Wikipedia:Wikipedystów portret własny/W

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wikipedystów portret własny to strona na której Wikipedyści piszą wzajemnie o sobie (ale, żeby uniknąć stronniczości, nie o sobie samych).

Strona ta ma zaznajomić Cię z aktywniejszymi uczestnikami przedsięwzięcia. Może przydać się przy szukaniu odpowiedniej osoby do rozwiązania Twojego zagadnienia, pomóc w prowadzeniu dyskusji itp. Może też stać się dla Ciebie źródłem motywacji, pomóc w zrozumieniu rzeczywistych intencji innych wikipedystów, a także pokazać czym grozi zadawanie się z nami i ostrzec przed pułapką wikipedioholizmu :-).

W rzeczywistości tak źle z nami nie jest. Spory sporami, ale w końcu wszyscy się godzą. Poniższe wpisy są zaprawione sporą dozą samokrytyki, życzliwych przycinków (dla dobra wspólnego) oraz wikipediowego czarnego humoru – bo jak wiadomo, łatwiej pisać o negatywach, niż chwalić się, a z zagłaskiwania jeszcze nic dobrego nie wyszło. W każdym razie nie sądź nas po tych wpisach, póki nie poznasz nas bliżej – a poznać możesz dopiero po włączeniu się w przedsięwzięcie.

ps. Staraj się nie pisać o sobie, a jeśli już, to tylko gdy trzeba coś poprawić lub uzupełnić o rzecz naprawdę istotną. Niech ta strona powstaje na zasadzie: jak cię widzą, tak cię piszą.

Wikipedia:Wikipedystów portret własny


0-9 - A - B - C - Ć - D - E - F - G - H - I - J - K - L - Ł - M - N - O - Ó - P - Q - R - S - Ś - T - U - V - W - X - Y - Z - Ź - Ż

Edytuj | obserwuj

Na Wikipedii od czerwca 2004. Z zawodu informatyk, uniksowiec i geek, ale fascynują go też podróże i astronomia. Od dawna działa też w innych projektach społeczności internetowej: Open Directory Project i Linux Counter. Powolne działanie serwerów doprowadza go do pasji, w związku z czym poprawia z doskoku literówki, wikizuje i śledzi Ostatnie zmiany. Zdziwiony dlaczego projekt Commons powstał tak późno, jak też niepotrzebnym mnożeniem bytów w postaci projektów siostrzanych. Miał starcia z Beno, ale któż nie miał :-)

Mag w kwestiach technicznych i jak na maga przystało lubi koty, nie tylko czarne. Zamiast admińskiej miotły, przyznanej mu w marcu 2019 roku, ma w ręce czarodziejską różdżkę, którą abrakadabra, hokus-pokus w try miga naprawia wszelkie błędy w interfejsie. Pomocny i zrównoważony. Jak każdy porządny informatyk wyznaje zasadę: Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.

(wymawiaj łoreks) Artur Jan Fijałkowski, młody człowiek piszący na tak nieprawdopodobnie trudne tematy, że nikt nie jest w stanie ich zrozumieć, zweryfikować i poprawić. Pod jego wodzą Wikipedia stałaby się skrzyżowaniem podręcznika mechaniki kwantowej i matematyki wyższej. Przez niektórych traktowany jako czarny koń w konkursie na najbardziej niezrozumiałe treści naukowe znajdujące się na polskiej Wikipedii. Dziwnym trafem ten konkurs, czasami niezrozumiały w swych celu, wymyślił sam. Zachęcił innych do działania w WikiRPG, ponieważ jego zasadą jest także stać na straży zasady fair play. Przypadkowo został ojcem nowych drzewek genealogicznych - Wiktoryn na ircu napisał prośbę o sprawdzenie swoich poprawek do dawnego szablonu, a on od razu rzucił, że zrobi nowe drzewko. I nie wiadomo, czy do dzisiaj żałuje tej propozycji, bo pomimo tego, że jest dumny z uzyskanego efektu, od tamtej pory stara się, jak może, unikać współpracy z Wiktorynem i ostrzega przed nim innych. Były członek Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska I kadencji. Kandydował na prezesa, ale przegrał z Polimerkiem. Częściej niż na Wikipedii przebywa na Commons, namiętnie tworzy różnego typu loga.

Remedios44 zwraca się do niego takimi słowami: WarXie nasz, któryś jest na ircu, święć się WarXboT Twój, przyjdź SVG Twoje, bądź admiństwo Twoje, jako na Wikipedii tak i na Commons, grafik naszych zwektoryzowanych daj nam dzisiaj i nie banuj nas bez powodu ale zbaw ode wandalizmu. Wiki. Kucharz-amator, zwolennik pierogów (w lodówce ma zapasy na cały rok) i ciasteczek.

