Przejdź do zawartości

Wodogrzmoty Mickiewicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez ToSter (dyskusja | edycje) o 18:12, 5 mar 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Plik:Wodogrzmoty Mickiewicza.jpg
Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza, wodospady w Tatrach Wysokich utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na Potoku Roztoka w (Dolinie Roztoki) wypływającym z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki. Wodospady te nazwane zostały Wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po dużych opadach. Trzy większe noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Powstały one w miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Powyżej piętrzą się urwiska Turni nad Szczotami w masywie Wołoszyna. Nad Wodogrzmotami, na stokach Roztockiej Czuby rośnie reliktowy drzewostan modrzewiowo-limbowy.

Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku nadało imię Adama Mickiewicza Wodogrzmotom oraz Dolinie Rybiego Potoku na pamiątkę sprowadzenia w 1890 roku prochów wieszcza na Wawel. Tablica z nazwą doliny istniała do 1930 roku, jednak owa nazwa nie przyjęła się. Mickiewicz osobiście nie był w żaden sposób związany z Tatrami ani z Podhalem, a nawet nigdy w tych rejonach nie był (choć prawdopodobnie akcja jego dramatu Konfederaci Barscy rozgrywa się w Tatrach).

Obecnie z kamiennego mostu wybudowanego w 1900 roku na drodze wiądącej do Morskiego Oka widać jedynie Pośredni Wodogrzmot, do pozostałych dostęp jest zabroniony. Dalej, w kierunku Morskiego Oka, na zakręcie z Obrywem znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć Gerlach (2655 m n.p.m.), najwyższy szczyt Tatr.

Szlaki turystyczne:

szlak turystyczny czerwony - szosą do Morskiego Oka (1 godz. 35 min.)
szlak turystyczny czerwony - przez Rówień Waksmundzką i Psią Trawkę do Toporowej Cyrhli
szlak turystyczny czerwony - szosą do parkingu na Palenicy Białczańskiej (40 min.)
szlak turystyczny zielony - przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich (2 godz.)
szlak turystyczny zielony - nieco wyżej odchodzi od szosy na lewo ścieżka do schroniska na polanie Stara Roztoka (15 min.)