Wikipedia:VisualEditor/FAQ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Informacje ogólne[edytuj kod]

Co to jest VisualEditor?
VisualEditor jest przedsięwzięciem Wikimedia Foundation, które ma na celu stworzenie oprogramowania, dzięki któremu można edytować strony projektów opartych o MediaWiki bez znajomości wikikodu. Za pomocą VisualEditora można dokonywać zmian tekstu w sposób podobny jak przy użyciu zwykłych edytorów tekstu, tzn. tekst podczas redagowania będzie wyglądał tak samo jak po zapisaniu.
Dlaczego jest wprowadzana ta zmiana?
Największą przeszkodą w zrobieniu pierwszej edycji, a tym samym największą przeszkodą we wkroczeniu na ścieżkę, która może prowadzić do stania się produktywnym, doświadczonym członkiem społeczności, jest złożony wikitekst wykorzystywany przez stare okno edycji. Aby zwiększyć liczbę udanych pierwszych prób edycji, potrzebujemy lepszego systemu edytowania. Przeczytaj obszerniejsze wyjaśnienia, aby dowiedzieć się więcej.
Kiedy edytor wizualny zostanie włączony na mojej wiki?
Oto aktualny plan (może ulec zmianie):
  • 24 czerwca: Test A/B na angielskiej Wikipedii. Wprowadzenie edytora wizualnego jako domyślnego dla 50% nowych kont.
  • 1 lipca: Wprowadzenie edytora wizualnego na angielskiej Wikipedii, z dostępem dla wszystkich zalogowanych użytkowników.
  • 15 lipca: Wprowadzenie edytora wizualnego na angielskiej Wikipedii, z dostępem dla anonimowych i zalogowanych użytkowników.
  • 24 lipca: Wprowadzenie edytora wizualnego na większości dużych wiki Wikipedii (chodzi o te wersje językowe: de, es, fr, he, it, nl, ru, sv oraz pl), z dostępem dla zalogowanych użytkowników.
  • 29 lipca: Wprowadzenie edytora wizualnego na większości dużych wiki Wikipedii (chodzi o te wersje językowe: de, es, fr, he, it, nl, ru, sv oraz pl), z dostępem dla wszystkich użytkowników.
  • Druga połowa sierpnia: Wprowadzenie edytora wizualnego na wszystkich pozostałych wiki Wikipedii, z dostępem dla wszystkich użytkowników, poza kilkoma wyjątkami (jak np. chińska Wikipedia), na których edytor wizualny jeszcze nie działa.
Aktualny plan zakłada wprowadzenie najpierw na Wikipediach, a na projektach siostrzanych przed końcem grudnia 2013 roku, ze względu na złożoność niektórych wymaganych zmian.
Dlaczego wprowadzacie to oprogramowanie tak szybko? Nie wygląda na gotowe.
Oprogramowanie zdecydowanie nie jest gotowe; potrzebne są kolejne funkcje i jesteśmy pewni, że po wprowadzeniu znajdziemy błędy. Nie dlatego że jest to złe oprogramowanie, ani dlatego że nie jest gotowe - po prostu jest to początek. Błędy są nieuniknione: samo MediaWiki ma 10 lat, a my wciąż znajdujemy elementy, które mogłyby być lepsze, lub które niespodziewanie się psują. Jeśli będziemy czekać, aż edytor wizualny będzie wolny od błędów, nigdy go nie wprowadzimy.
Ostatecznie, najlepszym sposobem na wykrycie błędów jest umożliwienie jak największej liczbie użytkowników oglądania, używania i eksperymentowania z oprogramowaniem. Zdajemy sobie sprawę, że choć początkowo błędy będą uciążliwe, zostaną one jednak naprawione, a to wdrożenie pomoże nam zidentyfikować problemy wymagające poprawy.
Znalazłem/-łam błąd w edytorze wizualnym. Jak mogę wam go wskazać?
Jeśli chcesz i masz możliwość, zgłoś błąd w bugzilli w projekcie (ang. product) "VisualEditor". Wiele wiki posiada własną stronę poświęconą zbieraniu opinii o edytorze wizualnym; zobacz ich listę na Wikidanych. Istnieje także centralna strona zbierania opinii na mediawiki.org.
Jak mogę wyłączyć edytor wizualny?
Aby edytować bezpośrednio wikitekst, po prostu kliknij przycisk "Edytuj kod źródłowy" zamiast "Edytuj". Przy linkach do edycji sekcji możesz otworzyć klasyczny edytor wikitekstu dla tej sekcji, klikając link "Edytuj kod źródłowy" zamiast zwykłego "edytuj".
