztat PopArt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warsztat PopArt

Funkcjonują trzy „klasy” jakości artykułów (zobacz porównanie): medalowa (Anm i Lnm), dobra (DA) i „czywieszowa”. Od pierwszych dwóch klas wymagamy wysokiego poziomu redakcyjnego i merytorycznego. Natomiast Wikiprojekt Czy wiesz wypracował klasę jakości artykułów poprawnych pod względem redakcyjnym (zakładamy, że nie zawierają rażących błędów merytorycznych, które każdy może zauważyć).

Zadaniem PopArtu jest poprawa artykułów do „jakości czywieszowej” lub po prostu do poprawnego zalążka (weryfikowalnego, bez szablonów problemów).

Warsztat powstał z inicjatywy Wikiprojektu Ocena i poprawa jakości.

Warunki zgłoszenia
Dodajemy tutaj artykuły:
 1. posiadające źródła – wymagające poprawy redakcji: błędów językowych, stylistycznych, literówek, struktury artykułu, przypisów, linków, NPOV, ilustracji (opisuje to poradnik);
 2. pozbawione źródeł – jeśli źródła są powszechnie, łatwo dostępne (można je znaleźć w Internecie lub w domowej biblioteczce) – czyli te artykuły, do których każdy może znaleźć źródła;
Zobacz też propozycje do
Instrukcja obsługi
 1. Wybierz artykuł do poprawy (zobacz niżej Artykuły wymagające naprawy).
 2. Mile widziane (choć nieobowiązkowe) jest dokonanie wstępnych poprawek. Może to być: dodanie nowej treści, redakcja aktualnej treści (usunięcie POVu, ORu, itp), dodanie źródeł, itd.
 3. Wstaw na stronę artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}, możesz również poprosić głównych autorów o pomoc szablonem {{Poprawa - autor}}: {{subst:Poprawa - autor|Artykuł}}.
 4. Zamieść w sekcji Zgłoszenia szablon {{Wikiprojekt:Warsztat PopArt/Poprawa}} według schematu:
  {{/Poprawa | Tytuł artykułu | ? | ? | ? | ? | Twój nick }} (szerszy opis na stronie szablonu)
 5. Stan poprawy artykułu zaznacz w zgłoszeniu za pomocą znaków + (plus) oraz - (minus). Jeśli trzeba, dodaj komentarz.
 6. Jeśli artykuł został poprawiony, wstaw na jego stronę dyskusji szablon {{Poprawiony}}.
 7. Usuń ze strony artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}.
Zaproszenia do uczestnictwa

Możesz dodać szablon {{User Warsztat PopArt}} do swojej wieży (zobacz: kategoria).

PopArt icon.png Ten wikipedysta jest uczestnikiem Warsztatu PopArt.

Aby zaprosić innych użytkowników do projektu, możesz skorzystać z szablonów: Zaproszenie lub Zaproszenie wikiprojektu.

Tutaj znajduje się lista aktualnych uczestników.

Artykuły wymagające naprawy
Z podanych miejsc możemy wybierać jedynie te artykuły, które spełniają wymagania opisane w sekcji Warunki zgłoszenia.
Archiwum zgłoszeń

Archiwum zgłoszeń (od 2017):

Starszy podział (2012-13):

Zgłoszenia[edytuj | edytuj kod]

Łatwe do poprawienia[edytuj | edytuj kod]

Tu poprawiamy artykuły łatwe do poprawienia (najlepiej o stopniu trudności "dla każdego"). Przed wyborem najlepiej sprawdzić, czy ogólnie artykuł jest uźródłowiony. Oczywiście, w trakcie poprawiania może się zdarzyć, że wyłapiemy inne mankamenty.

