Współczesna rodzina (sezon 5)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Współczesna rodzina
(Sezon 5)

Modern Family
Współczesna rodzina(Sezon 5)
Gatunek komedia, mockumentary
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Christopher Lloyd
Steven Levitan
Liczba odcinków 24
Lista odcinków serialu Współczesna rodzina
Pierwsza emisja
Lata emisji Stany Zjednoczone 25 września 2013-21 maja 2014
Polska 20 marca 2014-10 lipca 2014
Chronologia
Poprzednik Sezon 4
Kontynuacja Sezon 6

5 sezon serialu komediowego Współczesna rodzina jest oryginalnie emitowany w USA przez stację ABC, od 25 września 2013 roku do 21 maja 2014.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

10 maja 2013 roku ogłoszono, iż stacja ABC przedłuża serial o 5. sezon[1]. W styczniu 2014 roku ogłoszono, że jeden z odcinków sezonu zostanie nakręcony w Australii[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie w tym sezonie wystąpili:

Emisja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Premiera 5 sezonu w Polsce, nastąpiła 20 marca 2014 roku na kanale HBO Comedy. Emisję zakończono na 12. odcinku sezonu, 16 kwietnia. Od 22 marca do 21 kwietnia, ponownie wyświetlono 12. pierwszych odcinków 5. sezonu.

Od 30 marca do 20 kwietnia 2014, stacja HBO 2 wyemitowała 12 pierwszych odcinków 5. sezonu.

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Reżyseria Scenariusz Premiera Stany Zjednoczone Premiera Polska
97 1 Nagle zeszłego lata
Suddenly, Last Summer
James Bagdonas Jeffrey Richman 25 września 2013 20 marca 2014
W stanie Kalifornia zostaje uchwalone nowe prawo - homoseksualne osoby mogą wziąć ślub. Mitchell planuje oświadczyć się Cameronowi i prosi o pomoc Claire. Cam również planuje oświadczyny, z pomocą Glorii. Claire i Phil próbują pozbyć się dzieci z domu, aby spędzić razem trochę czasu. Jay pomaga Manny'emu w pakowaniu się. Syn Glorii został zaproszony do rodziny w Kolumbii. 
98 2 Pierwsze dnia
First Days
Steven Levitan Paul Corrigan, Brad Walsh 25 września 2013 25 marca 2014
Pierwszy dzień Luke'a i Manny'ego w liceum. Gloria i Phil nie mogą pogodzić się z faktem, że ich synowie dorastają. Oboje się pocieszają i występują w reklamie. Claire rozpoczyna pracę w firmie Jaya. Stara się zaprzyjaźnić z pracownikami, by nie patrzyli na nią jak na córkę szefa. Cameron dostaje posadę nauczyciela historii w szkole Alex. Szybko orientuje się jednak, że powinien uczyć wychowania fizycznego i zostaje trenerem szkolnej drużyny futbolowej. Mitch musi zająć się Lily i zabiera ją do pracy. Prosi o pomoc Haley. 
99 3 Pogrzeb kota
Larry's Wife
Jeffrey Walker Bill Wrubel 2 października 2013 26 marca 2014
Cam i Mitch planują swój ślub. Lily martwi się o swojego kota, który nie wraca do domu od kilku dni. Cam, przekonany o śmierci pupila, opowiada jej, iż kot znalazł sobie żonę i już nie wróci. Goria martwi się, że nad Joe wisi klątwa jej rodziny. Phil zyskuje wiele nowych klientek, kiedy każdej z osobna okazuje przesadną życzliwość. 
100 4 Dziewczyna z farmy
Farm Strong
Alisa Statman Elaine Ko 9 października 2013 27 marca 2014

Zjawa się siostra Camerona, Pam. Mitch i Cam nie wiedzą jak powiedzieć jej o planowanym przez nich ślubie. Claire i Phil są wykończeni meczami Luke'a i postanawiają wysłać syna samego na jego kolejny mecz. Jay i Manny starają się przekonać Glorię, że powinna sprawić sobie okulary. Ona stanowczo odmawia. Phil niechcący niszczy ptasie gniazdo. Claire stara się zataić przed mężem fakt, że jednak poszła na mecz Luke'a.

