Wikipedia:Wikipedystów portret własny/L

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wikipedystów portret własny to strona na której Wikipedyści piszą wzajemnie o sobie (ale, żeby uniknąć stronniczości, nie o sobie samych).

Strona ta ma zaznajomić Cię z aktywniejszymi uczestnikami przedsięwzięcia. Może przydać się przy szukaniu odpowiedniej osoby do rozwiązania Twojego zagadnienia, pomóc w prowadzeniu dyskusji itp. Może też stać się dla Ciebie źródłem motywacji, pomóc w zrozumieniu rzeczywistych intencji innych wikipedystów, a także pokazać czym grozi zadawanie się z nami i ostrzec przed pułapką wikipedioholizmu :-).

W rzeczywistości tak źle z nami nie jest. Spory sporami, ale w końcu wszyscy się godzą. Poniższe wpisy są zaprawione sporą dozą samokrytyki, życzliwych przycinków (dla dobra wspólnego) oraz wikipediowego czarnego humoru – bo jak wiadomo, łatwiej pisać o negatywach, niż chwalić się, a z zagłaskiwania jeszcze nic dobrego nie wyszło. W każdym razie nie sądź nas po tych wpisach, póki nie poznasz nas bliżej – a poznać możesz dopiero po włączeniu się w przedsięwzięcie.

ps. Staraj się nie pisać o sobie, a jeśli już, to tylko gdy trzeba coś poprawić lub uzupełnić o rzecz naprawdę istotną. Niech ta strona powstaje na zasadzie: jak cię widzą, tak cię piszą.

Wikipedia:Wikipedystów portret własny


0-9 - A - B - C - Ć - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N - O - Ó - P - Q - R - S - Ś - T - U - V - W - X - Y - Z - Ź - Ż

Edytuj | obserwuj

Zawitał w lutym 2009. Od początku wierny tematyce Katowic, namiętnie opisuje ulice i inne obiekty tego miasta, czasami miast ościennych. Początkowo nazbierał w swojej dyskusji sporo uwag, stopniowo jednak wdrożył się i dostosował swoje edycje do zasad Projektu. Użytkownik bardzo pracowity i ambitny, chce chyba bardzo coś zmedalizować. Jak na razie doprowadził 2 artykuły do statusu DA. Chwali się na swojej stronie statusem redaktora i w tej działalności wykazuje sporą aktywność. Znany jest również z tego, że chętnie przyznaje odznaczenia aktywniejszym wikipedystom.

Na Wikipedii od maja 2006 roku. Ot co: kolejny miłośnik kobiet oraz fan dobrej muzyki, co prawda zamiłowania do napojów wyskokowych nie zanotowano, ale jedno idzie z drugim w parze. Kilkakrotnie z powodzeniem rzucał palenie. Zapewne wkrótce rzuci po raz kolejny. Twórca bajtowych wyścigów, który niczym bóg ojciec prowadzi swe owieczki ku hasłom obszernym i udanym w treści. Propagator wikietykiety oraz specjalista od religii wszelkiej maści. Próby poważnej rozmowy jednak spełzają na niczym, bo w końcu – jak to Remedios44 w swej powieści jeszcze nie pisze – szaleństwo w oczach Lajsikonika się kryje (a może to ten dymek z papierosa?). Jednakże w tym szaleństwie jest metoda. Lajsikonik dzięki odwadze i wytrwałości potrafi nawrócić zagubionych oraz ocalić tych, którzy wydają się już skazani na utratę rozumu. Zaś swoją cierpliwością pomaga stać się elitarnym członkiem sekty. Natomiast jego prorocze wizje zawsze stają się aksjomatami. Ma bocie zapędy, sam jeden zarzucił Wikipedię stubami o 6000 miejscowościach (dla porównania tsca.bot 45 000). Z dumą określa się mianem stubizatora, jest jednym z tych, którzy wyznają zasadę, że dzień bez nowego artykułu, którym musi się wkoło pochwalić ;-), jest dniem straconym.

Należy do elitarnej grupy, bo jest wikipedystką. Przyszła do nas w styczniu 2010 roku. Początkowo udawało jej się pozostawać prawie niezauważaną (ktoś widział ją na zlocie), jednak w 2011 roku postanowiła regularnie podrzucać artykuły muzyczne do propozycji List na Medal. Jej prace okazały się tak dobre, że pewien administrator z góry zagłosował na każde następne jej dzieło. W życiu pozawikipedycznym zajmuje się lingwistyką. Jej strona użytkowniczki jest charakterystyczna dzięki parafrazie cytatu z Serii niefortunnych zdarzeń Lemony'ego Snicketa o Wikipedii i plastikowej kaczuszce. 21 stycznia 2012 otrzymała miotłę po bodajże najdłuższym i jednym z najmniej wrednych PUA w historii Wikipedii, które przeszła z pełnym wdziękiem i wbrew nickowi bez podłości dla ”pytaczy”.

