Wikipedia:Wikipedystów portret własny/0-9

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wikipedystów portret własny to strona na której Wikipedyści piszą wzajemnie o sobie (ale, żeby uniknąć stronniczości, nie o sobie samych).

Strona ta ma zaznajomić Cię z aktywniejszymi uczestnikami przedsięwzięcia. Może przydać się przy szukaniu odpowiedniej osoby do rozwiązania Twojego zagadnienia, pomóc w prowadzeniu dyskusji itp. Może też stać się dla Ciebie źródłem motywacji, pomóc w zrozumieniu rzeczywistych intencji innych wikipedystów, a także pokazać czym grozi zadawanie się z nami i ostrzec przed pułapką wikipedioholizmu :-).

W rzeczywistości tak źle z nami nie jest. Spory sporami, ale w końcu wszyscy się godzą. Poniższe wpisy są zaprawione sporą dozą samokrytyki, życzliwych przycinków (dla dobra wspólnego) oraz wikipediowego czarnego humoru – bo jak wiadomo, łatwiej pisać o negatywach, niż chwalić się, a z zagłaskiwania jeszcze nic dobrego nie wyszło. W każdym razie nie sądź nas po tych wpisach, póki nie poznasz nas bliżej – a poznać możesz dopiero po włączeniu się w przedsięwzięcie.

ps. Staraj się nie pisać o sobie, a jeśli już, to tylko gdy trzeba coś poprawić lub uzupełnić o rzecz naprawdę istotną. Niech ta strona powstaje na zasadzie: jak cię widzą, tak cię piszą.

Wikipedia:Wikipedystów portret własny


0-9 - A - B - C - Ć - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N - O - Ó - P - Q - R - S - Ś - T - U - V - W - X - Y - Z - Ź - Ż

Edytuj | obserwuj

Wikipedystka aktywna od 3 maja 2005 roku do 7 sierpnia 2006 roku – wcześniej, w okresie od 30 grudnia 2004 roku do 3 maja 2005 roku, edytowała artykuły, korzystając ze stałego adresu IP – 213.199.214.49[1]. Za kryptonimem „4C” kryły się cztery siostry: Cecylia, Celestyna, Celina i Celia[2]. Z czasem trzy starsze siostry odłączyły od projektu, pozostawiając Celię samą na placu boju[3].

Niektórzy wikipedyści utożsamiali 4C z działającą od 1 czerwca 2004 roku do 28 września 2005 roku wikipedystką C4[4], którą wikipedysta Przykuta scharakteryzował następująco: „Materiał wybuchowy na Wikipedii. Świetna merytorycznie, ale miała niewyparzony język, zwłaszcza wobec wygłupów, ale także eksperymentów nowych wikipedystów i «ipków». W końcu zrobiła listę swoich przywar i odeszła. Szkoda, że nie zdążyła spisać zalet, bo też mogła”[5]. 4C zdementowała te plotki w słowach: „Żadna z nas nie ma nic wspólnego z działalnością wikipedystki C4. Wszelka zbieżność nazw, adresów IP, sposobów komentowania, obszarów zainteresowań itp. jest zupełnie przypadkowa”[6].

Kontrowersje dotyczące tożsamości 4C na tym się nie kończą. Inne koncepcje głoszą, że 4C nie była wikipedystką, lecz wikipedystą[7], oraz że twórca czy twórcy tego użytkownika korzystali wcześniej i później z różnych innych „pacynek”[8].

Nie bacząc na otaczające ją plotki i domysły 4C napisała od podstaw lub udoskonaliła wiele artykułów oraz zajmowała się tworzeniem ilustracji w „jedynie słusznym” formacie graficznym – SVG. Zakres jej zainteresowań oraz wkład w Wikipedię można ocenić, korzystając między innymi z jej strony osobistej w formie, jaką miała 6 sierpnia 2006 roku[9].

