Skrót: WP:KSZiP

Wikipedia:Użyteczność – księga pomysłów i opinii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ta strona służyła do zbierania informacji o problemach dotyczących użyteczności Wikipedii (w szczególności tych powiązanych ze skórką Vector, wprowadzoną w 2010). Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego zmieniono pozycję pola do wyszukiwania (w porównaniu do skórki monobook), zajrzyj tutaj (ang.).

Archiwum:10 czerwca 201011 czerwca12 czerwca13 czerwca14 i 15 czerwca16 i 17 czerwca18 do 25 czerwca26 do 30 czerwcalipiec 2010


Za duże litery

 • da sie zmniejszyc te lujasta czcionke? nie moge tego czytac........to koncept dla starych ludzi? poprzednio bylo znacznie lepiej
 • Za duze , wrecz wpadajace do oczu litery! Strona wyglada jak spam. Ale -podane informacje sa krotkie i konkretne co mnie sie podoba.
Dla niektórych czcionka jest nawet za mała. Tak czy inaczej można ją dostosować do własnych potrzeb np. wciskając kombinację klawiszy CTRL i „+” lub CTRL i „-” (żeby zmniejszyć). Z tego co wiem ten skrót działa w prawie wszystkich współczesnych przeglądarkach. Można też zmienić rozdzielczość ekranu lub DPI. --Nux (dyskusja) 22:46, 8 sie 2010 (CEST)

Problemy z oknem edycji w Wektorze

Przyzwyczaiłem się dość bezproblemowo na nowej skórki, bo ważne jest okno edycji, a nie wygląd otoczki. Jednak nie zdzierżyłem zmian, które nastąpiły także i w tym miejscu. Po kliknięciu zakładki "edytuj" trzeba czekać dłużej na załadowanie całej strony. Jeśli przed ostatecznym sformatowaniem tekstu w oknie edycji zacznie się coś wpisywać - edycja zostaje przerwana, ew. dopisek ląduje na końcu hasła (czego nie widać, bo załadowane hasło wyświetla się od początku). Automatyczne formatowanie tekstu w oknie edycji (zwiększone odstępy między wierszami) jest zbędne nie tylko dlatego, że zajmuje czas, ale też zmniejsza ilość treści widocznej w ograniczonym rozmiarowo oknie edycji. A najbardziej dokuczliwy jest problem z kopiowaniem treści z innych stron (też Wikipedii). Mogę skopiować tylko zawartość okna edycji – nie można zaznaczyć tekstu i skopiować z normalnego widoku hasła. Problemy znikają po powrocie do starej skórki. Kenraiz (dyskusja) 07:40, 4 sie 2010 (CEST)

W jakiej przeglądarce pojawiły się takie problemy? Czy masz włączonego WikEda? Jakie masz parametry komputera (procesor, RAM) i jakiego systemu operacyjnego używasz? --Nux (dyskusja) 22:42, 8 sie 2010 (CEST)
Mam Firefoxa, WikiEda nie mam włączonego, Win XP. Znalazłem przyczynę, a w każdym razie okoliczności wywołujące problem. Dość dziwne: gdy w zakładce Preferencje/Edycja zaznaczy się "pokaż pasek narzędzi" okno edycji otwiera się od razu z rozstrzelonymi wierszami. Jeśli odznaczy się tę opcję – po kliknięciu w zakładkę "edytuj" trzeba czekać aż w oknie edycji tekst się sformatuje... Co do pojawiającego się problemu z ograniczeniem kopiowania spoza okna edycji to też mam wrażenie, że odkąd mam pasek narzędzi problem chyba nie wystąpił. Ale nie mam jeszcze pewności. To coś przytrafia się niespodziewanie i znienacka. Pomaga tylko zamkniecie przeglądarki i odpalenie wszystkiego na nowo. Kenraiz (dyskusja) 02:21, 10 sie 2010 (CEST)

Gadżety

U mnie LiveRC nie działa - i od jakiegoś czasu nie działał. Odhaczenie dwukliku nic nie daje. WikiEda mam wyłączonego. Co ciekawe na Wikinews nie działają mi gadżety nawet po zmianie skórek (dodatkowe opcje podczas edycji). Przykuta (dyskusja) 10:54, 9 sie 2010 (CEST)

Spróbuj wyczyścić sobie pamięć przeglądarki. U mnie (Firefox) wszystko działa bez zarzutu w Wektorze. --Nux (dyskusja) 20:31, 9 sie 2010 (CEST)
Eh, żadne czyszczenie niczego nie daje. Odczekałem nawet kilka dni. Nic. Przykuta (dyskusja) 07:54, 10 sie 2010 (CEST)

Pole wyszukiwania w nieintuicyjnej lokalizacji

Pole wyszukiwania powinno być decydowanie bardziej po lewej stronie...

