Johann Strauss (syn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Strauss (syn)
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 października 1825
Wiedeń
Data i miejsce śmierci 3 czerwca 1899
Wiedeń
Instrumenty skrzypce
Gatunki muzyka poważna
Zawód muzyk
Odznaczenia
Kawaler Orderu Franciszka Józefa Królewski Pruski Order Korony IV klasy Order Czerwonego Orła II klasy (Prusy) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Lwa i Słońca (Persja) dla obcokrajowców Order Mejidiyye IV klasy (Imperium Ottomańskie)
Faksymile
Pomnik Johanna Straussa II w Wiedniu, autorstwa secesyjnego rzeźbiarza Edmunda von Hellmera

Johann Strauss (syn) (ur. 25 października 1825 w Wiedniu, zm. 3 czerwca 1899 tamże) – austriacki kompozytor, dyrygent i skrzypek. Rozsławiony przez walce taneczne swojego autorstwa, m.in. Nad pięknym modrym Dunajem (An der schönen blauen Donau). Przedstawiciel tzw. dynastii Straussów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem znanego kompozytora – również Johanna. W tajemnicy przed ojcem uczył się gry na fortepianie u Plachy'ego, na skrzypcach u Franza Amona, a następnie u Johanna Antona Kolmanna. Lekcje kompozycji pobierał u Josepha Drechslera. W 1844 debiutował podczas koncertu w Cassino Dommayera w Hietzingu, dyrygując własną orkiestrą taneczną. Cztery lata później został muzykiem Gwardii Narodowej, komponując marsze i polki. W Wiedniu zaczęła królować muzyka obydwu Straussów. Po śmierci ojca w 1849 Johann Strauss skomponował walc Aeols-Töne op.88, zadedykowany ojcu, po czym połączył obydwie orkiestry w jeden wielki zespół. Tournées po Niemczech, Rosji, Polsce i Stanach Zjednoczonych przyniosły mu międzynarodową sławę. W 1862 poślubił śpiewaczkę Jetty Treffz.

W latach 1863-1870 był dyrektorem balów na wiedeńskim dworze, a w 1872 dostał zaproszenie do Stanów Zjednoczonych na serię koncertów z okazji setnej rocznicy uzyskania przez Amerykanów niepodległości. Z tej okazji skomponował walc jubileuszowy z wmontowanym hymnem USA[1]. Od 1863 orkiestrę prowadzili jako stali dyrygenci jego bracia – Josef i Eduard. Po śmierci Jetty Treffz w 1878, ożenił się jeszcze dwukrotnie. Prawdziwe uznanie zdobył wystawieniem Zemsty nietoperza w Operze Dworskiej w Wiedniu (1895) z okazji swoich siedemdziesiątych urodzin. Cztery lata później zmarł na zapalenie płuc. Pochowany na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Opera
Operetki
Walce
Polki i marsze

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-12-11] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]