Od maja 2008 praktycznie nieobecny na plwiki.

Były wikipedysta, który zszedł na złą drogę i zamiast współtworzyć, to zaczął niszczyć. Zasłynął ze swoich wandalizmów daleko poza granicami pl.wp. Już samo wspomnienie o nim spędza sen z powiek niejednemu administratorowi. Od jego nicka pojawiło się w slangu wikipedystów określenie „wikingerów” dla osób wandalizujących Wikipedię i trollujących spod zmiennego IP. Dziś trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, czy za tymi wszystkimi wandalizmami stoi prawdziwy the one and only, original Wikinger, czy osoba lub nawet osoby na nim się wzorujące i pod niego się podszywające w celu zdobycia zainteresowania i zszokowania innych, czyli copycats. Niczym skandynawski wojownik, od którego utworzył swój nick, charakteryzuje się dużą mobilnością i wytrwałością. Zafascynowany katolicyzmem i językiem praindoeuropejskim.

Historyk (a właściwie matematyk) czujący powołanie do tego, aby historia na polskiej Wikipedii była najlepiej "zrobioną" dziedziną. Gadatliwy perfekcjonista, gotowy męczyć do skutku innych, aby osiągnąć swój cel. Jest pomysłodawcą nowych drzew genealogicznych, które będzie teraz pracowicie umieszczał w artykułach o władcach Polski. Z braku Wikinology (ang. wiki+genealogy) rozpoczął akcję wstawiania drzew genealogicznych wszystkim ludziom, o których jest w stanie znaleźć potrzebne informacje. Przed zaproponowaniem mu współpracy należy się dwa razy zastanowić, gdyż w jej trakcie będzie się miało zdrowo przerąbane, a i jeszcze na koniec efekt naszych blood, sweat & tears zostanie przez niego skwitowany zdaniem typu "od biedy ujdzie" ... aczkolwiek robi to w tak uroczy sposób, że po ochłonięciu i przyzwyczajeniu się, dochodzi się do wniosku, że współpraca z tym panem jest zawsze bardzo owocna.

Szerzej (czy na pewno? Może raczej jeszcze szerzej, tym bardziej...?) znany także dzięki pewnemu postulatowi, którego fani i antyfani ścierają się na większości PUA.

Pojawił się znienacka, z mnóstwem nowych pomysłów na poprawianie Wikipedii, podnoszenie medialności, zmienianie profilu itp. Znany dziennikarz prasy komputerowej. Opublikował kilka tekstów propagujących Wikipedię. Niestety odpadł po kilku zażartych dyskusjach, uniósłszy się honorem. Efektem jego działalności było wiele interesujących i wartościowych artykułów. Co nie zmienia faktu, że do dziś zbiera gromy za wdrażanie w życie, na innym serwerze, idei GNU FDL pod postacią konkurencyjnej encyklopedii – Heliopedii. Nadal pisuje na Wikipedii ale pod postacią anonimowego IP.

Naczelny biografista pl.Wiki. Napisał więcej biogramów niż mieści PSB.

Wikipediowa Enigma. Pojawia się i znika. Robi śliczne zdjęcia zwierzaków, zwłaszcza motyli. Stworzył kilka ciekawych haseł, choć trzeba je "sczytywać", bo w pośpiechu robi literówki. Sympatyczny.

Tworzy głównie artykuły na tematy okołointernetowo-komputerowe, ale jak sam pisze "nie stroni też od innych tematów". Bardzo szybko wpadł w wikiholizm, do tego stopnia, że nawet przyjście na świat jego potomka nie zdołało na długo zmniejszyć jego aktywności w Wikipedii. Śledzenie OZ i rewertowanie wandalizmów to coś, bez czego nie może przeżyć nawet jednego dnia. Przy kandydowaniu na administratora o mało nie przekroczył magicznej bariery 100 głosów za (dostał 99). Nieco gorzej poszło mu z kandydowaniem na checkusera – gdzie mimo że głosowanie szło po jego myśli – zrezygnował, bo doszedł do wniosku, że nie ma odpowiednich kwalifikacji. Najmłodszy stażem w Wikipedii członek pierwszego składu Komitetu Arbitrażowego. Jeden z jego trzech głównych współtwórców.

