Wildspitze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wildspitze
Wildspitze
Państwo  Austria
Położenie Tyrol
Pasmo Alpy Ötztalskie
Wysokość 3768 m n.p.m.
Wybitność 2260 m
Pierwsze wejście 1861
Leander Klotz
Położenie na mapie Alp
Mapa lokalizacyjna Alp
Wildspitze
Wildspitze
Ziemia 46°53′07″N 10°52′02″E/46,885278 10,867222

Wildspitze ([ˈvɪltˌʃpɪʦə] i) - szczyt w Alpach Ötztalskich, części Alp Retyckich. Leży w Austrii w kraju związkowym Tyrol. Góra ma dwa wierzchołki: południowy, wyższy, o wysokości 3768 m n.p.m. (znajduje się na nim krzyż około 4-metrowej wysokości), oraz niższy, północny, o wysokości 3765 m n.p.m. (dawniej wyższym wierzchołkiem był wierzchołek północny, jednak ocieplenie klimatu spowodowało stopienie części pokrywy śnieżnej na nim). Jest to najwyższy szczyt podgrupy Alp Ötztalskich - Weißkamm i całych Alp Ötztalskich. Jest także drugim co do wysokości szczytem w Austrii po Großglockner.

Normalna droga wejściowa (trudności PD-) prowadzi południowo-zachodnim zboczem na południowy wierzchołek. Droga ta prowadzi z miejscowości Vent do schroniska Breslauer Hütte (2844 m n.p.m.), następnie trawersuje płd.-zach. ścianę i lodowiec Mitterkarferner do przełęczy Mitterkarjoch (3470 m n.p.m.) i dalej górną częścią lodowca Taschachferner na szczyt. Można też wejść drogą z Taschachhaus przez lodowiec Taschachferner lub z Braunschweiger Hütte (2758 m n.p.m.) przez lodowiec Pitztaler. Wszystkie drogi są stosunkowo łatwe ale wymagają sprzętu i umiejętności wspinaczki po lodzie.

Pierwszego wejścia na wyższy wówczas wierzchołek północny dokonał Leander Klotz w 1861. Na niższym wówczas wierzchołku południowym Klotz stanął już w 1848.

Wspinaczka na Wildspitze stała się tematem przewodnim w teledysku zespołu Rammstein do utworu "Ohne dich".

Bibliografia[edytuj]