4C wykazywała się sporą aktywnością oraz dużą dbałością o strony merytoryczną i formalną pisanych przez siebie artykułów, a zarazem niekonwencjonalnym podejściem do ortografii na swej stronie osobistej oraz zindywidualizowanym stylem komentarzy w polach opisu zmian. Jej motto brzmiało przez pewien czas: „Pszyszłam na śfiat aby czynić zło / Dobro złem zwycienrzaj / Pro publico malum / Drupare humanum est”[10], a jej znakiem rozpoznawczym był opis zmian „drup” (drobne usprawnienia pisaniny). Inne przykłady spersonalizowanych opisów zmian to: „zmlink” (zmiana linku), „litr” (literówka) czy „jedynie słuszny format grafik” (SVG)[11].

Te niestandardowe opisy zmian stawały się od czasu do czasu zarzewiem konfliktów między pryncypialnymi administratorami a anarchizującą 4C. W efekcie 4C była wielokrotnie blokowana przez administratorów – najczęściej przez wikipedystę Roo72[12], którego kompetencje predestynowały go szczególnie do monitorowania cudzych pól opisu zmian[13].

Ostatni taki konflikt między Roo72 a 4C, w którym poszło o niestandardowe opisy zmian, znalazł swe odzwierciedlenie w otworzonym przez 4C 19 lipca 2006 roku obszernym RFC/4C 2[14], o którego podsumowanie[15] pokusił się wikipedysta Nux. W miarę rozwijania się RFC okazało się, że wątpliwości wzbudza też aortograficzna strona osobista 4C. Roo72 w sukurs poszli wikipedyści Julo i kb, a po stronie 4C opowiedzieli się wikipedyści Kwiecień i ToAr. W końcu doszło do ugody, w ramach której 5 sierpnia 2006 roku 4C zastąpiła swą aortograficzną stronę jej anglojęzyczną wersją[16].

Emocje nie zdążyły jeszcze opaść, gdy 6 sierpnia 2006 roku 4C została ponownie zaatakowana – tym razem za używanie sformułowania „jedynie słuszny format” w odniesieniu do grafik SVG[17]. W efekcie 7 sierpnia 2006 roku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 4C wycofała się z projektu, likwidując swą stronę osobistą w jej dotychczasowym kształcie i pozostawiając na niej jedno zdanie: „My senses forced me to drop out of the project”[18] oraz redukując swą stronę dyskusji do słów: „Oczy i uszy zmusiły mnie do odejścia z projektu. Nie oczekuj odpowiedzi”[19].

Pewna doza buńczuczności, niepospolite poczucie humoru oraz anarchizujące podejście do formalnych i nieformalnych reguł, jakimi charakteryzowała się 4C, zderzyły się z arbitralnym i selektywnym egzekwowaniem zaleceń, na straży których stali pryncypialni wikipedyści. W efekcie oryginalność przegrała ze zrównywaniem do wspólnego mianownika. Szalkę z merytorycznym dorobkiem przeważyła szalka z niestandardowymi opisami zmian.

Wikipedysta Stotr założył 2 września 2006 roku na stronie 4C sekcję „Artykóły didekowane 4C”, co należy odczytywać jako „Artykuły dedykowane 4C”[20]. Różni wikipedyści dopisują do niej artykuły, które chcą poświęcić pamięci nieodżałowanej 4C.

4C zakończyła swą aktywność w Wikipedii formalnie 7 sierpnia 2006 roku. Od tego czasu wprowadziła ona jedną drobną poprawkę do artykułu Szkoła lwowsko-warszawska 7 listopada 2006 roku[21].

Roo72 z dniem 11 maja 2008 roku przestał być administratorem Wikipedii[22], a 26 lutego 2009 roku został zablokowany na 18 miesięcy na podstawie werdyktu Komitetu Arbitrażowego[23], po czym wstawił na swoją stronę osobistą szablon: „Ten użytkownik postanowił opuścić Wikipedię po tym jak się okazało, że na niej szkodzi”[24].

Lista artykułów dedykowanych 4C liczy obecnie kilkadziesiąt pozycji[25].