Jeden z bardziej znanych polskich hakerów. Pojawił się na Wikipedii dość późno, bo w lipcu 2006, ale od razu dał się poznać jako tropiciel wandali i wyławiacz nieencyklopedycznych haseł. Kiedy tylko stało się to możliwe od strony formalnej, został wybrany administratorem i checkuserem. Opiekun Bugbota, za którego otrzymuje bluzgi od wandali i zapytania od bogu ducha winnych wikipedystów, omyłkowo rewertowanych przez bota. (Dla wielu wikipedystów, szczególnie tych siedzących na OZ, bot ten jest prawie że zbawieniem). U niektórych rozbudził miłość do biedronek. Lcamtuf wciąż zaskakuje kolejnymi nowinkami technicznymi pomocnymi przy tropieniu lewych edycji. Jego strona użytkownika pokazuje, że nie wszyscy go kochają, niektórzy nawet uważają jego działalność za wysoce szkodliwą dla projektu ;-) Pierwszy w historii (nie tylko Wikipedii-pl, ale też wszystkich projektów Wikimedia) checkuser, któremu odebrano to uprawnienie, dlatego że domagał się od Fundacji Wikimedia jasnych zasad przechowywania danych osobowych.

Informatyk, warszawiak, fotograf i pewnie haker. Jeden z ojców skryptu LiveRC, który nadal jest w fazie beta i ukrywany w przestrzeni nazw Leafnoda z legenda zrozumiałą tylko dla zajadłych OZetowców, podobnie jak szerszy opis narzędzia. Jego nicku nie lubią IRCe, więc musi go zmieniać. Znany z występu w programie "Kawa czy herbata", gdzie z uśmiechem opowiadał prowadzącemu, że ten jeszcze nie zasłużył na miejsce w encyklopedii.

Na wiki od 2006 roku. Zabłysnął doskonałym artykułem o biegu na orientację. Miesza się również w sprawy Trójmiasta, kolei i takich tam. Znienacka pojawia się na IRC. Specjalista od MediaWiki, jeden z ojców chrzestnych wersji przejrzanych. W latach 2009–2014 steward Wikimedia Foundation, poza tym wieloletni członek władz Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Historyk, specjalista od III Rzeszy i II wojny światowej oraz wszelkiej maści metalu. Mieszkaniec najbardziej ekstremalnego bloku w Polsce – superjednostki. Lubi robić ładne zdjęcia i uploadować je na Wikipedię (niekoniecznie osobiście) oraz retuszować cudze, czasem powodując jęk podziwu u obserwujących jego dzieła amatorów. Brał udział w robieniu zdjęć palników :) Na zlotach pożycza cudze aparaty fotograficzne. Od lipca pracuje tam, gdzie osoba, która kazała mu uczestniczyć w robieniu zdjęć palników.

Skromny tytan pracy, autor nostalgicznych fotografii, aktywny w wielu projektach, biblista o (nie?)kwestionowanym autorytecie. Członek Komitetu Arbitrażowego kilku kadencji, zmotywowany wyraźnie ponad przeciętną, opowiada się za jak najbardziej wnikliwym badaniem wkładów skonfliktowanych stron. Nowicjuszom znany z tego, że podnosi ich morale poprzez nadawanie uprawnień redaktorskich, dzięki czemu przynajmniej część z nich nie oderwie się od edytowania na dłuższy czas. W Wikipedii występuje w dwóch osobach: Wikipedysta:Leszek Jańczuk oraz Leszek Jańczuk. Jakiś czas temu wywołał spore kontrowersje swoją przeprowadzką do PijarowskiegoKraju, na szczęście wciąż jest z nami!

Ostoja siostrzanego projektu: Wikibooks. Przez lata pełnił tam funkcję nieformalnego admina, aż nieopatrznie przyjechał na Sabat i Magalia zrobiła mu PUA, na które on z rozpędu równie nieopatrznie się zgodził.

W Wikipedii edytuje głównie PGnM, gdzie czasami wrzuca cenne nabytki. Zazwyczaj są to jakieś gąsienice (jeśli uda się je uratować przed kurą sąsiada) albo zdjęcia z koncertów, na które lubi wyjeżdżać z innymi wikipedystami, nie tylko wtedy, gdy uda się jej załatwić akredytację. Zerka też nieco szerzej do tematyki muzycznej. Ok. roku 2009 była członkiem sądu koleżeńskiego w Stowarzyszeniu Wikimedia Polska.

Sądząc z wkładu, prawdopodobnie bot specjalizujący się w pisaniu artykułów. Zaprogramowany na historię Francji, Ukrainy, architekturę zachodnioeuropejską i literaturę francuskojęzyczną. Operatorem bota jest sympatyczna, komunikatywna absolwentka romanistyki i jeszcze kilku innych kierunków, której nawet udało się nabrać społeczność, aby wybrała obsługiwaną przez nią maszynę na administratora. W tej funkcji Loraine czy też jej bot sprawują się świetnie, choć na PUA nie obeszło się bez walk wręcz między wielbicielami jej kunsztu a przeciwnikami trockizmu, do sympatyzowania z którym nieopatrznie się przyznała. Łagodzi obyczaje w nader drażliwym projekcie Stosunki polsko-ukraińskie. Jakby tego było mało, wieloletnia ostoja KA.

