Wszystko o Sally

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wszystko o Sally (niem. Alles über Sally) – powieść austriackiego pisarza Arno Geigera wydana w 2010 (Carl Hanser Verlag, Monachium). W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w 2014 (Świat Książki) w tłumaczeniu Elżbiety Kalinowskiej oraz Marii Przybyłowskiej[1].

Według Frankfurter Allgemeine Zeitung powieść stanowi obronę zagrożonej i niedocenianej współcześnie trwałości i intymności. Opowiada o wielkiej miłości i zdradzie[2]. Autor opisuje indywidualną mieszaninę wahań pomiędzy pragnieniami i zobowiązaniami, czy dobrowolnością i przymusem. Stara się również nie oceniać swoich bohaterów[1]. Opisuje losy Alfreda i Sally, długoletniego małżeństwa. Kiedy włamywacze napadają na ich podmiejski dom w okolicy Wiednia, w jednej chwili znika cały ustalony przez lata porządek domowy. W przypływie głodu życia Sally nawiązuje relację miłosną z najlepszym przyjacielem Alfreda, a sam Alfred zadaje sobie kluczowe pytanie: Co ja wiem o tej kobiecie po trzydziestu latach spędzonych razem[3]?

W 2012 roku Südwestrundfunk wyprodukowało słuchowisko radiowe oparte na adaptacji powieści dokonanej przez Leonharda Koppelmanna. Główne role wypowiadali w nim Stephanie Eidt i Matthias Brandt[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Arno Geiger, Wszystko o Sally, Świat Książki, Warszawa, 2014, str. 4, 4 str. okładki, ISBN 978-83-7943-066-6
  2. Wszystko o Sally [dostęp 2021-06-23] (pol.).
  3. a b Monika Maier, Arno Geiger. Alles über Sally.