Zmiany

Witam, zmiany wymagają użycia kolorów, inaczej w ogromie internetu wasza strona jest mdła i nudna. proszę o odpowiedź. Krzysztof

Chyba nie rozumiem co masz na myśli? Znaczy, że Wikipedia powinna być np. różowo-zielona? --Nux (dyskusja) 17:58, 14 sie 2010 (CEST)

Ja Krzysztofa rozumiem. Chodzi o to że brakuje tej stronce kolorystyki przez co wydaje się taka trochę nudna i pozbawiona emocji. Wiem że to ma być strona pomagająca nam, użytkownikom internetu w zdobywaniu informacji ale jakieś zacięcie kolorystyczne powinno być chociażby dla poprawy samopoczucia odwiedzających stronę. I nie chodzi mi tu o kolor przypominając paw (nie zwierze) z ozdobą liści laurowych ale jakiś zacień koloru na tle, nie rzucający się perfidnie w oczy. Teraz jest tylko mdły niebieski. No OK może kojarzyć się ze spokojem i inteligencją ale przez to właśnie ta strona powoli staje się nudna i tylko do korzystania z konieczności. Dlatego i ja apeluje o dodanie barw (najlepiej ciepłych) do tej strony.

I bardzo dobrze - to encyklopedia, nie strona o weselach. Emocji tu się nie sprzedaje. Przykuta (dyskusja) 20:37, 29 wrz 2010 (CEST)
 • A ta Wikipedia?--Basshuntersw (dyskusja) 20:56, 29 wrz 2010 (CEST)
  • W różnych kulturach powstają różne pomysły na rzeczywistość. W naszej tak mogłaby wyglądać encyklopedia dla dzieci. --Nux (dyskusja) 08:34, 30 wrz 2010 (CEST)

Wyłączenie przycisków - pozostałości od zmiany

Być może gdzieś przeoczyłem informacje o tym, ale chciałbym wyłączyć 2 przyciski wiszące na górze strony, pozostałe jeszcze od zmiany skórki (tj. Stary wygląd i Nowe funkcje). Bardzo prosiłbym o wskazanie możliwości jak mam to zrobić; chętnie przyjmę solucję tego problemu jako skrypcik/funkcja JS. Pozdrawiam HaRRy[LP] (DiskussionPlatz) 02:51, 18 sie 2010 (CEST)

Wchodzisz na swoją stronę vector.css i dopisujesz do niej coś takiego:

li[id^="pt-prefswitch-"],
li[id^="pt-optin-"]
{display:none !important}

Potem powinieneś tylko odświeżyć pamięć przeglądarki. Powinno działać nawet w IE8. --Nux (dyskusja) 08:17, 18 sie 2010 (CEST)

Wyszukiwarka

nie mogę teraz nic znaleźć, bo wyszukiwarka nie działa tak jak kiedyś, że wpisuje to co mnie interesuje i pokazuje mi listę wyników, tylko wyskakuje mi 1 strona która była pierwszym wynikiem, dlatego niektóre hasła są nie dostępne i nie da się ich znaleźć.

 • sa dwie opcje: Przejdź i Szukaj. Przejdź oznacza wlasnie "przejscie/wejscie" do pierwszego wyniku spelniajcego warunki zapytania (wlasciwie to identycznego z zapytaniem). Z kolei szukaj poda nam liste wynikow. Masur juhu? 11:04, 18 sie 2010 (CEST)
  • Pod wektorem nie ma tych opcji (Przejdź i Szukaj). Po wpisaniu szukanego hasła jest lista pierwszych wyników i pod nią jest też opcja "zawierające" - pod kreską szukane słowo kursywą. BTW Pomoc:Przeszukiwanie do napisania od nowa. Przykuta (dyskusja) 11:12, 18 sie 2010 (CEST)
   • Trochę poprawiłem, ale nie sprawdzałem, czy #Ograniczenia wyszukiwarki są dalej takie same. Usunąłem też sobie niechcący na początku początek, więc lepiej żeby ktoś to przejrzał :-). --Nux (dyskusja) 01:08, 20 sie 2010 (CEST)
    • O to. Można by tę stronę podlinkować w komunikacie MediaWiki, który wyświetla frazę "Brak wyników spełniających kryteria podane w zapytaniu. " - nie znalazłem go. Ewentualnie znak zapytania tu?