Gra o tron (serial telewizyjny)[edytuj | edytuj kod]

Gra o tron (serial telewizyjny) (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
? ? ? ? Stanko

...planują powrót do Westeros i ponowne przejęcie rządów. Rozpoczyna się gra o tron. - nawet czytając hasła na wiki możemy sie natknąć na suspense, aż chce się film oglądnąć :) A na poważnie, w artykule mamy do poprawy styl, domyślam się ze chodzi o fabułę. Ktoś w temacie da radę to poprawić? A, i proszę bez spojlerów, nie widziałem jeszcze ostatniego sezonu ;) Stanko (dyskusja) 19:09, 9 maj 2019 (CEST)

Może to i lepiej... Styl stylem, mogę spróbować go trochę poprawić, ale problem stwarza uźródłowienie (a raczej jego brak). Mpn (dyskusja) 18:08, 15 maj 2019 (CEST)

Mstów (województwo małopolskie)[edytuj | edytuj kod]

Mstów (województwo małopolskie) (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
? T N N Pozdrawiam

Zgłoszenie trochę innego typu. Brakuje informacji o liczbie ludności. Trochę brzydko wygląda sama struktura artykułu, tymczasem – jak napisano w kawiarence – skoro stoi tam dwór, pewnie ma jakąś historię. Być może da się niskim kosztem (strona gminy? spis zabytków?) doprowadzić do zgrabnej postaci. A może mamy na pokładzie kogoś z tamtych okolic? :-) Pozdrawiam (dyskusja) 12:54, 2 maj 2019 (CEST)

Cube 2: Sauerbraten[edytuj | edytuj kod]

Cube 2: Sauerbraten (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N T T T Hedger z Castleton

Artykuł do przejrzenia pod kątem stylu. Hedger z Castleton (dyskusja) 09:19, 9 kwi 2019 (CEST)

Zaglądnę tam, a ponieważ z tytułem nie miałem nigdy do czynienia, to potrwa to nieco dłużej, niż gdybym miał :) Stanko (dyskusja) 20:35, 16 kwi 2019 (CEST)
Hasłu jeszcze trochę brakuje ale jako stub jest chyba w porządku. Stanko (dyskusja) 08:55, 18 kwi 2019 (CEST)
Odchudziłbym jeszcze nieco infobox z tych nazwisk - tam zasadniczo powinniśmy wstawiać główne postacie związane z produkcją gry (np. główny programista, designer, kompozytor itd.) Oczywiście ze źródłami. Sir Lothar (dyskusja) 15:43, 16 maj 2019 (CEST)
Wyciąłem tę listę, w źródle jest nawet więcej osób, nie ma jednego nazwiska, które można by dodać jako główne. No ale jesli o czymś nie wiem to można to jakieś dodać. Stanko (dyskusja) 08:18, 17 maj 2019 (CEST)
IMO teraz jest OK. Po południu jeszcze dorzucę źródełko do sekcji z rozgrywką i chyba będzie można zamykać. Sir Lothar (dyskusja) 10:38, 17 maj 2019 (CEST)
Lekko jeszcze przeredagowałem sekcję z rozgrywką. Hedger z Castleton (dyskusja) 13:14, 17 maj 2019 (CEST)

Do uratowania[edytuj | edytuj kod]

Można "rzucać białe chusteczki" na artykuły (ratować przed wycięciem) znajdujące się na stronach Wikipedysta:MalarzBOT.admin/brudnopis gościnny, Wikipedia:Poczekalnia/artykuły i Wikipedia:Poczekalnia/biografie.

