Wrona kubańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wrona kubańska
Corvus nasicus[1]
Temminck, 1826
Wrona kubańska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina krukowate
Rodzaj Corvus
Gatunek wrona kubańska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Wrona kubańska (Corvus nasicus) – gatunek ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae).

To jeden z 4 krukowatych zamieszkujących największe wyspy Karaibów. Jest blisko spokrewniona z wroną antylską (C. leucognaphalis) i jamajską (C. jamaicensis) z którymi dzieli podobne cechy. Czwarta wrona – wrona palmowa (C. palmarum), w porównaniu z poprzednimi jest późniejszym przybyszem, co odbiło się na tok ewolucji i większe pokrewieństwo z północnoamerykańskimi gatunkami takimi jak wrona rybożerna (C. ossifragus), która genetycznie jest jej prawdopodobnie bliższa.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

To przysadzisty, średniej wielkości (długości 40-42 cm) leśny krukowaty spotykany dość powszechnie na większości dużych wysp kubańskich i na sąsiedniej Isla de la Juventud. Zasiedla obszary leśne i tereny wykarczowanych na użytek rolnictwa. Często widuje się wronę kubańską w pobliżu farm i wsi, gdzie w miarę dobrze przystosowuje się do panujących tam warunków i względnie bliskiej obecności człowieka.

Ptak posiada długi i głęboki dziób z delikatnym zakrzywieniem w kierunku jego końcówki, co nadaje głowie z profilu wrażenie większej wielkości.

Nosowe szczeciniaste pióra przewiane do przodu i w górę odsłaniają często nozdrza, które są ukryte u prawie wszystkich przedstawicieli rodzaju Corvus. Za brązowo-rudym okiem i u podstawy dolnej żuchwy dostrzec można niewielkie pole ciemnoszarej nagiej skóry. Czarne upierzenie ma niebieskawo-fioletowy połysk w dobrym świetle. Dziób, nogi i łapy są czarne.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

W diecie wrony kubańskiej znajdują się owoce i owady, choć widywano jak podkradała chętnie ludzki pokarm i wygrzebywała odpadki, gdy nadarzała się ku temu okazja. Duże, hałaśliwe stada żerują zarówno na drzewach, jak i na ziemi - zwłaszcza, gdy na powierzchni pola znajdują rozsypane lub pozostawione bez nadzoru zboże i nasiona innych roślin

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Odgłosy są dość niezwykłe i nie przypominają typowego dla tej rodziny krakania - usłyszeć można dziwne dźwięki bulgotania płynu i wysokie tony wydawane w różnych kombinacjach. Odzywają się też cienkim, piszczącym "aaaaauh", które modulują rosnąco.

Gniazda wron kubańskich znajdują się na wysokich drzewach, choć jak dotąd nie ma wielu informacji o wyprowadzaniu na świat potomstwa przez ten gatunek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Corvus nasicus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Corvus nasicus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]