Wilhelm von Gloeden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilhelm von Gloeden
Ilustracja
Wilhelm von Gloeden (1891)
Data i miejsce urodzenia

16 września 1856
Volkshagen Palace, Wismar

Data i miejsce śmierci

16 lutego 1931
Taormina

Narodowość

niemiecka

Język

niemiecki

Dziedzina sztuki

fotografia

Epoka

XIX, XX w.

Wilhelm von Gloeden (ur. 16 września 1856 w Volkshagen Palace w pobliżu Wismaru, zm. 16 lutego 1931 w Taorminie) – niemiecki baron, artysta fotograf. Zasłynął jako twórca fotografii stylizowanych na antyczne, działał na południu Włoch, w Taorminie.

Życie i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Od młodych lat chorował na płuca, lekarze zalecili łagodny klimat jako najlepsze lekarstwo. Do Taorminy na Sycylii przybył w 1876 i przebywał z przerwami aż do śmierci. Był zdeklarowanym gejem, ale niemożliwe było jawne okazanie orientacji. Za radą kuzyna Guglielmo Plüschowa zajął się fotografią, jako modeli wybierał młodych chłopców. Aby nie zostać oskarżonym o pedofilię postanowił nadawać modelom cechy antycznych bohaterów. Mistyfikacja była na tyle skuteczna, że nikt z lokalnych chłopów nie zorientował się w jego działalności. Z czasem działalność von Gloedena nabrała cech artystycznych, modele byli charakteryzowani, a scenerię fotografii stanowiły ruiny i liczne rekwizyty nadające jej cechy starożytności. Poza fotografiami o charakterze homoerotycznym baron fotografował również krajobrazy, czym przyczynił się do popularyzacji turystyki w południowych Włoszech. Tworzył głównie do wybuchu I wojny światowej, w latach 1914-1918 przebywał poza Sycylią.

Ocenia się, że powstało ok. 7000 fotografii, z czego 3000 von Gloeden podarował swojemu kochankowi Pancrazio Buciunìemu, które ten w większości rozsprzedał. W 1936 policja zniszczyła ok. 2500 negatywów uznając je za pornografię.

Współcześni traktują twórczość Wilhelma von Gloedena w dwóch płaszczyznach, klasycznej tj. artystycznej oraz jako dowód do jakich środków artysta posunął się aby móc zatuszować swoją orientację seksualną. Jako artysta stworzył nowy rodzaj fotografii, męskie akty w plenerze, stylizowane na antyczne.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ulrich Pohlmann: Wilhelm von Gloeden: Taormina, München (Schirmer Mosel) 1998, ISBN 3-88814-474-4 (niem)
  • Roger Peyrefitte: Wilhelm von Gloeden, (biography and 50 pictures of nudes by Gloeden). Editions Textes Gais, Paris (2008), ISBN 978-2-914679-30-5 (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]