Jonas Kaufmann[edytuj | edytuj kod]

Jonas Kaufmann (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
? ? ? ? Andrzei111

Hasło o encyklopedycznej osobie, totalnie bez źródeł, ale w wersji angielskiej multum źródeł do wykorzystania. Nie moja branża. Poprawiłem licznej linki do ujednoznacznień oraz wprowadziłem inne poprawki redakcyjne. Andrzei111 (dyskusja) 19:13, 16 maj 2019 (CEST)

4-3-3[edytuj | edytuj kod]

4-3-3 (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N ? ? ? Pozdrawiam
4-4-2 (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
T ? T ? Stanko

Całkowity brak źródeł, a wyliczanka klubów stosujących to ustawienie pewnie się już kilkakrotnie zdeaktualizowała. Miałem dać do DNU, ale podstawowe ustawienia piłkarskie raczej są encyklopedyczne, więc może ktoś poprawi. Pozdrawiam (dyskusja) 12:37, 8 maj 2019 (CEST)

Widzę, że mamy jeszcze jeden podobny artykuł 4-4-2. Przy braku poprawy proponuję DNU. Wstawiłem też tu ten drugi. Stanko (dyskusja) 19:28, 9 maj 2019 (CEST)
Na temat 4-4-2 będzie chyba nawet łatwiej coś znaleźć, na szybko mam to i to. Z naukowych może z tego coś się wyciągnie. Może jutro spróbuję coś ogarnąć. Pozdrawiam (dyskusja) 20:23, 9 maj 2019 (CEST)
4-4-2 poprawiłem. Pozdrawiam (dyskusja) 13:40, 10 maj 2019 (CEST)
W 4-4-2 znalazłem wzmiankę o 4-5-2. To jakiś błąd zdecydowanie :) Czy chodzi o 3-5-2? Emptywords (dyskusja) 17:36, 15 maj 2019 (CEST)
Tak, chodzi o 3-5-2, tak jak jest w źródle (str. 4). Ustawienie 4-5-2 to by już w ogóle te strefy pokryło idealnie. ;-) Dzięki za wyłapanie. Pozdrawiam (dyskusja) 10:02, 16 maj 2019 (CEST)

A nie lepiej by było naśladować znaczną liczbę wiki i stworzyć nasz odpowiednik en:Formation (association football)? Gżdacz (dyskusja) 23:08, 19 maj 2019 (CEST)

Silnik o spalaniu wewnętrznym[edytuj | edytuj kod]

Silnik o spalaniu wewnętrznym (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko
Silnik o spalaniu zewnętrznym (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Dwa artykuły, które na dzień dzisiejszy lepiej zintegrować do silnik. To pierwsze zgłoszone ma 91 interwiki, stąd na razie do PopArtu może uda się zrobić z tego zgrabnego stuba. Stanko (dyskusja) 15:35, 4 maj 2019 (CEST)

Języki transnowogwinejskie[edytuj | edytuj kod]

Języki transnowogwinejskie (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
? ? N N Barcival

Artykuł o ważnej rodzinie językowej, a forma słabiutka. Barcival (dyskusja) 13:01, 10 kwi 2019 (CEST)

90% hasła to wymienianie języków, można by to pogrupować i opisać jak mają np. na hiszpańskiej czy niemieckiej wiki, albo zrobić z tego szablon? Stanko (dyskusja) 17:08, 24 kwi 2019 (CEST)
Czy można z tej dziwnej wyliczanki zrobić zdanie normalnie złożone i będące złożone tylko z ency języków? Stanko (dyskusja) 19:31, 9 maj 2019 (CEST)
Dopisałem trochę treści. Wszystkie języki są ency, tylko że większość haseł usunięto za formę po tej dyskusji. Najlepiej byłoby zrobić klasyfikację, ale do tego trzeba by znaleźć źródło na polskie nazwy poszczególnych gałęzi. Można ewentualnie wypisać kilka(naście) języków z największą liczbą użytkowników. Na pewno nie ma sensu zostawienie "morza czerwonego" w takiej formie. Trzeba też jakoś zaznaczyć w haśle, że dokładny skład rodziny nie jest znany: w tej chwili jest tam informacja o 482 językach wzięta z Ethnologue. Druga znana mi internetowa baza danych o językach, Glottolog, wymienia ich 314 [1]. Barcival (dyskusja) 17:28, 10 maj 2019 (CEST)
Na dziś możemy zostawić tylko te niebieskie linki, z czasem jak lista będzie rosła trzeba będzie to podzielić na regiony. Nazwy można wziąć stąd, chyba że istnieją inne polskie odpowiedniki. Stanko (dyskusja) 20:24, 10 maj 2019 (CEST)

