Wikipedia:Wakacje z Wikipedią - Darmowe kursy edytowania Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wakacje z Wikipedią

Próbowałeś edytować Wikipedię, ale zraziło cię to, że trzeba opanować kwestie techniczne albo po naciśnięciu przycisku edytuj zobaczyłeś jakieś dziwne zapisy? A może trudno jest ci wyszukać odpowiednich informacji o edytowaniu haseł? W tym tygodniu postaramy się skoncentrować na tym, aby ci przy tym pomóc. Oczywiście później także możesz liczyć na nas w tym względzie.

W ubiegłym tygodniu zachęcaliśmy do tworzenia nowych haseł. Zapoznanie się z zasadami pozwala co prawda napisać je dobrze, jeżeli chodzi o treść, jednak już w przypadku samego edytowania (wstawianie linków, obrazków, przypisów itp.), to od strony technicznej mogą pojawiać się problemy. Dlatego też w tym tygodniu szerzej przedstawiamy kwestie związane z edytowaniem stron Wikipedii. Nadal zachęcamy do skorzystania z pomocy przewodników, którzy mają już doświadczenie we wdrażaniu nowicjuszy do Wikipedii.

Jeżeli ciągle nie jesteś pewien co do swoich edycji, wykonuj je w brudnopisie własnym (jeżeli jesteś zalogowany) lub ogólnym.

Może nawet łatwiej będzie ci nie tyle tworzyć nowe hasła, a uzupełniać już istniejące. W szczególności zachęcamy do rozwijania haseł mających postać zalążkową.

Przed rozpoczęciem edytowania raz jeszcze przejrzyj strony z zasadami.

Poza tym cały czas trwa akcja sprzątania Wikipedii, do której możesz się przyłączyć.

Wikipedia:Wakacje z Wikipedią/Kalendarz

Darmowy kurs edytowania Wikipedii

MediaWiki w obrazkach - z tego podręcznika śmiało korzystaj

Na początek skorzystaj z napisanego przez nas podręcznika MediaWiki w obrazkach znajdującego się w siostrzanym projekcie Wikibooks. Zobacz też na stronę pomocy. Najlepiej link do niej wklej na swoją stronę użytkownika. Możesz często do niej wracać na początku przygody z Wikipedią. W menu po lewej znajduje się FAQ czyli lista najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Jeżeli jakiejś odpowiedzi związanej z edytowaniem Wikipedii tam nie będzie, możesz zadać pytanie. Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

  • Edytując artykuły, pamiętaj o tym, że powinny one mieć encyklopedyczny styl
  • Dodając treści, nie zapominaj o dodawaniu linków, pamiętaj jednak, aby nie linkować każdego hasła, tylko kluczowe i nie po kilka razy na stronie. Zazwyczaj wystarcza, gdy dane hasło linkuje się raz.
  • Jeżeli dodawana przez ciebie treść jest długa, podziel ją na sekcje. Nie twórz jednak sekcji dla jednego zdania.
  • Zobacz jak należy dodawać wykorzystaną przy pisaniu haseł bibliografię i jak stosować przypisy
  • Jeżeli chcesz hasło zilustrować jakąś grafiką, dostępną w naszym repozytorium|, informację o tym, jak to zrgobić, znajdziesz na stronie Wikipedia:Uwagi o wstawianiu obrazków
  • Czasami warto w haśle zamieścić jakąś tabele, na stronie Pomoc:Tabele znajdziesz odpowiednie wskazówki
  • Natomiast na stronie Pomoc:Wzory znajdziesz odpowiednie informacje o tym, jak zamieszczać wzory matematyczne, chemiczne itp.
  • Ze względu na to, że możesz się tu spotkać z różnymi osobami, czasami przypadkowo dokonującymi edycji, pamiętaj o tym, by mieć dystans, chłodne nastawienie, a w dyskusjach staraj się przestrzegać Wikietykiety.

Drugie zadanie dla Heraklesa

No, tydzień temu zmierzyliśmy się z pierwszym zadaniem, które właściwie było na rozgrzewkę :) Teraz problem nieco trudniejszy

  • Ponieważ w Wikipedii można się czasami pogubić, szczególnie gdy nowy użytkownik chce skorzystać z pomocy, w tym tygodniu zajmiemy się szczególnie usprawnianiem tej pomocy:
  • W tych dniach obchodzimy także urodziny Wikibooks, można więc przymierzyć się do napisania podręczników, które byłyby szczególnie przydatne w Wikipedii
    • jak obrabiać zdjęcia, jak tworzyć grafikę (istniejące podręczniki: Inkscape albo Inkscape w praktyce, GIMP)
    • Książka kucharska - ciągle jest coś do zrobienia, można zrobić zdjęcia, a nawet filmy z etapów przygotowania i wrzucić na Commons. Być może warto pożyczyć od angielskich Wikibooks szablon opisu przepisu?
    • podręcznik LaTeX-a - na angielskich Wikibooks jest dość rozbudowany podręcznik, można po prostu wziąć i tłumaczyć, albo dodać coś od siebie. Z formatowania LaTeX-a korzysta Wikipedia, by wyświetlać wzory matematyczne.
    • przetłumaczyć coś z Wikijuniora: Big Book of Fun Science Experiments, związki chemiczne, Wikijunior:Languages, How Things Work, albo coś z reszty tytułów. To naprawdę fajne książki. A może ktoś będzie miał swój świetny pomysł? Niestety, na polskich Wikibooks nie ma ani jednego podręcznika z Wikijuniora :-( Warto by to zmienić.
    • uzupełnianie podręcznika do pakietu biurowego OpenOffice.org. Aktualnie rozwijana jest dokumentacja funkcji arkusza kalkulacyjnego z wykorzystaniem pomysłowych szablonów.
    • Wikibooks to osobny serwis, więc także konto użytkownika jest tam osobne. Osoby, które nie mają tam konta, będą musiały je założyć. Nie jest to konieczne w wypadku posiadania aktywnego konta uniwersalnego.
    • Jako źródło informacji na temat tworzenia nowych podręczników na Wikibooks służy strona Wikibooks:Tworzenie podręczników.

Imprezy towarzyszące

  • 10 lipca piąte urodziny świętuje Wikibooks. Polska wersja na razie zrobiła sobie prezent w postaci przekroczenia 3 000 stron. Można z tej okazji gdzieś w terenie zrobić spotkanie...