Willa Hauswald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Willa Hauswald
Дача Гаусвальд
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Petersburg

Styl architektoniczny

Secesja

Architekt

Władimir Czagin, Wasilij Schöne

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Willa Hauswald”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Willa Hauswald”
59°58′39,9000″N 30°17′00,7008″E/59,977750 30,283528
Willa Hauswald przed renowacją
Willa Hauswald po renowacji

Willa Hauswald (ros. Дача Гаусвальд) – letnia rezydencja, położona na Wyspie Kamiennej w Petersburgu. Willa została zbudowana w 1898 roku na zlecenie zamożnego piekarza Hauswalda dla jego żony Jewgienii Karłowny Hauswald. Projekt został stworzony przez znanych architektów Władimira Czagina i Wasilija Schönego. Willa jest pierwszym secesyjnym budynkiem w Rosji[1][2][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa Kamienna była własnością dworu carskiego. Za panowania Pawła I część terytorium wyspy podzielono na działki, które następnie władca rozdawał w dowód uznania swoim współpracownikom i dworzanom. Do 1895 r. obowiązywał zakaz sprzedaży tych terenów (mogły być jedynie dziedziczone w obrębie obdarowanych rodzin) i ograniczenia w ich zabudowywaniu. Dopiero w wymienionym roku car zezwolił na budowanie na działkach miejskich rezydencji i dacz[4].

W pierwszych latach po rewolucji październikowej wyspa była opuszczona, a w położonych na niej domach osiedlały się bezdomne dzieci. W 1918 roku w Willi Hauswald umieszczono trzecią kolonię dziecięcą nazwaną imieniem Łunaczarskiego. W połowie lat dwudziestych willa została przekształcona w pensjonat dla robotników Leningradzkiej Huty Metalowej[1].

Po upadku Związku Radzieckiego budynek został kupiony przez prywatną firmę, która od dwudziestu lat nie korzystała z niego w żaden sposób, a dom popadł w całkowitą ruinę. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że ponad 80% drewnianych elementów budynku zostało praktycznie zniszczonych przez pleśń. Po zapoznaniu się z ekspertyzą władze podjęły decyzję o wyburzeniu wszystkich zniszczonych konstrukcji drewnianych. Jednak tak się nigdy nie stało. W roku 2009 została przeprowadzona kolejna analiza budynku na zlecenie Komisji Ochrony Zabytków[5]. W październiku 2017 roku rozpoczęła się całkowita renowacja budynku, która zakończyła się w sierpniu 2019 roku[6]. Willi przywrócono kolor oliwkowy. Koszt prac, w wyniku których odrestaurowano większość oryginalnych konstrukcji drewnianych, szacuje się na 500 mln rubli. Budynek jest otwarty do zwiedzania, ale po uzgodnieniu z właścicielem[7].

Opis budynku[edytuj | edytuj kod]

Dwupiętrowy budynek ma w sobie wiele charakterystycznych cech stylu secesyjnego, na przykład asymetryczny układ. Zbudowany został z cegły i drewna, elewacja udekorowana została murem pruskim. Od strony północno-wschodniej znajduje się stylizowana narożna wieża.

Willa Hauswald w filmie[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 80. XX wieku w willi kręcono „Przygody Sherlocka Holmesa i doktora Watsona: Skarby Agry” (dom Irene Adler) w reżyserii Igora Maslennikowa oraz radziecki film „Nietoperz”, nakręcony w 1979 roku przez reżysera Jana Frida na podstawie operetki Johanna StraussaZemsta nietoperza[1][8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Hauswald cottage creation story. What happens to historic summer houses on a stone island. Island of sharp fences [online], cheaphome.ru [dostęp 2020-12-06].
  2. Каменный остров – путеводитель [online], www.spb-guide.ru [dostęp 2020-12-06] (ros.).
  3. Cottage Gauswald: Famous buildings – Петербург 24 [online], petersburg24.ru [dostęp 2022-12-17].
  4. Red. B. Piotrowski, O. Czekanowa i in., Sankt-Pietierburg. Pietrograd. Leningrad. Encikłopiediczeskij sprawocznik, Naucznoje Izdatiel’stwo Bol’szaja Rossijskaja Encikłopiedija, ISBN 5-85270-037-1, s. 252–253.
  5. Дача Гаусвальда на последней экспертизе – Эксплуатация недвижимости – газета BN.ru [online], Бюллетень недвижимости [dostęp 2020-12-06] (ros.).
  6. Historic wooden Hauswald House in St. Petersburg after renovation [online], topspb.tv [dostęp 2020-12-06] (ang.).
  7. Петр КИБЕР | Сайт «Комсомольской правды», В гости к «Шерлоку Холмсу»: Дачу Гаусвальд откроют для посетителей [online], spb.kp.ru – Сайт «Комсомольской правды», 20 sierpnia 2019 [dostęp 2020-12-06].
  8. Дача Гаусвальд в Петербурге – первое в России здание в стиле модерн | Санкт-Петербург Центр [online], peterburg.center [dostęp 2020-12-06] (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]