Wojciech Zieliński (komentator sportowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wojciech Janusz Zieliński (ur. 8 kwietnia 1944 w Wilnie, zm. 26 lipca 2008 w Gdańsku) − polski dziennikarz i komentator sportowy. Absolwent warszawskiej AWF.

Kariera dziennikarska[edytuj | edytuj kod]

Debiutował w TVP w dniu 29 czerwca 1969 roku w programie telewizyjnym pt. Rekreacja ludzi morza. W tymże roku wygrał konkurs zorganizowany przez TVP na komentatora sportowego. Komentował 10 olimpiad. Jako bezpośredni komentator wystąpił na olimpiadach w Montrealu, Moskwie, Barcelonie, Atlancie

Był propagatorem sportu, współzałożycielem fundacji Gloria Victis. Razem z Tomaszem Hopferem redagował program telewizyjny Bieg po zdrowie.

Jego głos najbardziej został zapamiętany podczas finałowego spotkania siatkarzy, w którym Polska pokonała po zaciętym spotkaniu ekipę ZSRR i zdobyła złoty medal olimpijski w siatkówce w Montrealu.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Grób Wojciecha Zielińskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Wojciech Zieliński zmarł niespodziewanie w Gdańsku około godziny 23, gdzie pojechał na turniej siatkówki plażowej, aby komentować turniej FIVB Satellite Pomeranka Cup 2008. Zasłabł podczas tańca rock and rolla zorganizowanego przez organizatorów spotkania[1].

Został pochowany 5 sierpnia 2008 na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TVP Info: Redaktor Wojciech Zieliński nie żyje (pol.). [dostęp 28 lipca 2008].