Przejdź do zawartości

Ed O’Neill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ed O’Neill
Ilustracja
Ed O’Neill (2015)
Imię i nazwisko

Edward Leonard O’Neill

Data i miejsce urodzenia

12 kwietnia 1946
Youngstown

Zawód

aktor, komik

Współmałżonek

Catherine Rusoff
(od 1986)

Lata aktywności

od 1979

Ed O’Neill (2010)

Ed O’Neill, właśc. Edward Leonard O’Neill (ur. 12 kwietnia 1946 w Youngstown) – amerykański aktor, występował w roli Ala Bundy’ego w serialu Świat według Bundych oraz Jaya Pritchetta w serialu Współczesna rodzina. Zagrał również w takich filmach jak: Świat Wayne’a, Świat Wayne’a 2 oraz Zadanie specjalne. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Złotego Globu (1992, 1993).

30 sierpnia 2011 otrzymał własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles znajdującą się przy 7021 Hollywood Boulevard[1][2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Youngstown, Ohio w rodzinie irlandzkich katolików[3]. Jego matka Ruth Ann (z domu Quinlan) była pracowniczką społeczną, natomiast jego ojciec, Edward Phillip O’Neill, był kierowcą ciężarówek[4].

Ed uczęszczał do średniej szkoły urszulanek w Youngstown i studiował na Ohio University w Athens, gdzie był członkiem korporacji akademickiej Delta Sigma Phi i Youngstown State University. O’Neill został zawodnikiem drużyny futbolu amerykańskiego Pittsburgh Steelers, w której grał na pozycji wspomagającego. Został zwolniony przed rozpoczęciem sezonu 1969. Później w serialu Świat według Bundych grał szkolną gwiazdę futbolu amerykańskiego, której „dni chwały” już dawno minęły i która zaliczyła 4 przyłożenia w jednym meczu.

Tuż przed rozpoczęciem kariery aktorskiej O’Neill był nauczycielem na Youngstown’s Ursuline High School.

Kariera

[edytuj | edytuj kod]

O’Neill zagrał Lenny’ego w wystawionej na scenie sztuce Myszy i ludzie na American Repertory Theater w Cambridge w stanie Massachusetts[5]. Potem występował w kilku filmach takich jak Kolekcjoner kości, Little Giants czy Dutch. Wystąpił również w remake’u kryminalnego serialu telewizyjnego Obława (org. Dragnet).

O’Neill jest jednak szczególnie znany z roli Ala Bundy’ego w serialu Świat według Bundych, który jest jednym z najdłużej emitowanych serialów komediowych w USA. Pierwotnie rola ta została zaproponowana Samowi Kinisonowi, który odrzucił ją, nie zdając sobie sprawy, że traci rolę w części amerykańskiej i światowej kultury. Serial został stworzony przez Michaela G. Moye oraz Rona Leavitta.

Wystąpił także w filmach Świat Wayne’a i Świat Wayne’a 2, jednak była to bardzo mała rola. Grał też Relisha, króla trolli w miniserialu The 10th Kingdom. W serialu 8 Simple Rules zagrał epizodyczną rolę – dawnego chłopaka Katey Sagal, a następnie wystąpił w serialu sieci telewizyjnej NBC o nazwie Prezydencki poker.

Ostatnią ważną postacią graną O’Neilla był Bill Jacks z serialu John z Cincinnati. Obecnie O’Neill reklamuje serwis „AOL Video”. Występuje również w kilku innych reklamach.

Od 2009 O’Neill wciela się w rolę Jaya Pritchetta w sitcomie stacji ABC Współczesna rodzina. Rola przyniosła mu trzy nominacje do nagród Emmy w latach 2011–2013.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Ożenił się z aktorką Catherine Rusoff, która w 1991 roku wystąpiła gościnnie w Świecie według Bundych. W 1989 para była w separacji, ale w 1993 roku pogodziła się. O’Neill ma dwie córki (ur. 1996 i 1999 w Venice (Kalifornia)). Od piętnastu lat pod okiem Roriona Gracie trenuje brazylijskie jiu-jitsu. Z tą sztuką walki zapoznał go reżyser John Milius. W 2007 roku O’Neill zdobył czarny pas w BJJ (brazylijskim ju jitsu).

17 października 2008 O’Neill w trakcie wiecu Baracka Obamy zabrał głos i wypowiedział się na temat jego kandydatury na prezydenta USA. Poparł on wówczas kandydata Partii Demokratycznej. Cztery dni później opublikowano reklamę z Edem O’Neillem jako Alem Bundym, która prezentowała plan Obamy wyjścia z kryzysu finansowego.

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ed O’Neill. Walk of Fame. [dostęp 2022-08-26]. (ang.).
  2. Kevin Patrick Day: Hollywood Star Walk: Ed O’Neill. „Los Angeles Times”, 2011-08-28. [dostęp 2022-08-26]. (ang.).
  3. Ed O’Neill What Nationality Ancestry Race. Ethnicity of Celebs. [dostęp 2020-06-30]. (ang.).
  4. Ed O’Neill Biography (1946-). Film Reference. [dostęp 2020-07-01]. (ang.).
  5. Ed O’Neill Biography. TV.com. [dostęp 2020-07-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-01)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]