Skrót: WP:PopArt, WP:Popart

Wikiprojekt:Warsztat PopArt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warsztat PopArt

Funkcjonują trzy „klasy” jakości artykułów (zobacz porównanie): medalowa (Anm i Lnm), dobra (DA) i „czywieszowa”. Od pierwszych dwóch klas wymagamy wysokiego poziomu redakcyjnego i merytorycznego. Natomiast Wikiprojekt Czy wiesz wypracował klasę jakości artykułów poprawnych pod względem redakcyjnym (zakładamy, że nie zawierają rażących błędów merytorycznych, które każdy może zauważyć). Zadaniem PopArtu jest poprawa artykułów do „jakości czywieszowej” lub po prostu do poprawnego zalążka (weryfikowalnego, bez szablonów problemów).

Warsztat powstał z inicjatywy Wikiprojektu Ocena i poprawa jakości.
Warunki zgłoszenia

Dodajemy tutaj artykuły:

 1. posiadające źródła – wymagające poprawy redakcji: błędów językowych, stylistycznych, literówek, struktury artykułu, przypisów, linków, NPOV, ilustracji (opisuje to poradnik);
 2. pozbawione źródeł – jeśli źródła są powszechnie, łatwo dostępne (można je znaleźć w Internecie lub w domowej biblioteczce) – czyli te artykuły, do których każdy może znaleźć źródła;
Instrukcja obsługi
 1. Wybierz artykuł do poprawy (zobacz niżej Artykuły wymagające naprawy).
 2. Mile widziane (choć nieobowiązkowe) jest dokonanie wstępnych poprawek. Może to być: dodanie nowej treści, redakcja aktualnej treści (usunięcie POVu, ORu, itp), dodanie źródeł, itd.
 3. Wstaw na stronę artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}, możesz również poprosić głównych autorów o pomoc szablonem {{Poprawa - autor}}: {{subst:Poprawa - autor|Artykuł}}.
 4. Zamieść w sekcji Zgłoszenia szablon {{Wikiprojekt:Warsztat PopArt/Poprawa}} według schematu:
  {{/Poprawa | Tytuł artykułu | ? | ? | ? | ? | Twój nick }} (szerszy opis na stronie szablonu)
 5. Stan poprawy artykułu zaznacz w zgłoszeniu za pomocą znaków + (plus) oraz - (minus). Jeśli trzeba, dodaj komentarz.
 6. Jeśli artykuł został poprawiony, wstaw na jego stronę dyskusji szablon {{Poprawiony}}.
 7. Usuń ze strony artykułu szablon {{Warsztat PopArt}}.
Artykuły wymagające naprawy

Z podanych miejsc możemy wybierać jedynie te artykuły, które spełniają wymagania opisane w sekcji Warunki zgłoszenia.

Zaproszenia do uczestnictwa

Możesz dodać szablon {{User Warsztat PopArt}} do swojej wieży (zobacz: kategoria).

PopArt icon.png Ten wikipedysta jest uczestnikiem Warsztatu PopArt.

Aby zaprosić innych użytkowników do projektu, możesz skorzystać z szablonów: Zaproszenie lub Zaproszenie wikiprojektu.

Tutaj znajduje się lista aktualnych uczestników.
Archiwum zgłoszeń

Starszy podział (2012-13):

Archiwum zgłoszeń (od 2017):


Zgłoszenia[edytuj | edytuj kod]

Łatwe do poprawienia[edytuj | edytuj kod]

Tu poprawiamy artykuły łatwe do poprawienia (najlepiej o stopniu trudności "dla każdego"). Przed wyborem najlepiej sprawdzić, czy ogólnie artykuł jest uźródłowiony. Oczywiście, w trakcie poprawiania może się zdarzyć, że wyłapiemy inne mankamenty.

Do uratowania[edytuj | edytuj kod]

Można "rzucać białe chusteczki" na artykuły (ratować przed wycięciem) znajdujące się na stronach Wikipedysta:MalarzBOT.admin/brudnopis gościnny, Wikipedia:Poczekalnia/artykuły i Wikipedia:Poczekalnia/biografie.

Terminy podstawowe / ważne artykuły[edytuj | edytuj kod]

W tej sekcji zamieszczajmy te artykuły, które są podstawowe dla danej dziedziny wiedzy, albo ważne (kanoniczne) - słynne dzieła, postacie itp. Sugerować można się stronami: Kategoria:Artykuły o wysokim znaczeniu według projektów, Wikipedia:Strony, które powinna mieć każda Wikipedia, Wikiprojekt:Polski kanon Wikipedii (i archiwalnymi Wikiprojekt:Terminator 2013, Wikiprojekt:Klinika Ważnych Artykułów)


Rozpad Jugosławii[edytuj | edytuj kod]

Rozpad Jugosławii (dyskusja, edytuj)
przypisy neutralność język forma wstawił(-a)
? ? ? T Runab

Ostatnio dość mocno zająłem się rozbudową artykułu o rozpadzie Jugosławii. Podstawowym źródłem była synteza Rozpad Jugosławii. Przyczyny i przebieg Izabeli Rycerskiej. No i wkopałem się z tym źródłem. O ile rozdziały, z których korzystałem, były poprawne, tak część poświęcona Kosowu już cechowały manipulacje. Jak szukałem dalszych informacji do artykułu to dopiero wtedy zwróciłem uwagę na nieuczciwość Rycerskiej, która od strony 133 do końca książki wykazywała skrajną stronniczość na rzecz Serbii. Rzecz jasna pisałem artykułu zgodnie z zasadami neutralności, ale niestety czeka mnie ponownie poświecenie kilkunastu godzin pracy nad artykułem, w tym na weryfikacje informacji. Oczywiście prosiłbym o sprawdzenie artykułu pod wszystkimi możliwymi kątami i zwrócenie uwagi na wszelkie błędy lub braki (jednocześnie prosząc o chłodną głowę – co publikacja o Jugosławii to autorzy korzystają z okazji, by wyrazić swoje poparcie dla którejś ze stron. Zależy mi na neutralnym tekście opisującym wyłącznie fakty). Runab (dyskusja) 11:26, 20 lis 2020 (CET)