Ponieważ uczył dorosłych Polaków języka z wysp, najczęściej do niego ludzie zwracają się z prośbą o tłumaczenie, w szczególności, gdy dotyczy to stron meta i innych niezwiązanych z przestrzenią główną. Na 30-lecie Solidarności chciał w Trójmieście zorganizować najważniejsze wikimediowe wydarzenie, co się udało! Czasami odrywa się od wiki, aby "nakarmić chomika". Po zebraniu wszystkich możliwych uprawnień zdecydował się porzucić guziki z przyczyn zawodowych, półzawodowych oraz osobistych, a także chęci poświęcenia swojego czasu organizacji Wikimanii, jednak w niecały miesiąc później, po ustaleniu odpowiedniej hierarchii wartości, ponownie dołączył do grona administratorów.

Wojtek dokonał wyłomu z dobrze zakorzenionego polwikizmu, kiedy 19 września 2013 użył – po raz pierwszy w dyskusji polskich wikipedystów – terminu „ruch Wikimedia”. Termin ten był stosowany na arenie międzynarodowej od co najmniej pięciu lat…

Od 2014 do 2020 członek zarządu Wikimedia Polska, w tym od 2016 sekretarz. Zainteresowany tematem przywództwa w Wikimediach. Napisał nawet trochę tekstów naukowych o projektach Wikimedia we współpracy z prof. Punditem. Później zaczął koordynować grupę naukowców robiących badania na potrzeby Stowarzyszenia. Na pierwszy rzut poszło badanie jakości haseł konkursowych i retencja (utrzymywanie w społeczności) wikipedystów.

Wikipedyczny Harry Frandsen, tylko całkiem trzeźwy i bezpieczny. Nikt nie ma tylu książek o materiałach wybuchowych, co on. Książki lubi poza bombami, dlatego jest głównym autorem (choć nie pierwszym) szablonu {{Literatura-lista}}. Bombki lubi wkładać do pudełek, czego przykładem jest szablon {{Związek chemiczny infobox}}. Dzięki poukrywaniu parametrów infobox ten nie wygląda jak choinka, ale spróbujcie otworzyć wszystkie, to będzie świeciło linkami i grafikami jak przed Bazyliką św. Piotra.

Na chwilę się pojawił w roku 2006, ale ruszył z kopyta przed końcem 2009. Weteran odpowiadania na zgłaszanie błędów, cichy, nieafiszujący się antywandal. Gdyby nie materia, którą się zajmuje, można byłoby powiedzieć, że to wikignom. Bywalec wikizlotów dużych i małych. W pracy rozkręca się niczym żyroskop - gdy raz się czymś zajmie, to trwa w tym już potem latami. W 2020 został skarbnikiem w zarządzie Wikimedia Polska. Lubi tworzyć i analizować statystyki czytelnictwa haseł Wikipedii.

Powinien posiadać przydomek WIELKI. Nie są mu obce tematy historyczne, heraldyczne i religioznawcze. Stworzył całe mnóstwo artykułów o zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej. Wikipedysta – mistrz grafiki wektorowej, specjalizujący się w kartografii (prawdziwe dzieła sztuki (kartograficznej, oczywiście :) )). W razie wątpliwości, zawsze można udać się po poradę. Autor szablonu mapek lokalizacyjnych. Był wiceprezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska, ale zrezygnował z powodu nawału innych obowiązków. Teraz jest członkiem Komisji Rewizyjnej tego Stowarzyszenia. Praktykujący ekolog - na zlot w Białowieży podróżował na rowerze.

Poza tym Wulfstan jest założycielem, współzałożycielem, prezesem, wiceprezesem, członkiem, uczestnikiem tylu przedsięwzięć na raz, że aż dziwne; że ma jeszcze czas na Wiki pod wieloma postaciami. Generalnie – współczujemy Rodzinie... Jakby mu było mało wybrano go jeszcze do pierwszego składu Komitetu Arbitrażowego - nawiasem mówiąc: bardzo zacnego grona.

Gdy był wybierany na jedno z licznych stanowisk, które cieszą się jego obecnością, powiedziano: "Konformizm jest mu obcy, jest zawsze niezależny, potrafi przeciwstawić swój głos większości, nie ulegając jej" – pewnie był to komplement.

Jak na harcerza przystało, zawsze jest gotów przyjść z pomocą (chyba, że akurat przygotowuje się do matury). Poza Wikipedią rozkręcał się głównie w Wikinews, gdzie publikował całkiem ciekawe wywiady z ciekawymi ludźmi. Był autorem kilku inicjatyw w realu, m.in. Wikipstryka we Wrocławiu, czy szeregu wikiwarsztatów. Zaistniał także w mediach dzięki innej akcji - NPOVizowania ścian szkolnych z religijnego symbolicznego POV .