Gościnnie: Dana Powell 
101 5 Spóźnieni
The Late Show
Beth McCarthy Miller Abraham Higginbotham 16 października 2013 1 kwietnia 2014
Jay rezerwuje miejsca dla całej rodziny w nowej restauracji, do której planował wybrać się od miesięcy. Jednak członkom rodziny ciężko jest się zorganizować. Gloria bardzo długo przygotowuje się do wyjścia, Claire panicznie boi się zostawić Luke'a samego w domu, a Cam i Mitch kłócą się, gdyż oboje założyli takie same garnitury. Alex zajmuje się Lily, a Haley spędza czas z Manny'm i Joe. 
102 6 Pomoc domowa
The Help
Jim Hensz Danny Zuker 23 października 2013 2 kwietnia 2014

Ojciec Phila, Frank, zamieszkuje na jakiś czas z synem i jego rodziną. Claire sądzi, że teść potrzebuje terapeuty. Gloria nie może znaleźć odpowiedniej opiekunki dla Joego, gdyż Manny flirtuje z każdą z nich. Cameron i Mitch proszą swojego przyjaciela, Peppera, o pomoc przy organizacji ślubu. Gloria zatrudnia Andy’ego, męskiego opiekuna. Nie podoba się to Jayowi i Manny'emu.

Gościnnie: Fred Willard, Nathan Lane 
103 7 Niezapomniany jarmark
A Fair to Remember
Beth McCarthy-Miller Emily Spivey 13 listopada 2013 3 kwietnia 2014
Cała rodzina, z wyjątkiem Haley, wybiera się na szkolny jarmark. Claire i Phil obchodzą 20 rocznicę ślubu. Manny startuje w konkursie na najlepszy wypiek. Nie podoba się to Jayowi, a potem także Glorii. Alex i Luke rywalizują o przyjaźń jednej dziewczyny. Cameron martwi się, że nie sprawdza się w roli trenera. Jay zostaje jarmarkowym policjantem, wspólnie z mężczyzną, z którym kłócił się o miejsce parkingowe. Haley spędza czas przy basenie Jaya, gdzie pilnuje jej opiekun Joego, Andy. 
104 8 Konferencja branżowa
ClosetCon '13
Fred Savage Ben Karlin 20 listopada 2013 8 kwietnia 2014

Claire i Jay wyjeżdżają służbowo. Claire podejrzewa ojca o romans. Dowiaduje się również, że ojciec wiele lat temu próbował rozdzielić ją i Phila. Cameron, Mitchell i Lily jadą do Missouri, gdzie Cam dorastał. Zjawia się tam również babcia Cama, która nie wie o homoseksualizmie wnuka. Phil odkrywa, co Jay chowa w tajemniczej szafie. Haley i Alex kłócą się o dostawcę pizzy.

Gościnnie: Fred Willard, Celia Weston, Ann Guilbert 
105 9 Ważny mecz
The Big Game
Beth McCarthy-Miller Megan Ganz 4 grudnia 2013 9 kwietnia 2014
Cam przygotowuje się do ważnego meczu. Jeżeli drużyna wygra, pobije dotychczasowy rekord w wygranych pod rząd meczach. Phil nie radzi sobie w pracy. Haley spotyka się z Dylanem. Alex czuje się ignorowana przez rówieśników. Claire próbuje być samodzielna w pracy i prosi Jaya, by jej nie pomagał. Mitch próbuje powiedzieć szefowi, że rezygnuje z pracy. Gloria daje Lily wskazówki odnośnie postępowania z chłopakami. 
106 10 Stary człowiek i choinka
The Old Man & the Tree
Bryan Cranston Paul Corrigan, Brad Walsh 11 grudnia 2013 10 kwietnia 2014
Jay zabiera Manny'ego do lasu, gdzie sami mają ściąć choinkę na Boże Narodzenie. W mieście zjawia się matka Glorii. Mitchell stara się znaleźć dla Lily jej wymarzony prezent. Gloria jest zazdrosna o więź między jej matką a Claire. Haley i Alex znajdują pracę jako pomocnice Mikołaja w supermarkecie. Luke dopinguje Phila w jego postanowieniu. 
107 11 Ktoś musi dorosnąć
And One to Grow On
Gail Mancuso Jeffrey Richman 8 stycznia 2014 15 kwietnia 2014
Phil podstępem zaciąga Luke'a na naukę tańca. Jay i Gloria przygotowują przyjęcia urodzinowe dla Manny'ego i Joe. Martwią się również, że Manny stara się o dziewczyny, które nie są nim zainteresowane. Mitch i Cam mają problem z ustaleniem terminu ślubu. Claire boi się przyznać Alex, że nie chce z nią jeździć autem. 
108 12 Pod presją
Under Pressure
James Bagdonas Elaine Ko 15 stycznia 2014 16 kwietnia 2014

Alex idzie na spotkanie z terapeutą. Claire stara się zapamiętać wszystkie szczegóły dotyczące nauki Alex podczas dnia otwartego w jej liceum. Jay postanawia nauczyć Phila być trochę mniej zasadniczym. Gloria wdaje się w kłótnie z matką kolegi Manny'ego. Mitch ma problem ze swoim nowym sąsiadem, który jest ekologiem.

