Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne imienia Polskich Kryptologów w Warszawie
liceum ogólnokształcące
Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul.gen. Sylwestra Kaliskiego 29a

Data założenia

2019

Dyrektor

Ewa Kacprzyk

brak współrzędnych
Strona internetowa

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów w Warszawie – jedna z dwóch publicznych szkół ponadpodstawowych, której organem prowadzącym jest Ministerstwo Obrony Narodowej, zarazem jedyna współdziałająca z Wojskową Akademią Techniczną w zakresie kształcenia kandydatów do podjęcia studiów wojskowych na tej uczelni, powołana w 2019 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Liceum powołane zostało zarządzeniem nr 5/MON w sprawie założenia Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie[1]. Powołanie do życia liceum mającego kształcić informatyków na potrzeby planowanych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zostało ogłoszone przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podczas jego wystąpienia w Wojskowej Akademii Technicznej na początku lutego 2019[2] roku. 30 kwietnia z kolei odbyła się konferencja prasowa podczas której pełnomocnik rektora-komendanta WAT do spraw utworzenia liceum Grzegorz Szczypek przedstawił postępy prac nad utworzeniem liceum. Podczas konferencji szef MON wręczył także decyzję o powołaniu na stanowisko dyrektora Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego Ewie Kacprzyk[3].

2 września 2019 roku w Klubie WAT odbyła się inauguracja roku szkolnego z udziałem pierwszych 50 uczniów. Ze względu na trwający wtedy proces likwidacji gimnazjów było to 25 absolwentów gimnazjum oraz 25 absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej w dwóch klasach o profilu matematyczno-informatycznym. W latach 2019–2020 budynek szkoły oraz internatu znajdował się przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25a. Od roku 2021 szkoła przeniesiona została do budynku przy ul. gen. Kaliskiego 29a zaś internat ul. gen. Kaliskiego 11a. W roku szkolnym 2021/22 po raz pierwszy utworzono w WOLI klasę o profilu matematyczno-fizycznym.

8 października 2022 r. na pl. Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przekazał na ręce dyrektor liceum sztandar[4].

W 2023 otrzymało Medal „Milito Pro Christo”[5].

Liceum poza budynkiem szkoły i internatu korzysta również z infrastruktury sportowej i dydaktycznej Wojskowej Akademii Technicznej.

Symbole szkoły[edytuj | edytuj kod]

Sztandar[edytuj | edytuj kod]

Sztandar Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego

Sztandar ma formę czerwonego krzyża maltańskiego na białym tle. W jego środku znajduje się złoty wieniec z dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka”. Na białych polach w złotych wieńcach laurowych znajdują się napisy „WAT” oraz „WOLI”. Na drugiej stronie sztandaru w kolorze granatowym znajduje się orzeł kadecki otoczony napisem „Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne”, a u dołu płata napis „im. Polskich Kryptologów w Warszawie”. Autorem projektu jest uczeń liceum kdt. Wojciech Michalski[6].

Emblemat, orzełek i proporczyk[edytuj | edytuj kod]

Emblematem noszonym przez kadetów WOLI jest tarcza w kolorze odpowiednio dla mundurów wyjściowych i polowych – niebieska z białymi lub oliwkowa z czarnymi elementami. Na tarczy widnieje napis „WOLI Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne”. Wokół tarczy znajduje się czarne obramowanie.

Na beretach uczniów-kadetów znajduje się orzeł wojsk lądowych w tzw. półsłońcu, co stanowi nawiązanie do tradycji Korpusów Kadetów okresu międzywojennego. Na tarczy orła w kolorze granatowym znajdują się litery WOLI. Obok orzełka na berecie noszony jest proporczyk w barwie granatowej ze złotym obszyciem oraz białym pasem na środku.

Mundur[edytuj | edytuj kod]

Kadetom WOLI przysługują mundury polowe oraz wyjściowe. Mundur polowy jest jednolicie oliwkowy. Na wysokości klatki piersiowej, po prawej stronie nosi się prostokątną naszywkę z oznaczeniem roku nauki (od jednej do czterech belek nachylonych pod kątem 20°) zaś na lewym rękawie tarczę szkoły w barwie oliwkowej. Kadeci noszą także mundur wyjściowy wojsk lądowych. Na mundurze wyjściowym na prawym rękawie umieszcza się niebiesko-białą tarczę a poniżej prostokątną naszywkę z oznaczeniem roku nauki. W składzie obu mundurów uczniowie noszą beret w kolorze zielonym, takim samym jak podchorążowie WAT.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]