Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek w którym, znajduje się Wojewódzki Ośrodek Kultury.

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie to instytucja, która animuje kulturę w całym regionie lubelskim. Zwraca szczególną uwagę na kulturę ludową Lubelszczyzny, organizując m.in. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1954 władze centralne podjęły decyzję o przeznaczeniu Zamku w Lublinie na cele upowszechniania kultury, a w maju roku 1956 uchwałą Miejskiej Rady Narodowej powołano Miejski Dom Kultury z siedzibą na Zamku Lubelskim. Wieloletnim dyrektorem WOK w Lublinie była Irena Szczepowska-Szych[1], jako jedyna z dyrektorów WOK niepartyjna. Następnie nazwę instytucji zmieniono na Lubelski Dom Kultury, zaś w roku 1963 na Wojewódzki Dom Kultury[1]. Obecnie WOK mieści się przy ul. Dolnej Panny Marii 3[2].

Do zakresu działania Ośrodka należy animacja kulturalna, wspieranie amatorskiej twórczości artystycznej oraz promocja wartościowych dokonań i inicjatyw kulturalnych, a także ochrona tradycji i dziedzictwa kulturowego. Lubelski WOK jest miejscem współdziałania i wymiany doświadczeń animatorów, menadżerów kultury, przedstawicieli różnych dziedzin kultury, nauki i oświaty.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b WOK – historia. [dostęp 2011-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-09)].
  2. WOK – kontakt. [dostęp 2012-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-10)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]