Brakuje funkcji w edytorze wizualnym. Jak mogę poprosić o jej dodanie?
Niektóre funkcje są obecnie tworzone lub planowane (np. formatowanie obrazków, dodawanie kolumn i wierszy do tabeli oraz edytowanie wyrażeń matematycznych). Plan działań oraz zarys celów rozwojowych Wikimediów na lata 2013-2014 zawierają więcej informacji. Jeśli nie możesz znaleźć żadnego odniesienia do nowej funkcji, którą chciałbyś/chciałabyś zaproponować, prześlij ją w taki sam sposób, jak zgłasza się błąd.
Czy będzie można edytować za pomocą wikitekstu kiedy edytor wizualny stanie się podstawowym interfejsem edycji?
Tak. Podczas gdy edytor wizualny stanie się domyślnym środowiskiem edycji, możliwość edycji tekstu "źródłowego" będzie nadal istniała. Nie ma planów usunięcia opcji "Edytuj kod źródłowy".
Czy mogę używać znanych mi znaczników jak [[ ]] i {{ }} w edytorze wizualnym?
Nie. Zamiast tego użyj sprytnych fukcji szablonów i linkowania. Zobacz Podręcznik użytkownika VisualEditor, aby dowiedzieć się więcej o użytkowaniu edytora wizualnego.
Dlaczego moja przeglądarka nie jest wspierana?
Tworzenie nowoczesnego intefejsu edytowania Wikipedii i siostrzanych wiki jest wyzwaniem technicznym, ale jest możliwe dzięki nowoczesnym technologiom internetowym i standardom. Niestety, niektóre przeglądarki nie wspierają wielu z funkcji, których potrzebujemy do edytora wizualnego. Staramy się wspierać najpopularniejsze przeglądarki: edytor wizualny działa dobrze na ostatnich wersjach Firefoxa, Chrome czy Safari, a wsparcie dla Internet Explorera 9 jest już w drodze. Próbowanie obejścia ograniczeń starszych przeglądarek odebrałoby zasoby od tych usprawnień, z których skorzystałaby większość użytkowników. Zachęcamy do korzystania ze wspieranych przeglądarek, a jeśli nie możesz tego zrobić - do dalszego edytowania przy użyciu edytora źródłowego wikitekstu. (Zobacz tabelę wspieranych przeglądarek aby dowiedzieć się szczegółów.)
Czy jesteście zaniepokojeni możliwym dużym wzrostem wandalizmu?
Jednym z celów czerwcowych testów na losowo wybranych nowych użytkownikach jest przekonanie się o tym. Patrząc realistycznie, sądzimy, że ci, którzy przychodzą z zamiarem wandalizowania, prawdopodobnie robią to już teraz. Tak samo szybko (o ile nie szybciej) można kliknąć zakładkę "Edytuj kod źródłowy" i wyczyścić stronę za pomocą edytora wikitekstu jak i zrobić to samo przy użyciu edytora wizualnego.
Czy edytor wizualny działa z rozszerzeniem Proofread Wikiźródeł, szablonami Wikiźródeł czy innymi funkcjami, których Wikipedia nie ma?
Edytor wizualny jest obecnie włączony tylko na witrynach Wikipedii, ale zaprojektowaliśmy go tak, by był wystarczająco elastyczny, aby można go było używać na wszystkich witrynach Wikimediów. Po wprowadzeniu go do Wikipedii będziemy na nim nadal pracować, aby upewnić się, że będzie on dobrze działał z funkcjami właściwymi dla witryn siostrzanych.
Czy mogę zainstalować edytor wizualny na mojej własnej wiki poza Wikimediami?
Tak, na własne ryzyko. Rozszerzenia VisualEditor oraz Parsoid są dostępne do pobrania, ale są wciąż eksperymentalne; zwróć uwagę, że Parsoid wymaga nodeJS. Jeśli zainstalujesz je i będziesz ich używał, daj nam znać co działa a co nie na bugzilli.
Gdzie mogę dowiedzieć się więcej o używaniu edytora wizualnego?
Zobacz Podręcznik użytkownika VisualEditor
Czy edytor wizualny wprowadza automatycznie poprawki do stron?
W większości wypadków edytor wizualny nie spowoduje zmian w formatowaniu w liniach, które nie są bezpośrednio edytowane. Jeśli znaczniki na stronie są już niepoprawne (np. tabele nie są zamknięte), może próbować je poprawić.
Mojego pytania tutaj nie ma. Gdzie mogę je zadać?
Możesz pytać na stronie zbierania opinii o edytorze wizualnym na swojej wiki (zobacz ich listę na Wikidanych) lub na centralnej stronie zbierania opinii na mediawiki.org.