Wikiprojekt:GLAM/Projekty/Etnografia Karpat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Karpaty to drugie co do obszaru pasmo górskie w Europie. Ich łuk zahacza i południowo-wschodnią Polskę, Ukrainę, Słowację, Czechy i Rumunię. Stanowią region o zróżnicowanej i bogatej tradycji, wyjątkowym folklorze, a także unikatowej na skalę światową tradycji rękodzieła artystycznego, sztuki i kultury ludowej. Choć dzielą go granice państw, region karpacki posiada wspólną historię i korzenie zamieszkujących go narodów.

Celem naszego projektu (2016-2017) jest zebranie bibliografii, materiałów źródłowych, zdjęć i materiałów audiowizualnych dokumentujących autentyczny folklor regionu, a następnie udostępnienie go w serwisie Wikimedia Commons. Dzięki zebranym materiałom chcemy ulepszyć artykuły w różnych wersjach językowych Wikipedii, zwłaszcza w hasłach związanych z strojami regionalnymi, sztuką ludową i rzemiosłem artystycznym.

W ramach projektu zespoły składające się z wikipedystów, etnografów z Państwowego Muzeum Etnograficznego oraz wolontariuszy podróżują po Europie Środkowej i dokumentują wspólne dziedzictwo regionu Karpat w Wikipediach. Uczestnicy piszą także i rozbudowują istniejące artykuły na temat ważnych dla regionu konceptów. W skład ekipy wchodzą zarówno wikipedyści z Polski, jak i z krajów odwiedzanych przez wikiekspedycje. W ich ramach wolontariusze nawiązują również współpracę z lokalnymi instytucjami kultury, organizują warsztaty edytowania dla mieszkańców odwiedzanych regionów czy pracowników muzeów.

Ta strona ma charakter informacyjny. Jako że projekt ma obejmuje wiele wersji językowych Wikipedii i kilka krajów, jego strona główna znajduje się w Wikipedii w języku angielskim. Można na niej znaleźć m.in. listę uczestników, artykułów i zdjęć oraz terminarz planowanych wypraw.

Projekt jest finansowany przez Wikimedia Foundation.

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

Artykuły napisane w ramach projektu będą dokumentować m.in. lokalnych (i nie tylko!) artystów związanych z folklorystycznym bogactwem regionu, rzemieślników i wytwórców wyjątkowych przedmiotów, a także postaci historyczne ważne dla regionu a słabo znane poza jego granicami.

Muzea i kolekcje[edytuj | edytuj kod]

Zespoły naukowców i wolontariuszy odwiedzą pięć krajów, w każdym z nich odwiedzą tak wiele regionalnych muzeów, jak to tylko możliwe. Jak dotąd nawiązali współpracę z dziesięcioma takimi lokalnymi instytucjami: wykonali reprodukcje fotograficzne wybranych zbiorów z ich kolekcji, przesłali je do repozytorium Wikimedia Commons i wzbogacili nimi szereg artykułów w wielu wersjach językowych Wikipedii. Dzięki temu planujemy wypełnić lukę, jaką w wielu wersjach językowych Wikipedii (także i w polskiej!) stanowi historia i kultura Karpat.