Witold Makowiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witold Makowiecki
Data i miejsce urodzenia 1903
Warszawa
Data i miejsce śmierci 1946
Radomsko
Dziedzina sztuki literatura

Witold Makowiecki (ur. 1903 w Warszawie, zm. 1946 w Radomsku) – polski pisarz, autor popularnych utworów literatury dziecięcej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Zygmunta Makowieckiego (1871–1932) – publicysty, redaktora Gońca Porannego, działacza społecznego i politycznego, oraz Zofii z Wartołowskich, konserwatorki muzealnej. Brat historyka literatury i sztuki, poety Tadeusza Makowieckiego (1900–1952)[1].

Z zawodu inżynier rolnik. Po rezygnacji z pracy zawodowej wskutek ciężkiej choroby, podczas wojny i okupacji zajął się twórczością dla najmłodszych[2]. Autor dwóch powieści z życia starożytnych Greków, pisanych z myślą o własnych dzieciach: Przygody Meliklesa Greka i Diossos. Utrzymane w konwencji przygodowej, dzięki ciekawej akcji przekazywały atrakcyjnie wiedzę o Grecji epoki klasycznej. Każda z nich stanowi oddzielną całość powiązaną postacią tytułowego Meliklesa i jego przyjaciela Kaliasa. Z uwagi na walory literacko-poznawcze stały się popularną lekturą dla dzieci 10–12-letnich.

Już po śmierci autora obydwie doczekały się licznych wydań w języku polskim i tłumaczeń na języki obce. Obecnie dostępne również w wersji elektronicznej. Nadal kwalifikowane jako lektury dla uczniów kl. IV–VI szkoły podstawowej.

  • Przygody Meliklesa Greka – pierwsze wyd. 1947
  • Diossos – pierwsze wyd. 1950

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. Słownik bibliograficzny. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1997, s. 252. ISBN 83-02-06694-X.
  2. W latach 1928–30 pisał też wiersze (drukowane zapewne w prasie, nigdzie jednak szerzej i zbiorowo nie publikowane).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej (pod red. B. Tylickiej, G. Leszczyńskiego). Wrocław - Warszawa b.r.w. [2002], s. 235.
  • Mały słownik literatury dla dzieci i młodzieży (pod red. K. Kuliczkowskiej, I. Słońskiej).Warszawa 1964, s.205.