Wisława Samulska-Skłodowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wisława Samulska-Skłodowska
Żaneta, Anna, Wisia
strzelec
Data i miejsce urodzenia 10 kwietnia 1926
Warszawa
Data śmierci 31 grudnia 2017
Przebieg służby
Siły zbrojne Armia Krajowa
Główne wojny i bitwy II wojna światowa, powstanie warszawskie
Późniejsza praca Lekarz, przewodnik-wolontariusz w Muzeum Powstania Warszawskiego
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Armii Krajowej Warszawski Krzyż Powstańczy Złoty Krzyż Zasługi

Wisława Samulska-Skłodowska (ur. 10 kwietnia 1926 w Warszawie, zm. 31 grudnia 2017) – polska lekarka, sanitariuszka w czasie powstania warszawskiego.

Córka Tadeusza Samulskiego i Leokadii Gromczyk. Uczęszczała do szkoły ss. Zmartwychwstanek na Żoliborzu oraz III Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej, na kompletach do 1944 roku. Jako harcerka należała do XII drużyny ZHP im. Marii Curie-Skłodowskiej[1].

Od 1940 należała do Konfederacji Narodu, brała udział m.in. w rozpoznawaniu niemieckich obiektów wojskowych, przeszła też szkolenie wojskowe i sanitarne. Odbyła praktyki medyczne w Szpitalu Dzieciątka Jezus oraz w prywatnym gabinecie lekarskim przy ul. Widok. Od 1943 należała do Armii Krajowej. Podczas powstania warszawskiego opiekowała się rannymi w Szpitalu Karola i Marii, skąd w nocy z 6 na 7 sierpnia przeszła do Szpitala Wolskiego. Stamtąd wraz z rannymi wyjechała do Pyr, a następnie do Brwinowa[1].

Maturę zdała w 1945-46 w Łodzi, po czym rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Dyplom uzyskała w 1952[1]. Przez 11 lat pracowała w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, od 1 lipca 2008 była przewodnikiem-wolontariuszem w Muzeum Powstania Warszawskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Powstańcze Biogramy - Wisława Antonina Samulska. 1944.pl. [dostęp 9 sierpnia 2015].
  2. Anna Samel: Wisława Samulska-Skłodowska: Muzeum Powstania Warszawskiego to mój drugi dom [wywiad]. ngo.pl, 2015-02-26. [dostęp 9 sierpnia 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]