Gościnnie: Jesse Eisenberg, Jane Krakowski, John Benjamin Hickey 
109 13 Trzy obiady
Three Dinners
Steven Levitan Abraham Higginbotham, Steven Levitan, Jeffrey Richman 22 stycznia 2014 17 czerwca 2014
Claire i Phil zabierają Haley na kolację, aby podyskutować o jej przyszłości. Jayowi nie podoba się pomysł wyjazdu jego przyjaciela, Shorty'ego, który chce zabrać żonę na kilka tygodni do Kostaryki. Mitchell i Cameron wybierają się na kolację, aby spędzić czas razem, zapominając na chwilę o ślubie i Lily. Odkrywają jednak, że nie mają o czym rozmawiać. Próbują również pomóc parze, która siedzi obok nich. 
110 14 Ja, szpieg
iSpy
Gail Mancuso Abraham Higginbotham 5 lutego 2014 18 czerwca 2014
Kolega Mitcha powierza mu sekret i prosi go, by nie mówił Camowi, gdyż ten nie umie dotrzymywać tajemnic. Gloria jest wściekła, gdyż sądzi, że Jay śni o innej kobiecie. Claire nie ufa swoim dzieciom. Prosi Alex, aby śledziła Haley i dowiedziała się co robi. Natomiast Claire i Phil szpiegują Luke'a. 
111 15 Spór
The Feud
Ryan Case Christopher Lloyd, Dan O'Shannon 26 lutego 2014 19 czerwca 2014

Manny wstydzi się obecności Glorii na szkolnej wycieczce w muzeum. Alex i Haley walczą z oposem, który wszedł do pokoju Haley w piwnicy. Jay i Phil muszą stawić czoła swoim przeciwnikom. Chcą wykorzystać walkę zapaśniczą Luke'a do uratowania swojego męskiego honoru. Claire zaraża się od Lily wszami, tuż przed ważnym spotkaniem biznesowym.

Gościnnie: Rob Riggle, John Heard 
112 16 Wieczorek taneczny
Spring-a-Ding-Fling
Gail Mancuso Ben Karlin 5 marca 2014 24 czerwca 2014
Haley towarzyszy Philowi podczas bankietu. Cam organizuje dyskotekę szkolną. Czuje się wykluczony, kiedy do szkoły powraca lubiany przez wszystkich nauczyciel hiszpańskiego. Mitch znajduje nową pracę. Źle ocenia jednak sytuacje w firmie. Gloria i Jay opiekują się Lily i Joe. Podczas dyskoteki, Claire próbuje wyswatać Alex i Luke'a z ich sympatiami. 
113 17 Dzieci innych ludzi
Other People's Children
Jim Hensz Megan Ganz 12 marca 2014 25 czerwca 2014
Jay postanawia nauczyć Luke'a stolarstwa. Gloria i Claire pomagają kupić Lily sukienkę na ślub jej ojców. Mitch, Cam, Manny i Alex idą do muzeum. Phil pomaga Andy'emu przy stworzeniu prezentu dla jego dziewczyny. 
114 18 Las Vegas
Las Vegas
Gail Mancuso Paul Corrigan, Brad Walsh, Bill Wrubel 26 marca 2014 26 czerwca 2014

Jay, Gloria, Phil, Claire, Mitch i Cameron lecą do Las Vegas. Jay nie może się pogodzić z tym, że dostali pokoje na przedostatnim piętrze. Claire stara się odzyskać przegrane niegdyś pieniądze i daje się wciągnąć hazardowi. Phil udaje się na sekretne spotkanie magików. Gloria stara się ukryć przed Jayem kobiecą wersję psa-lokaja. Mitchell korzysta z zabiegów relaksacyjnych. Cameron, w tajemnicy przed narzeczonym, bawi się na wieczorze kawalerskim byłego chłopaka Mitcha. Wspólnie łączone pokoje i wspólny lokaj prowadzą do serii zabawnych nieporozumień.

