Wilhelm Zuckerkandl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wilhelm Zukerkandel (właśc. Zuckerkandl) (Złoczów, 18511924, tamże) – syn Oscara (Ozjasza) Zukerkandla, galicyjski księgarz, wydawca i bibliofil zasłużony dla kultury polskiej.

Prawdopodobnie ukończył gimnazjum w Brodach. Przez 20 lat pracował i współkierował firmą wydawniczą ojca w Złoczowie.

W 1904 założył własną księgarnię we Lwowie. Kontynuował działalność wydawniczą ojca, publikując serię „Biblioteczka dla Dzieci i Młodzieży ku Rozrywce i Nauce” (ok. 50 pozycji), a zwłaszcza – serię przyczyniającą się do rozwoju polskiej kultury piśmienniczej w Galicji: „Biblioteka Powszechna” (ok. 1100 pozycji). Te tanie, przeznaczone dla każdego czytelnika książeczki cieszyły się wielką popularnością, dzięki czemu Zukerkandl był uznawany za jednego z najbardziej popularnych wydawców w Galicji. Wydawnictwo za tę właśnie serię zostało uhonorowane srebrnym medalem na Wystawie Krajowej we Lwowie (1894).

Istotnym wkładem wydawniczym była współpraca z lwowskim Namiestnictwem Galicji, która zaowocowała drukiem ustaw rządowych (Wydawnictwo Austriackich Ustaw Państwowych i Krajowych), które po I wojnie światowej zostały zresztą wznowione, już jako „Zukerkandla Wydawnictwo Polskich Ustaw Państwowych”.

Wilhelm Zukerkandl wydał łącznie blisko 2000 pozycji książkowych, m.in.:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik biograficzny pracowników książki polskiej, pod red. I. Treichel, PWN Warszawa, 1962 i wyd. nast.
  • Biogramy Ozjasza i Wilhelma Zukerkandlów autorstwa Rafała Żebrowskiego w: Polski Słownik Judaistyczny, wersja on-line