Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:Edukacja/Fundacja Olgi Tokarczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Wikipedia, którą podziwiam i wspieram...

Olga Tokarczuk, Mowa z okazji odebrania Literackiej Nagrody Nobla, 10. grudnia 2019


Bardzo nas ucieszył kontakt ze strony Fundacji Olgi Tokarczuk, której Zarząd wraz z Fundatorką postanowili zaangażować się w działania edukacyjne, jakie prowadzi Wikimedia Polska. Od jesieni 2020 prowadzimy rozmowy i podejmujemy pierwsze wspólne działania.

Wikiedukacja w programie Fundacji Olgi Tokarczuk

[edytuj | edytuj kod]

„Przyszłość”, „Równość”, „Twórczość” i „Czułość” to cztery filary działalności programowej Fundacji Olgi Tokarczuk, która zainaugurowana została 3 października 2020 we Wrocławiu w rocznicę przyznania pisarce Nagrody Nobla. W ramach wydarzeń zaplanowanych przez Fundację artyści, naukowcy i kuratorzy spróbują zaprojektować nowy świat. Fundacja w szczególny sposób wspierać będzie twórczość kobiet. Ruszy także projekt edukacyjny wokół Nagrody Nobla, a pod hasłem „Zezwierzęcej” odbędzie się cykl debat poświęconych prawom zwierząt. Realizując filar Równość, gdzie czytanie uznaje się za wyrównywanie szans, w rocznicę przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla, we współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania, Wrocławskim Domem Literatury oraz Wrocławiem i Krakowem – Miastami Literatury UNESCO, Fundacja ruszyła z programem edukacyjnym „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?". Obok szeregu działań, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska powstanie również otwarte repozytorium scenariuszy lekcji, zarejestrowanych zajęć oraz materiałów dydaktycznych i inspiracji dla nauczycieli dotyczących m.in. Nagrody Nobla oraz twórczości Olgi Tokarczuk[1].

Na jakie scenariusze czekamy?

[edytuj | edytuj kod]

Wikilekcje noblowskie to zachęta do podzielenia się ze środowiskiem edukacji materiałami do przeprowadzenia lekcji wokół szeroko rozumianej tematyki noblowskiej w kategorii Literatury, w tym oczywiście także wokół twórczości Olgi Tokarczuk.

Pomysły na przeprowadzenie takich zajęć mogą dotyczyć różnych poziomów nauczania i różnych przedmiotów. Ważne, by zawierały w sobie elementy wikipedystyczne, czyli pomysły na użycie Wikipedii lub jej projektów siostrzanych w procesie realizacji lekcji.

Scenariusze znajdą się w zasobach Wikimedia Commons, na stronach Stowarzyszenia oraz w bazie kursu online dla nauczycieli, wykładowców i edukatorów pt. Wikiszkoła, którego 1. edycja wystartuje wiosną 2021. Wybrane prace będziemy tłumaczyć, by mogły służyć innym wikiedukatorom na świecie.

Materiały (wraz z notkami biograficznymi nauczycieli/-ek), a także pytania można nadsyłać na adres: edukacja@wikimedia.pl

Szkoły, które dodatkowo przeprowadzą taką lekcję i ją udokumentują, otrzymają odznakę Wikiszkoły do zamieszczenia na stronie placówki, a także upominek.

Aktualizacja: Scenariusze wikilekcji noblowskich do przeczytania, korzystania na stronie Wikiszkoła.pl

Konkurs edycyjny

[edytuj | edytuj kod]

Konkurs Pisarki, poetki, artystki – noblistki! to konkurs edycyjny zorganizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk, Wikimedia Polska i Ambasadę Szwecji z okazji rocznicy otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla. Celem konkursu jest zwiększenie zasobów Wikipedii związanych z kobietami zajmującymi się literaturą oraz ich twórczością, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla.

Akcja trwał od 10 grudnia do 31 grudnia. W tym czasie zaprosiliśmy Was do tworzenia i rozbudowywania haseł:

  • biograficznych o pisarkach, ze szczególnym uwzględnieniem laureatek literackiej Nagrody Nobla (w tym Olgi Tokarczuk) oraz pisarek szwedzkich
  • powiązanych z działalnością konkretnych pisarek: o encyklopedycznych utworach, grupach literackich itp.

Wśród nagród: komplety książek od Wydawnictwa Literackiego, a w tym książka z autografem Noblistki!

Styczeń 2021: W ramach konkursu powstało 76 nowych i 13 rozbudowanych haseł związanych z twórczością literacką kobiet! Jury obraduje nad przyznaniem nagród.

Plan współpracy

[edytuj | edytuj kod]

10 grudnia 2020, podczas wydarzenia „Czuły narrator: Rok po Noblu", wiceprezeska Fundacji Olgi Tokarczuk, Izabella Kaluta, przedstawiła widzom i słuchaczom plany Fundacji, w tym także współpracę z Wikimedia Polska w ramach programu Wikiszkoła (zbieranie scenariuszy lekcji noblowskich z elementami wiki), ogłoszono również start konkursu edycyjnego Pisarki, poetki, artystki – noblistki![2][3]

Na poziomie działań Wikimedia Polska, kolejne kroki, jakie planujemy to: podpisanie porozumienia z Fundacją, ustalenie harmonogramu działań, które omawialiśmy z przedstawicielami/-kami Fundacji przez ostatnie miesiące (m.in. zaangażowanie się w marcowe akcje pisania biogramów kobiecych w Wikipedii oraz regularne edytony we współpracy z liceami w całej Polsce).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Informacja prasowa Fundacji Olgi Tokarczuk, październik 2020, Wrocław.
  2. Tokarczuk rok po Noblu: gdy nie piszę, czuję niepokój [online], Onet Kultura, 10 grudnia 2020 [dostęp 2020-12-12] (pol.).
  3. Edytuj Wikipedię wraz z Olgą Tokarczuk. Niezwykły konkurs dla internautów [online], https://www.granice.pl [dostęp 2020-12-12] (pol.).