Wikipedia:Komunikacja

Skrót: WP:KOM
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kanały komunikacji[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja w Wikipedii

Powiadomienia
Wikipedyści rozmawiają w Kawiarence oraz na stronach dyskusji artykułów i użytkowników. Ogłoszenia kierowane do wszystkich wikipedystów trafiają na Tablicę ogłoszeń lub do ogłoszeń lokalnych, które wikipedyści widzą, odwiedzając strony obserwowane. Zalogowani użytkownicy otrzymują też powiadomienia.

Inna komunikacja internetowa

Kanał IRC

Spotkania, szkolenia i inne wydarzenia

15 urodziny Wikipedii w Zachęcie
Wikimedia Polska organizuje różne wydarzenia, fizyczne (lokalne i ogólnopolskie) i zdalne; małe spotkania, robocze zloty i oficjalne konferencje; polskie i międzynarodowe, czysto towarzyskie i szkoleniowe. Udział niektórych wolontariuszy w części wydarzeń jest refundowany przez Wikimedia Polska.

Podejmowanie decyzji[edytuj | edytuj kod]

Zakres tematyczny

Polskojęzyczni wikipedyści decydują o wszystkim, co dotyczy jedynie polskojęzycznej Wikipedii. Wśród kwestii, które nie zależą od naszej społeczności, są m.in. niektóre zagadnienia prawne, dotyczące oprogramowania oraz filarów. Tematy dotyczące wielu wiki są poruszane na Meta-Wiki, MediaWiki.org, na międzynarodowych listach dyskusyjnych, kanałach IRC itd.

Metoda: rozmowa, ewentualnie głosowanie

Podstawowa zasada to „śmiało edytuj”. Jeżeli sprawa dotyczy całej społeczności lub gdy zaistnieje konflikt między wikipedystami, następuje dyskusja i próba osiągnięcia konsensusu. Gdy to się nie udaje, można przeprowadzić głosowanie.