Wikipedia w komórce (opera mini) a boczne menu

Rozwijane menu boczne w wersji zwykłej nie działają w operze mini, a w wersji mobilnej w ogóle ich nie ma, w związku z czym nie ma możliwości przejścia np do innej wersji językowej danego artykułu. Prostym rozwiązaniem jakie mi przychodzi do głowy byłoby zrobienie tych menu na dzień dobry rozwiniętych i zwijanie skryptem po załadowaniu strony, żeby w takich prostych przeglądarkach zostały rozwinięte.

Wyszukiwanie haseł w innym języku

Możliwość bezpośredniego przejścia do strony Wikipedii np. w języku angielskim w przypadku gdy danego hasła nie ma w języku polskim znacznie usprawniłoby posługiwanie się stroną.

Faktycznie - swego czasu była po prawej "podpowiadaczka" z linkami do innych wersji językowych i projektów siostrzanych. Teraz tego nie widzę. Przykuta (dyskusja) 11:58, 24 sie 2010 (CEST)

Bardzo by to był dobry pomysł - zwykle kicam w tę i z powrotem i nawet już się do tego przyzwyczaiłam.
--Astroni Toderas (dyskusja) 02:16, 29 sie 2010 (CEST)

IE6

Cześć wszystkim. Domyślam się, że opinie użytkowników normalnych przeglądarek już znacie, więc dodam dwie opinie ze strony mojej jako ciekawostkę:

 • na nowej skórce Wikipedia strasznie wolno się ładuje;
 • wiesza się opcja dodawania tabel - możeby ją wyrzucić albo przerobić? Bo że tu wszystkie guziczki mają stary styl, to tak tylko dla przypomnienia dodam;
 • nowe logo też nie wygląda tu ładnie (choć w zasadzie nie rozumiem, dlaczego, skoro na Operze widać, że to przezroczysty .gif);

I czegoś nie rozumiem - dlaczego na obu przeglądarkach jak się loguję to wskakuje mi automatycznie stara skórka, ale u góry mam do kliknięcia opcję Stary wygląd? Chyba powinna być najpierw Nowy wygląd...

--Astroni Toderas (dyskusja) 02:27, 29 sie 2010 (CEST)

A właściwie czemu używasz przeglądarki sprzed 6 lat? Nie lepiej zainstalować nową wersję? --Nux (dyskusja) 03:15, 29 sie 2010 (CEST)

Ulubione hasla

Czy planujecie opcje ulubione hasla? Chcialabym powracac do ulubionych artykulow...

Możesz sobie zrobić listę ulubionych artykułów na stronie użytkownika, czyli tutaj. Jeśli chcesz obserować zmiany w ulubionych - wchodząc na stronę hasła, kliknij w "gwiazdkę" obok "Historia i autorzy" - zakładka na górze. Potem możesz sprawdzić, czy się zmieniły klikając w "Obserwowane" - na samej górze po lewej od Wyloguj. Przykuta (dyskusja) 13:53, 16 wrz 2010 (CEST)

Wikipedia

Coś się wczoraj tutaj działo? Nie mogłem wejść na żaden art. a na główną i obserwowane mogłem wejść (wszytko wolno działało) i by zobaczyć jeden art. i spróbować go edytować spędziłem tutaj jakieś ponad półgodziny a gdy chciałem edytować to nie chciało się włączyć aż odpuściłem. W komunikacie było napisane połączenie zablokowane czy coś podobnego.--Basshuntersw (dyskusja) 14:07, 16 wrz 2010 (CEST)

Pewnie problemy z serwerami Wikipedii. Zdarza się, Sir Lothar (dyskusja) 15:02, 16 wrz 2010 (CEST)

