Przejdź do zawartości

William King (geolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
William King

William King (ur. 22 kwietnia 1809 w Sunderland[1], zm. 1886) – brytyjski geolog i paleontolog, jako pierwszy opisał neandertalczyka jako odrębny gatunek[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył szkołę w swoim rodzinnym mieście, jednak uniwersyteckich studiów w zakresie nauk geologicznych nie odbył, będąc w tej dziedzinie samoukiem i kolekcjonerem skał, minerałów oraz skamieniałości. Tym niemniej w 1840 r. uzyskał posadę kuratora zbiorów paleontologicznych i geologicznych w muzeum w Newcastle upon Tyne, a w 1849 r. objął katedrę mineralogii i geologii w nowo utworzonym Queen’s College Galway w Galway w Irlandii, gdzie na bazie własnych zbiorów założył muzeum geologiczne. W 1864 r. opublikował wyniki swoich badań nad znanym już od 8 lat materiałem kostnym hominida pochodzącym z doliny Neandertal w Niemczech. Jako pierwszy ustalił, że nie są to szczątki Homo sapiens, lecz innego gatunku, dla którego wyznaczył nazwę Homo neanderthalensis[2].

King wziął też udział w dyskusji nad genezą enigmatycznej struktury geologicznej znalezionej w skałach prekambru Kanady i przez część ówczesnych uczonych uznawaną za najstarszą znaną skamieniałość Eozoon canadense. King jako pierwszy (we współautorskim artykule z 1866 r.) zanegował ten pogląd, twierdząc, że jest to struktura niebiologiczna, co zostało później potwierdzone[3]. Badał też geologię Irlandii[2] oraz faunę permu Anglii, na temat której opublikował w 1850 r. monografię "A Monograph of the Permian Fossils of England", której reprint wydał Cambridge University Press[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Harper, David A.T. (2004). „King, William (1809-1886)”. Oxford Dictionary of National Biography. Oxford University Press.
  2. a b c History of Galway’s Science Faculty and associated scientists. nuigalway.ie. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-16)]..
  3. J. William J. Schopf: Kolebka życia. O narodzinach i najstarszych śladach życia na Ziemi, strona 27. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002.
  4. recenzja w Geological Journal, volume 50, issue 5, strony 702-703 [https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/gj.2682