Przejdź do zawartości

Wildspitze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wildspitze
Ilustracja
Państwo

 Austria

Położenie

Tyrol

Pasmo

Alpy Ötztalskie

Wysokość

3768 m n.p.m.

Wybitność

2261 m

Pierwsze wejście

1861
Leander Klotz

Położenie na mapie Alp
Mapa konturowa Alp, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Wildspitze”
Ziemia46°53′07″N 10°52′02″E/46,885278 10,867222

Wildspitze ([ˈvɪltˌʃpɪʦə]) – najwyższy szczyt Alp Ötztalskich.

Szczyt znajduje się w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Góra ma dwa wierzchołki – południowy, najwyższy o wysokości 3768 m n.p.m. (skalisty wierzchołek, na którym znajduje się metalowy krzyż około 4-metrowej wysokości), oraz niższy, północny, o wysokości około 3760 m n.p.m. (dawniej wyższym wierzchołkiem był właśnie wierzchołek północny, jednak ocieplenie klimatu powoduje topnienie pokrywy śnieżnej na nim i systematyczne zmniejszanie się jego wysokości).

Jest to najwyższy szczyt masywu Weißkamm i całych Alp Ötztalskich. Jest także drugim co do wysokości szczytem Austrii po Großglockner[1], a pod względem wybitności (MDW 2261 m) jest czwartym szczytem Alp i piętnastym Europy[2].

Normalna droga wejściowa (trudności PD-, mogą jednak wzrastać w zależności od warunków) prowadzi z miejscowości Vent do schroniska Breslauer Hütte (2844 m n.p.m.), następnie trawersuje południowo-zachodnie zbocze do lodowca Mitterkarferner, którym należy się wspiąć (w górnej części lodowiec jest stromy na około 60 stopni) do via ferraty (trudności B/C), która w 20–30 minut wyprowadza na przełęcz Mitterkarjoch[potrzebny przypis] (3470 m n.p.m.). Z przełęczy trasa prowadzi górną częścią lodowca Taschachferner pod kopułę szczytową (3660 m n.p.m.), gdzie rozpoczyna się wspinaczka (miejscami trudności I UIAA) południowo-zachodnią granią na południowy wierzchołek[potrzebny przypis]. Można też wejść drogą z Taschachhaus przez lodowiec Taschachferner lub z Braunschweiger Hütte (2758 m n.p.m.) przez lodowiec Pitztaler. Wszystkie drogi mają podobne trudności i wymagają sprzętu i umiejętności wspinaczki po lodzie[1].

Pierwszego wejścia na wyższy wówczas wierzchołek północny dokonał Leander Klotz w 1861. Na niższym wówczas wierzchołku południowym Klotz stanął już w 1848[1].

Wildspitze pojawia się w teledysku zespołu Rammstein do utworu „Ohne dich[3]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]