Logowanie

Czy można zrobić coś z logowaniem i innymi błędami? Czasem gdy klikam na zaloguj pokazuje się informacja, że sesja została utracona i mam się zalogować ponownie. Teraz sytuacja gdy jestem zalogowany, więc gdy jestem zalogowany edytuję jakiś artykuł i w nowej karcie sprawdzam coś innego na Wikipedii to czasem mnie samo wylogowuje, wystarczy cofnąć i kliknąć i znów jestem zalogowany, niby szczegół ale dziś zdarzenia miały miejsce kilka razy i jest to uciążliwe.--Basshuntersw (dyskusja) 21:44, 6 lis 2010 (CET)

To pierwsze to nie jest błąd, to celowe zabezpieczenie. Jeśli natomiast „samo” cię wylogowuje, to coś nie tak masz z przeglądarką internetową, albo z komputerem, albo coś podobnego. Tak czy inaczej nie wygląda to na problem wynikający z działania Wikipedii. --Nux (dyskusja) 21:56, 6 lis 2010 (CET)
Z tego co wiem to zdarzało się także gdy komputer był nieuszkodzony.--Basshuntersw (dyskusja) 22:20, 6 lis 2010 (CET)

Prawda

wikipedia nie podaje zawsze prawdziwych informacji. --Alek4

Jakiś przykład? Jeśli widzisz błąd, to możesz go poprawić lub zgłosić na stronie dyskusji artykułu. --Nux (dyskusja) 00:44, 9 lis 2010 (CET)
Wikipedia jest otwartym projektem; jeśli by ze wszystkich haseł zostawić te ze źródłami a z tymi ze źródłami pozostawić te które są zgodne z prawdą to pewnie by zostało jakieś 1000 haseł, no ale Wikipedia jest projektem rozwijającym się i dzięki pracy tysięcy ludzi staje się coraz lepsza i za kilka (kilkadziesiąt?) lat będzie na równi z encyklopediami drukowanymi. Wikipedię należy traktować jak dom w budowie a nie jak mieszkanie do którego można się wprowadzić. Psyche (dyskusja) 23:27, 10 lis 2010 (CET)
W sumie nie jest to miejsce na taką debatę, ale na tak postawioną tezę trudno mi powstrzymać się od odpowiedzi. Oczywiście jeśli prawdę pisać przez duże P, to pewnie tak by było jak piszesz. Ale w Wikipedii jest znacznie więcej informacji prawdziwych w sensie stanu naszej wiedzy na dziś. Przykładowo w jakiejś starej Wikipedii napisalibyśmy, że atom jest niepodzielny – dziś wiemy, że nie jest to Prawda. --Nux (dyskusja) 00:39, 11 lis 2010 (CET)

Opcja losuj artykuł w danej kategorii (i jej podkategoriach)

Bardzo spodobała mi się opcja "losuj artykuł". Chciałem zapytać czy jest taka możliwość aby losować artykuł w danej kategorii i ew. w jego podkategoriach (i podkategoriach podkategorii). Ta opcja byłaby bardzo pomocna dla osób które chciałyby akurat poszerzyć swoją wiedzę w jakieś węższej dziedzinie wiedzy. Nie znam się na programowaniu i dlatego nie wiem czy i jak technicznie można rozwiązać ten problem.

Witam! Można korzystać z narzędzia poza Wikipedią pod adresem http://toolserver.org/~erwin85/randomarticle.php  « Saper // dyskusja »  00:38, 12 sty 2012 (CET)

Polska - Świat >>> Urodzili się....

Witam !

Na stronie kalendarza wydarzeń proponuje wprowadzić podział - taki jak Wydarzenia w Polsce i osobno Wydarzenia na świecie - także w bloku Urodzili się.... Zmarli.....

rozróżnienie Polaków i obcokrajowców znacznie poprawi czytelność strony

Pozdrawiam !

Krzysztof Krogulec

Nowy edytor wizualny – bubel

U mnie nowe rozwiązanie, którym jest edytor wizualny, jest bezużyteczne. Ta bezużyteczność polega na tym, że nie ma przycisku „Zapisz” i nie można zapisać edycji. W czasie zauważenia tego problemu używałem Opery w wersji 12.16 i systemu operacyjnego Windows 7, jakby się kto pytał. //Paweł1995// /-dyskusja-\ 19:41, 7 sie 2013 (CEST)