Terminy podstawowe / ważne artykuły[edytuj | edytuj kod]

W tej sekcji zamieszczajmy te artykuły, które są podstawowe dla danej dziedziny wiedzy, albo ważne (kanoniczne) - słynne dzieła, postacie itp. Sugerować można się stronami: Kategoria:Artykuły o wysokim znaczeniu według projektów, Wikipedia:Strony, które powinna mieć każda Wikipedia, Wikiprojekt:Polski kanon Wikipedii (i archiwalnymi Wikiprojekt:Terminator 2013, Wikiprojekt:Klinika Ważnych Artykułów)

Komunikacja językowa[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja językowa (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N ? ? N Stanko

I kolejny z tych ważniejszych. Bez źródeł, w ostateczności można to ściąc do substuba; tylko czy to integrować z Funkcje wypowiedzi jak sugeruje szablon wstawiony już jakieś 12 lat temu...? Stanko (dyskusja) 18:52, 9 maj 2019 (CEST)

Martin Luther King[edytuj | edytuj kod]

Martin Luther King (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N ? N N Stanko

Ważny artykuł, w którym wisi szablon, może uda nam się wspólnie go poprawić. Postaram się go przynajmniej uźródłowić. Stanko (dyskusja) 08:28, 3 maj 2019 (CEST)

@Stanko Jakoś od miesiąca się przymierzam do poprawy tego hasła, tym bardziej, że mam dosyć dobrą książkę na ten temat. Niestety jakoś mi brakuje motywacji. Ale postaram się w maju ogarnąć to hasło. ptjackyll (zostaw wiadomość) 21:02, 3 maj 2019 (CEST)
Świetnie :) to nie ruszam hasła. Stanko (dyskusja) 15:28, 4 maj 2019 (CEST)

Środkowy Wschód[edytuj | edytuj kod]

Środkowy Wschód (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
T T T T Stanko

Ważne hasło, a tutylko kilka zdań bez źródeł i 3 różne opisy czym jest/był Środkowy Wschód. Trzeba toto uporządkować, nawet jeśli miałby to być tylko substub, albo napisać od nowa. Stanko (dyskusja) 10:06, 30 kwi 2019 (CEST)

Oj, trzeba też interwiki rozplątać. W artykule jest wyraźnie napisane, że Środkowy Wschód to coś innego od Middle East, a interwiki prowadzą... właśnie tam. Pozdrawiam (dyskusja) 14:25, 30 kwi 2019 (CEST) P.S. Wg mnie to hasło powinno być powiązane z en:Soviet Central Asia. Pozdrawiam (dyskusja) 14:29, 30 kwi 2019 (CEST) Chociaż w sumie sam nie wiem. Mamy też artykuł Azja Środkowa, czy to nie jest o tym samym? Pozdrawiam (dyskusja) 14:33, 30 kwi 2019 (CEST)
Zgłosiłem to do DNU. Źródła faktycznie różnie opisują to pojęcie, nie wiem, czy takie hasło jest nam w ogóle potrzebne. Pozdrawiam (dyskusja) 12:56, 10 maj 2019 (CEST)
 • Poprawiłem interwiki z Middle East do naszego Bliskiego Wschodu. Hasło o Środkowym Wschodzie proponuje zostawić jako disambig (przekształciłem). Andrzei111 (dyskusja) 02:13, 11 maj 2019 (CEST)
  • Jako przekierowanie i załatwione. Stanko (dyskusja) 07:55, 17 maj 2019 (CEST)

Nowotwór złośliwy[edytuj | edytuj kod]

