Skrót: WP:GLAM/Archiwa

Wikiprojekt:GLAM/Archiwa społeczne w Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
.Projekt GLAM/Archiwa społeczne w Wikipedii
TK archive icon.svg
Projekt nadrzędny Wikiprojekt:GLAM

Archiwa spoleczne znak RGB 1500.jpg


Strona Archiwa społeczne w Wikipedii to robocza strona w Wikipedii, która służy uzupełnianiu i rozwijaniu artykułów w Wikipedii na temat zbiorów, historii i działalności archiwów społecznych w Polsce, archiwistyki i zagadnień historycznych związanych ze zbiorami społecznych archiwów z całej Polski.

W ramach projektu opracowujemy wybrane hasła, które do tej pory nie zostały opisane w wolnej encyklopedii (zobacz listę haseł lub zaproponuj hasło). Wszyscy, którzy chcą dołączyć do grupy chwilowo lub na stałe, są mile widziani: zapraszamy do zapisywania się w tabeli uczestników!

Potencjał archiwów społecznych nie jest wystarczająco wykorzystany w Wikipedii. Projekt pozwoli organizacjom w łatwy sposób udostępniać swoje zbiory i materiały na krajową lub międzynarodową skalę i w ten sposób dotrzeć do większej liczby odbiorców. W ramach niniejszego zadania zostaną napisane nowe hasła w Wikipedii oraz dodane media do Wikimedia Commons. Materiały te zostaną udostępnione jako ilustracja artykułów np. o znanych osobach, o miejscowościach (materiały na temat historii lokalnej wsi, miast, miasteczek, dzielnic), o historii fotografii (np. XIX-wieczne fotografie z atelier), o historii kościołów, o klubach sportowych, o historii kolei, czy o historii lokalnego życia społecznego (np. Ochotniczych Straży Pożarnych, Strzeleckich Bractw Kurkowych, Kół Gospodyń Wiejskich).

Udostępnione zostaną materiały archiwalne archiwów społecznych, co do których wygasły prawa autorskie lub takie, które dane archiwum chce promować na wolnej licencji.   

Projekt trwa od kwietnia do grudnia 2017 roku i jest elementem projektu prowadzonego przez Ośrodek KARTA. Działania są realizowane przez Ośrodek KARTA we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, w ramach projektu „Nowoczesne i kreatywne archiwa społeczne”, który jest finansowany w ramach programu „Rozwój sektorów kreatywnych” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dotychczasowe rezultaty pracy i propozycje artykułów do rozbudowania można znaleźć w sekcjach poniżej.

Główne zadania projektu[edytuj]

  • uzupełnianie Wikipedii o brakujące hasła z dziedziny historii i archiwistyki
  • poszerzanie, ulepszanie i uźródłowienie artykułów
  • tłumaczenia istniejących artykułów na inne języki
  • ilustrowanie artykułów nowym/lepszym materiałem fotograficznym, archiwalnym i innymi ilustracjami.

Uczestnicy[edytuj]

Lista uczestników projektu dostępna jest w Panelu (dołącz do nas!)

Ilustrowanie artykułów[edytuj]

2 Dywizja Strzelców Pieszych

Festiwal Piosenki Radzieckiej

Ośrodek KARTA

Irena Jarosińska

Jerzy Konrad Maciejewski

Maciej Jasiecki

Witold Górka

Wojciech Druszcz

„Solidarność” – Narodziny Ruchu (kolekcja archiwalna)

Archiwum Wschodnie

Archiwum Opozycji

Indeks Represjonowanych

Kongres Archiwów Społecznych

Dzień Darczyńcy Pamięci

Historia mówiona

Zgłoś zapotrzebowanie na zdjęcia lub reprodukcje[edytuj]

Jeśli pracujesz nad artykułem, do którego materiał ilustracyjny może znajdować się w Archiwum Ośrodka KARTA, lub w jednym z archiwów biorących udział w projekcie (wklej poniżej szczegóły: nazwę obiektu lub tytuł obrazu/grafiki; nazwisko twórcy; opcjonalnie datę lub dodatkowe informacje (artykuł, w którym ma być wykorzystana reprodukcja/reprodukcje). Prośby o udostępnienie plików zostaną przekazane do archiwistów.

Prośby o pomoc w edytowaniu[edytuj]

Tu wpisz swoje zapytanie :-)


Wikimedia Commons[edytuj]

Lista archiwów i linków zewnętrznych[edytuj]