Wojskowi specjaliści Białorusi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapa korzystania z usług białoruskich specjalistów wojskowych. Zielony - Białoruś, czerwony - potwierdzony przez władze, żółty - odrzucony przez władze lub brak oficjalnych oświadczeń.

Wojskowi specjaliści Białorusi (biał. Ваенныя спецыялісты Беларусі) – byli i obecni żołnierze Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, rzadziej przedstawiciele organizacji paramilitarnych i pracownicy przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego, którzy udzielają wsparcia zagranicznym strukturom siłowym. Reprezentowani zarówno przez państwowych żołnierzy i doradców wojskowych, jak i najemników[1].

Pojawienie się tego zjawiska na Białorusi wiąże się z polityką demilitaryzacji w latach 1992-1996, podczas której wielu żołnierzy straciło pracę z powodu redukcji armii. Niektórzy odeszli z powodu niskiej pensji. Jednak rząd pilnie potrzebował emerytowanych żołnierzy, ponieważ władze bały się wysłać aktywnych specjalistów do świadczenia wojskowych usług doradczych za granicę[2].

Najemnicy często współpracowali ze specjalistami państwowymi[1] lub byli pod patronatem rządu białoruskiego[3].

Wśród poszukiwanych specjalności byli piloci, mechanicy, oficerowie sztabowi, specjaliści operacji specjalnych, w tym snajperzy. Białorusini współpracowali z siłami Nigerii, Libijskiej Dżamahiriji (oficjalnie tylko do wojny domowej 2011 r.[1]), Wenezueli, Sudanu[4], Jemenu, Wybrzeża Kości Słoniowej i Demokratycznej Republiki Konga. Najemnicy i specjaliści państwowi brali udział w kilku konfliktach. W sektorze usług specjalistów wojskowych kluczowym regionem dla Białorusi była Afryka. Jednak pod koniec lat 10. i na początku lat 20. XXI wieku izraelscy, francuscy specjaliści i rosyjskie PMC (Grupa Wagnera) zaczęły tworzyć konkurencję dla Białorusinów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]