Wok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wok mandaryński ze stali węglowej, po wypaleniu na kuchence gazowej wyposażonej w palnik wok i stalowy pierścień stabilizujący
Wok

Wok (chiń. upr. ; chiń. trad. ) – naczynie przypominające miskę z jedną lub dwiema rączkami, służące do smażenia w ruchu[1], szybkiego przyrządzania potraw na ogniu, przeważnie wykorzystywane w kuchni chińskiej. Pozwala na bardzo wydajną obróbkę cieplną. Wok kantoński posiada dwie rączki („uszy”), natomiast nowsze woki mandaryńskie i pekińskie posiadają rączkę podobną do rączki patelni. Współcześnie woki mają często lekko spłaszczone dno, w celu dostosowania do pracy na kuchenkach indukcyjnych.

Standardowy wok ma około 30–40 cm średnicy i jest wykonany ze stali węglowej. Tradycyjne, żeliwne woki, wbudowane były w otwór chińskiej kuchni węglowej. Współcześnie przyrządzanie dań chińskich w woku wymaga od kucharza nieustannego trzymania go w ręku i mieszania znajdującej się w nim zawartości. Ze względu na współczesną popularność woków w świecie zachodnim produkowane są także naczynia o kształcie podobnym do woka, wykonane z aluminium, pokryte warstwą zabezpieczającą, np. teflonową.

Przyjęta na zachodzie nazwa wok pochodzi z języka kantońskiego i jest niezrozumiała w innych regionach Chin. W języku mandaryńskim patelnia ta nazywa się huò.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wok – czym jest, skąd pochodzi, jak wykorzystać go w kuchni? [online], Smażymy, 21 czerwca 2017 [dostęp 2019-02-25] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]