Wireless Institute of Australia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wireless Institute of Australia
Państwo  Australia
Siedziba Bayswater
Data założenia 1910
Rodzaj stowarzyszenia Organizacja non-profit
Status Stowarzyszenie
Profil działalności Krótkofalarstwo
Prezydent Michael Owen, VK3KI[1]
Powiązania IARU
brak współrzędnych
Strona internetowa

The Wireless Institute of Australia (WIA) – pierwsza i najstarsza na świecie organizacja zrzeszająca australijskich krótkofalowców, założona została w roku 1910. Jest członkiem IARU. Stowarzyszenie jest reprezentantem wszystkich krótkofalowców, pośrednicząc między nimi a kontrolującym i nadzorującym rynek mediów i telekomunikacji w Australii organem Australian Communications and Media Authority (ACMA).

WIA jest również wydawcą miesięcznika dla swoich członków Amateur Radio[2].

WICEN[edytuj | edytuj kod]

The Wireless Institute Civil Emergency Network (WICEN)[3] jest organizacją pozarządową, samofinansującą, skupiającą grupę krótkofalowców-wolontariuszy, którzy wykorzystując swoje urządzenia zapewniają łączność radiową analogową i cyfrową z różnymi urzędami i organizacjami w sytuacjach wyjątkowych i kryzysowych, przekazując informacje z polowych baz do centrum koordynacji.

WICEN jest niezależną organizacją, działającą pod patronatem zarządu Wireless Institute of Australia. Działa jako autonomiczne ciało w każdym australijskim stanie lub terytorium, według oddzielnego planu przeciwdziałania klęskom żywiołowym.

WICEN współpracuje z takimi organizacjami jak State Emergency Service, Armia Zbawienia, Czerwony Krzyż i innymi proszącymi o pomoc w przekazywaniu wiadomości radiowych w nagłych wypadkach.

Ostatnio WICEN wykorzystany był podczas pożarów buszu w roku 2009.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The WIA Board Of Directors (ang.). [dostęp 2010-05-15].
  2. About AR Magazine (ang.). [dostęp 2010-05-15].
  3. WICEN Australia. [dostęp 2010-05-16].