Wikiprojekt:Edukacja/Wiki UAM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Collegium Minus, Poznań

Wiki UAM - to program długofalowej współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Wikimedia Polska a Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkołą Nauk Humanistycznych UAM, który rozpoczął się jesienią 2020 r. W roku akademickim 2020/2021 Szkoła Nauk Humanistycznych UAM pod kierownictwem Prorektora prof. dra hab. Rafała Witkowskiego, rozpoczynając współpracę z naszą organizacją będzie koncentrować się na dwóch filarach: dydaktycznym i badawczym.

Obie strony chcą w pierwszym roku działania programu wypracować model, który z powodzeniem mógłby zostać multiplikowany na wszystkie Szkoły w strukturze UAM.

Działania[edytuj | edytuj kod]

W roku akademickim 2020-2021, po przeprowadzeniu szkoleń z zasad Wikipedii i edytowania, planowane jest uruchomienie trzech komponentów w programie:

Projekt Białoruś, w którym będziemy uzupełniać hasła z zakresu polskiej i białoruskiej historii. Zobacz postępy projektu.

Akademicki Poznań, w którym będziemy skupiać się na upowszechnieniu historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i wyników badań naukowych naszych pracowników akademickich w polskiej Wikipedii. Zobacz postępy projektu.

Projekty otwarte: miejsce na autorską koncepcję pracowników i studentów UAM, która odbiega w swoim charakterze od dwóch wyżej wymienionych. Zobacz postępy projektu.

Współpraca z liceami. W nawiązaniu do prowadzonego przez Stowarzyszenie programu Wikiszkoła, budowana jest także koncepcja współpracy z klasami akademickimi UAM w środowisku liceów poznańskich.

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Collegium Historicum Novum, Poznań

Koordynacja ze strony Stowarzyszenia Wikimedia Polska:

Klara Sielicka-Baryłka, klara.sielicka@wikimedia.pl

Koordynacja ze strony UAM:

dr Magdalena Lachowicz, malachow@amu.edu.pl

Zapraszamy chętnych wikipedystów i chętne wikipedystki do opieki nad konkretnymi projektami w programie -

napiszcie do Pauliny: paulina.studniczka@wikimedia.pl