Nowotwór złośliwy (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N ? ? ? Stanko

Czy mamy specjalistów, którzy są w stanie zweryfikować treść i dodać źródła do jednego z ważniejszych artykułów na Wikipedii? Stanko (dyskusja) 17:50, 24 kwi 2019 (CEST)

Definicja jest źle, tzn. są to zazwyczaj cechy nowotworu złośliwego, ale nie wchodzą w skład definicji. Nowotwór złośliwy to nowotwór zdolny do przerzutów i nawracania. Mpn (dyskusja) 19:41, 24 kwi 2019 (CEST)
Czy przycięcie do – grupa chorób obejmujących nieprawidłowy wzrost komórek z możliwością inwazji lub rozprzestrzenienia się na inne części ciała ze źródłem [2] będzie lepszym rozwiązaniem? Stanko (dyskusja) 19:20, 9 maj 2019 (CEST)
Niekoniecznie, to musi być rozprzestrzenianie się nie tylko przez miejscowy naciek, ale również z możliwością tworzenia przerzutów, czy to drogą krwi, czy limfy Mpn (dyskusja) 20:54, 13 maj 2019 (CEST)

Seks[edytuj | edytuj kod]

Seks (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N N N N Stanko

Na górze mam duży szablon z kilkoma uwagami, a wiszący od 2011; do artykułu zagląda dziennie kilkaset osób, a już sam wstęp jest był dość dziwny. Treść częściowo jest uźródłowiona, jednak są tam sekcje dotyczące mitologii, biologii, socjologi, dwa zdania o zaburzeniach... Gdyby ktoś przejrzał to od strony merytorycznej, nawet tylko to co jest - to byłoby już dużo. Interesujące jest też te 5 zachowań seksualnych we wstępie.... Przy braku chętnych do poprawy trzeba będzie to ciachnąć konkretnie. Stanko (dyskusja) 19:48, 16 kwi 2019 (CEST)

Wydzieliłem te 5 punktów ze wstępu do osobnej sekcji, nie wiem po co to tam? Stanko (dyskusja) 20:00, 16 kwi 2019 (CEST)

dziwaczny podział. Ale też ogólnie trudny artykuł, dużo punktów widzenia Mpn (dyskusja) 19:39, 24 kwi 2019 (CEST)
Ja bym się zastanowił też nad tytułem całym artykułu. Na angielskiej wiki jest Human sexual activity, więc może coś w ten deseń? Tashi dyskusja 22:59, 25 kwi 2019 (CEST)
Nie bardzo. W PWN główne hasło to seks, natomiast w języku agielskim główne znaczenie pojecia sex to płeć, stąd w ang. to rozróżnienie pod węższe pojęcie sexual activity. Stanko (dyskusja) 08:42, 1 maj 2019 (CEST)

Związek Nauczycielstwa Polskiego[edytuj | edytuj kod]

Związek Nauczycielstwa Polskiego (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
N ? ? N Lukasz2

Hasło o podstawowym związku naszej oświaty, w ostatnich dniach z powodu organizowanego strajkku można znaleźć sporo źródeł. Hasło zawiera głównie kalendarium. Opis siedziby i kontrowersje. Możliwe ze ludzie bedą częściej wchodzili na tę stronę więc może powinna być przejrzyście napisana. --Lukasz2 (dyskusja) 22:40, 12 kwi 2019 (CEST)

W pierwszej kolejności można by zamienić to kalendarium na osobne sekcje, np. historia, usunąć punkty i rozpisać treść. Czy struktura ZNP się zmieniała na przestrzeni istnienia, czy jest aktualna na dziś? Stanko (dyskusja) 20:05, 16 kwi 2019 (CEST)
Niezgrabnie to przerobiłem, trzeba by to jeszcze przeredagować na coś bradziej zgrabnego. No i uźródłowić. Stanko (dyskusja) 21:28, 1 maj 2019 (CEST)