Zawitał późną jesienią 2007 i nader szybko się zaklimatyzował. Początkowo znany jako Kkaktus, pod obecną nazwą występuje od 21 kwietnia 2008. Aktywny w działce paraadministracyjnej, rewertuje, posyła testy, wystawia wandali do blokowania. Merytorycznie, poświęca swój czas na bakterie i ich paskudne pożywki. Ponadto jest aktywny w Poczekalni i działał w dawnym SdU. Wszędzie go pełno, wykonuje sporo dobrej roboty. Z drugiej strony, nie wszyscy uważają za najlepszy wybór przyjętego wzorca osobowego dla Wikidziałalności. Oczywiście popełnia błędy, czasem "ugryzie" nowego albo z rozpędu zrewertuje dobrą edycję, zdarzyło mu się też przesadzić z zamiłowaniem do kolejowych bocznic i innych rozjazdów. Te i inne obiekcje pojawiły się podczas pierwszego PUA, przedwcześnie zakończonego na wniosek zainteresowanego. Jeśli popracuje nad charakterem, może zasili administrację, bo pracowitości odmówić mu nie sposób.

Wcześniej znany jako Lucpol. Jego świat zamknięty jest wokół rejonu Śląska, szczególnie Górnego. Stworzył Wikiprojekty związane ze Śląskiem i Niemcami; zaprasza do nich innych wikipedystów, których namiętnie dopisuje do Atlasu Wikipedystów, jeśli są z województwa śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego czy lubuskiego. Jest zwolennikiem śląskiej Wikipedii, ale na razie niezbyt ochoczo działa w tym kierunku. Całkowicie popiera przywrócenie autonomii dla Śląska; deklaruje znajomość języka śląskiego; na stronie użytkownika ma aż kilka boksów związanych ze Śląskiem. Za Śląsk jest nawet gotów oddać możliwość edytowania Wikipedii i to wielokrotnie.

Nasza adminka, ongiś Tychówka, potem Częstochówka, a dzisiaj – no patrzcie – Truskolaska. Dla przyjaciół Lou. Niestrudzona w pomocy innym, matkująca początkującym administratorom. Specjalistka od kategoryzacji i historii, zwłaszcza polskiego średniowiecza. Jedna z nielicznych wikipedystek, które nie bały się pokazać nam swojej buzi i przedstawić się z imienia i nazwiska. Informacja dla niektórych ważna – spod znaku Wagi. Waga ta szaleje również na commons, a ponadto – UWAGA! – jest wiki-wróżką. Na swojej stronie straszy, żeby podpisywać się tylko tyldami. I to czterema na dodatek! Cuś sthasznego!!! Wybrana do pierwszego składu Komitetu Arbitrażowego. Jak się okazało - ma wielu wrogów, ale jeszcze więcej zwolenników. Nie dość jednak, że wiki-wróżka, to jeszcze dobra wróżka polskiej Wikipedii i opiekunka czywieszków, zwłaszcza "dwupaków". Od 2009 jakby mniej aktywna... Gdyby nie to, że pojawia się regularnie na zjazdach Wikipedystów moglibyśmy pomyśleć, że rzeczywiście istnieje w świecie baśni (np. Muminków). Z wyglądu przypomina Małą Mi, ale z charakteru Mamę Muminka, czyżby była Mimblą?

Cichy klon Cancre zajmujący się, podobnie jak ona, historią sztuki. Wybrał ciekawy sposób przygotowywania się egzaminów, po prostu swoją wiedzę przelewa na karty Wikipedii, z wielką korzyścią dla tej ostatniej. Specjalista od Wita Stwosza (wobec którego ma jakieś niecne plany, do czego przyznaje się na swojej stronie wikipedysty) i niemieckich świątyń. Mimowolnie stał się dostawcą artykułów do czywiesza. Kiedy nie edytuje Wikipedii, można go spotkać z filiżanką herbaty słuchającego Dwójki bądź malującego jakiś pejzażyk.

Lukas3

Na Wikipedii od 16 lutego 2004. Patroluje ostatnie zmiany, dogląda artykułów akwarystycznych.

Zob. Kotasik

Na Wikipedii od września 2003 a od grudnia 2003 jej administrator. Był przez kilka lat jej nieformalnym rzecznikiem prasowym, następnie całkiem formalnym i to pierwszym w historii rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Stara się propagować Wikipedię w mediach przy okazji różnych rocznic i osiągania kolejnych rekordowych ilości haseł a także czasem bez okazji. Uważa, że czas poświęcony na napisanie kilku haseł czasami lepiej można wykorzystać na zwerbowanie nowych wikipedystów, którzy tych haseł napiszą dużo więcej i lepiej. Elektronik i informatyk. Jeśli trafisz na hasło poświęcone Achemenidom, minerałom, matematyce lub kompozytorom to jest spora szansa, że wrzucił do nich swoje 3 grosze.