Gościnnie: Patton Oswalt, Stephen Merchant, Fred Armisen 
115 19 Niedoceniona
A Hard Jay's Night
Beth McCarthy-Miller Megan Ganz, Ben Karlin 2 kwietnia 2014 1 lipca 2014
Jay zaprasza rodzinę na wieczór do swojego domu. Mitchell stara się ukryć fakt, że nie podoba mu się figurka, którą wykonał ojciec Cama na tort weselny. Phil pomaga Glorii sprzedać mieszkanie, w którym mieszkała przed małżeństwem z Jayem. Odwiedzają również zakład fryzjerski, w którym Gloria pracowała. Luke namawia Manny'ego, aby wymknęli się na imprezę do ich koleżanki ze szkoły. Claire uważa, że Jay nie docenia jej wysiłku, który wkłada w swoją pracę. 
116 20 Australia
Australia
Steven Levitan Elaine Ko, Danny Zuker 23 kwietnia 2014 2 lipca 2014
Cała rodzina leci do Australii, aby wypełnić życzenie matki Phila, która chciała, by syn odwiedził kraj, w którym został poczęty. Alex i Haley pomagają Lily znaleźć idealną pamiątkę, Jay i Caire poświęcają swój wolny czas na pracę, Manny i Luke obserwują kobiety na plaży, Mitch i Cam spotykają się z dawnym kolegą, który okazuje się być sławny w Australii, a Gloria zajmuje się Philem, któremu ciągle zdarzają się wypadki. 
117 21 Śpioch
Sleeper
Ryan Case Paul Corrigan, Brad Walsh, Bill Wrubel 30 kwietnia 2014 3 lipca 2014
Claire ma pretensje do Cama, że nie daje Lily nosić ubrań po Alex i Haley. Cameron ucieka się do podstępu, aby udowodnić Claire, że się myli. Phil kupuje starą płytę, przy której pierwszy raz kochał się z kobietą. Kiedy uświadamia sobie, że teoretycznie zdradza żonę, próbuje zatrzeć wszelkie ślady. Jay, w tajemnicy przed wszystkimi, chce zgłosić Stellę do konkursu dla psów. Haley i Luke idą do pralni, gdzie Haley spotyka byłego chłopaka. Alex diagnozuje u Phila nową chorobę, Mitchell czuje się niezauważany przez ojca, a Gloria chce wykonać portret rodzinny. 
118 22 Wiadomość odebrana
Message Received
Jeffrey Walker Steven Levitan 7 maja 2014 8 lipca 2014
Jay, Gloria i Manny stawiają sobie nawzajem wyzwania. Jay musi spróbować krwistej kiełbasy matki Glorii, Manny musi po raz pierwszy spróbować ogórka, a Gloria ma pogłaskać Stellę po brzuchu. Mitch i Cam decydują się sprzedać ważne dla siebie pamiątki, aby starczyło im pieniędzy na ślub, którego koszty przerosły ich oczekiwania. Alex, Haley i Luke żartują z rodziców, używając starej sekretarki Phila. On i Clarie postanawiają dać im nauczkę. Mitch kłóci się z Jayem odnośnie ślubu. 
119 23 Wesele, cz. 1
The Wedding (Part 1)
Steven Levitan Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Jeffrey Richman 14 maja 2014 9 lipca 2014

Dzień ślubu Camerona i Mitchella. Udzieli im go ich ciężarna przyjaciółka, Sal. Gloria zajmuje się fryzurą Barb, a Jay i Merle spędzają czas w klubie. Phil i Alex jadą odebrać prezent ślubny, ale utykają w kolejce. Haley odwozi Andy’ego na lotnisko. Łódka Luke'a i Claire psuje się na środku jeziora. Cameron nie może odebrać swojego garnituru. Tymczasem ślub zostaje przełożony na wcześniejszą godzinę. Tuż przed ceremonią, rodzice Cama rozstają się, w obecności Jaya i Glorii. Ślub zostaje przerwany przez pożar lasu.

Gościnnie: Barry Corbin, Celia Weston, Nathan Lane, Elizabeth Banks 
120 24 Wesele, cz. 2
The Wedding (Part 2)
Alisa Statman Megan Ganz, Christopher Lloyd, Dan O'Shannon 21 maja 2014 10 lipca 2014

Strażacy dają Mitchellowi i Cameronowi czas na przyspieszony ślub. Zostaje jednak przerwany, kiedy Sal zaczyna rodzić, a pożar rozprzestrzenia się. Miejsce ślubu zostaje zmienione, a Phil ujawnia, że może udzielać ślubów. Jay i Gloria próbują ratować małżeństwo rodziców Cama, zanim ten dowie się o wszystkim. Haley martwi się o Andy’ego, którego porzuciła dziewczyna. Tymczasem miejsce ceremonii zostaje przeniesione do ciasnego domu Mitcha i Cama. Kiedy oboje chcą odwołać ślub, Jay, dotąd sceptyczny w stosunku do ślubu, znajduje odpowiednie rozwiązanie.

Gościnnie: Barry Corbin, Celia Weston, Nathan Lane, Elizabeth Banks 


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]