Wikiprojekt:Edukacja/Konferencje/2020/Współpraca w edukacji cyfrowej
24.10.2020, w ramach międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu, zorganizowaliśmy pierwszą konferencję online z zaplanowanego w Dziale Edukacji WMPL cyklu 'Jednodniówek edukacyjnych". Tytuł edycji jesiennej: Współpraca w edukacji cyfrowej. Na konferencję obowiązywała bezpłatna rejestracja, informacje zamieszczaliśmy na wydarzeniu na Facebooku. Zarejestrowało się ponad 160 osób.
Nagrania z konferencji ' na kanale YouTube.
Opis spotkania - konferencja 24.10.2020
[edytuj | edytuj kod]W pierwszej części zatytułowanej Hybrydowe nauczanie i uczenie się - czy możliwe i jak? zaproszeni goście podzielą się przemyśleniami, raportami, analizami dotyczącymi ożywionej od czasu wybuchu pandemii koncepcji nauczania/uczenia się w alternatywnym modelu: zdalnym i na żywo. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co pokazał nam czas kwarantanny, czy jakieś ścieżki, które wówczas zostały wytyczone w sytuacji alarmu, ugruntowały się i weszły w jakiejś formie na stałe do dydaktyki? Co stoi na przeszkodzie, by hybrydowość edukacji była codziennością w polskim systemie edukacji. Komu to sprzyja, a gdzie powstaje problem? Mamy nadzieję, że specjaliści od teorii edukacji zechcą tu sformułować nawet teoretyczny model wskazujący na szanse lub niepowodzenie hybrydowego nauczania/uczenia się w Polsce. Ze strony organizatora spotkania zostanie przedstawiona sytuacja edukowania z użyciem narzędzi Wikipedii i jej projektów siostrzanych w szkołach i na uczelniach na świecie.
Do drugiej części spotkania pt. W klasie i poza klasą - jak się uczyć, jak nauczać? zapraszamy praktykujących nauczycieli i edukatorów z ich innowacyjnymi case studies. Prezentacja projektów, działań łączących szeroko rozumianą współpracę sprzężoną z cyfrowością da uczestnikom konferencji zasób know-how do własnych działań i dużą dawkę inspiracji. Panel o edukacji filmowej, którym rozpoczniemy tę część spotkania, będzie również okazją do przyjrzenia się szczególnej formie edukacji, gdzie konkretne medium stwarza pole do rozmaitych aktywności i różnych poziomów interakcji.Konferencji towarzyszyć będzie blok materiałów wideo, a także krótki warsztat z edytowania Wikipedii.
Program
[edytuj | edytuj kod]24 października, sobota, 10.15- 16.00 i 18.30-19.15; Konferencja online "Współpraca w edukacji cyfrowej"
------ -------
10.15 - przywitanie, technikalia etc.
10.20 - 10.35 Aleksander Baj (Wydawnictwo Element): O tym, jak spotkanie Kena Robinsona zmieniło wszystko
10.35 - 10.50 Marianna Kłosińska (Fundacja Bullerbyn): Szkoły demokratyczne w Polsce w kontekście idei Sir Kena Robinsona
Cz. I Hybrydowe nauczanie i uczenie się - czy możliwe i jak?
10.50 - 11.20 dr Mariusz Menz (Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu): Projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020 a rozwój kompetencji kluczowych
11.20 - 11.35 dr Anna Chudzińska (Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu): Rzecz o Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolski
11.35 -11.45 przerwa
11.45 - 12.00 Aleksander Pawlicki (Szkoła Edukacji PAFW i UW): Ocenianie - wreszcie możliwe!
12.00.-12.15 Michał Wiktor Żmijewski (Hybrydowa Szkoła): Wnioski z czasu pandemii, czyli moc w synergii - Hybrydowa Szkoła
12.15- 12.30 przerwa
12.30 - 12.45 Klara Sielicka-Baryłka (Wikimedia Polska): Wikiedukacja w Polsce i na świecie
12.45- 12. 55 Jarosław Błaszczak (Wikimedia Polska): Wikidane - współpraca dla edukacji
12.55- 13.00 zakończenie I części
13.00- 14.00 przerwa
cz. II W klasie i poza klasą - jak się uczyć, jak nauczać?
14.00 -14.05 przywitanie w II części
14.05- 14.35 Edukacja filmowa w obliczu edukacji cyfrowej - panel dyskusyjny (Anna Korzeniowska, Katarzyna Włodkowska; prowadzenie: Klara Sielicka-Baryłka)
14.35-14.45 przerwa
14.45 -15.55 prezentacja praktyk, inicjatyw edukacyjnych itp.
- Maria Weronika Kmoch (I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży “Bednarska”, Warszawa): Herstoria w liceum.
- Anna Pająk (Szkoła Podstawowa nr 2, Nowy Dwór Gdański): Edukacja regionalna w terenie i świecie cyfrowym.
- Janek Sielicki (BIG BEN Niepubliczna Polsko-Brytyjska Szkoła Podstawowa im. gen. Władysława Andersa): Role-playing games jako narzędzie współpracy wirtualnej i na żywo w nauczaniu języka obcego.
- Zana Iwan, Tomek Ślusarczyk (V Liceum Ogólnokształcące, Kraków): Uczniowskie projekty edukacyjne w krakowskiej “Piątce”
- Irmina Żarska (Prywatna Szkoła Podstawowa im. Tony Halika, Reda), Magda Krajewska (SP, Zespół Placówek Oświatowych w Tucznie): Zaproś mnie na swoją lekcję nie tylko, gdy szaleje pandemia!
16.00 - pożegnanie, zaproszenie na warsztat wieczorem
18. 30 - 19.15 Warsztat z edytowania Wikipedii dla początkujących. Prowadzenie: wikipedysta Piastu
W czasie konferencji dla zarejestrowanych uczestników/uczestnicze kodbyło się losowania upominków! Opieka techniczna nad wydarzeniem: wikipedysta Nux