Przejdź do zawartości

Wiktoriańscy Socjaliści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiktoriańscy Socjaliści
Victorian Socialists
Ilustracja
Logo Wiktoriańskich Socjalistów
Państwo

 Australia

Skrót

VS

Przewodniczący

Andrew Charles

Data założenia

maj 2018

Adres siedziby

Melbourne

Partie
członkowskie

Alternatywa Socjalistyczna

Ideologia polityczna

socjalizm demokratyczny, antykapitalizm

Barwy

     czarny      biały

Strona internetowa

Wiktoriańscy Socjaliści (ang. Victorian Socialists, VS) – australijska partia polityczna o profilu socjalistyczno-demokratycznym. Założona 8 lutego 2018, jest sojuszem wyborczym różnych partii socjalistycznych, organizacji, grup społecznych i związków zawodowych.

VS ma na celu „udzielić politykom płacy robotniczej, aby żyli jak reszta z nas” oraz „wprowadzenie socjalistów do parlamentu, którzy będą walczyć o to, by robotnicy byli bogatsi, a miliarderzy biedniejsi”[1][2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Od listopada 2020 roku partia jest reprezentowana we władzach lokalnych w Radzie Miejskiej City of Maribyrnong przez członka Alternatywy Socjalistycznej Jorge Jorquera[3].

Członkowie partii biorą udział w kampaniach aktywistycznych na rzecz wielu problemów społecznych. W lipcu 2022 asystentka sekretarza VS i kandydatka w wyborach stanowych w 2022 Liz Walsh była organizatorką dużych demonstracji w Melbourne. Dotyczyły one sprzeciwu wobec wyroku wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, a także wzywały do poszerzenia dostępu do aborcji i zwiększenia finansowania ochrony zdrowia w Australia[4][5].

Program[edytuj | edytuj kod]

VS twierdzi, że stan Wiktorii został podzielony na obszary zamożne, bogate w zasoby i mniej zamożne, pozbawione zasobów. W związku z tym partia popiera platformę, która obejmuje odwrócenie historycznej prywatyzacji przemysłu, wraz z silnym poparciem dla związków zawodowych. Proponuje utworzenie publicznej sieci elektroenergetycznej wraz ze zwiększonym finansowaniem transportu, systemu ochrony zdrowia i edukacji publicznej, przy jednoczesnym odebraniu finansowania rządowego szkołom prywatnym, które mają więcej środków niż jest to konieczne do spełnienia standardów edukacji w Australii (tzw. Schooling Resource Standard). Aby opłacić tę politykę, VS popiera wprowadzenie podatku majątkowego, podatku od luksusowych nieruchomości (określanych jako 25 000 najdroższych rezydencji w Wiktorii), zniesienie możliwości otrzymywania przez firmy i organizacje zwolnień z podatku gruntowego oraz ustanowienie lub podwyższenie wielu innych podatków nakładanych na duże korporacje[6].

Partia potępia taktykę polityczną „dziel i rządź” i jako taka podkreśla poparcie dla praw osób transpłciowych, praw Aborygenów do ziemi i traktatu z Aborygenami z Australii, a także wsparcie dla osób ubiegających się o azyl. VS popiera również wprowadzenie gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2035[7]. Ponadto partia dąży do ograniczenia wynagrodzenia deputowanych do parlamentu na poziomie 87 000 dolarów rocznie, co odpowiada wynagrodzeniu pielęgniarki z sześcioletnim stażem[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Select policies of the Victorian Socialists [online], redflag.org.au [dostęp 2023-02-16] (ang.).
  2. Aleksandra Bliszczyk, A Highly Simplified Guide To All Of Victoria’s Minor Parties, From Batshit To Actually Pretty Ok [online], PEDESTRIAN.TV, 9 listopada 2022 [dostęp 2023-02-16] (ang.).
  3. Maribyrnong City Council election results 2020 [online], www.vec.vic.gov.au [dostęp 2023-02-16] (ang.).
  4. Chloe Booker, Meghan Dansie, ‘My body, my choice’: Thousands rally in Melbourne to support US abortion rights [online], The Age, 2 lipca 2022 [dostęp 2023-02-16] (ang.).
  5. Reuters, Australians rally against U.S. overturning of key abortion ruling, „Reuters”, 2 lipca 2022 [dostęp 2023-02-16] (ang.).
  6. But how are you going to pay for it? [online], Victorian Socialists [dostęp 2023-02-16] (ang.).
  7. Our Policy Platform [online], Victorian Socialists [dostęp 2023-02-16] (ang.).
  8. Tom Elliott, Tom Elliott backs Victorian Socialists' pledge to lower pay of politicians [online], 3AW, 14 listopada 2022 [dostęp 2023-02-16] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]