Przejdź do zawartości

Worek Węgla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Worek Węgla
Ilustracja
Ciemna mgławica Worek Węgla (ESO)
Odkrywca

znany w starożytności

Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór

Krzyż Południa

Typ

ciemna mgławica

Rektascensja

12h 31m 19s

Deklinacja

–63° 44′ 36″

Odległość

~600 ly (~180 pc)

Charakterystyka fizyczna
Wymiary

7° × 5°

Worek Węgla (ang. Coalsack) – nazwa ciemnej mgławicy, która ostro zaznacza się na tle Drogi Mlecznej w najmniejszym i najjaśniejszym zarazem gwiazdozbiorze, jakim jest Krzyż Południa. Mgławica leży obok gromady gwiazd zwanej Szkatułką. Rozciągając się do gwiazdozbiorów Centaura i Muchy, zajmuje obszar dwanaście razy szerszy od średnicy Księżyca w pełni, dzięki czemu dobrze widać ją nieuzbrojonym okiem i przez lornetkę[1].

Położenie mgławicy na mapie nieba

Mgławica należy do najgęstszych dużych obłoków materii międzygwiezdnej, stąd jej nazwa. Światło gwiazd znajdujących się za nią jest osłabiane aż o dwie wielkości gwiazdowe.

Mgławica protoplanetarna na obrzeżu Worka Węgla, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Absorpcja światła w obłoku wykazuje niewielką selekcję, co świadczy o tym, że Worek Węgla prawdopodobnie składa się z większych cząstek pyłu. Mgławica leży ok. 600 lat świetlnych od Ziemi.

W kulturze niektórych plemion Aborygenów australijskich ta ciemna mgławica to „głowa emu” – tak interpretowano pasma pyłu tworzące ciemne kształty na tle dysku Galaktyki, na odcinku między Krzyżem Południa a gwiazdozbiorem Skorpiona. To swego rodzaju nietypowa konstelacja – wyobrażona na podstawie układu nie gwiazd, lecz ciemnych obłoków materii międzygwiazdowej[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Praca zbiorowa: Encyklopedia Wszechświat. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006, s. 396–397. ISBN 978-83-01-14848-5.
  2. Paul Murdin: Tajemnice Wszechświata. Jak odkrywaliśmy Kosmos. Warszawa: Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, 2010, s. 247, 249. ISBN 978-83-7659-067-7.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]