Frankfurter Allgemeine Zeitung

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Ilustracja
Częstotliwość dziennik
Państwo Niemcy
Wydawca Fazit-Stiftung
Pierwszy numer 1 listopada 1949
Średni nakład 380 000 egz.
ISSN 0174-4909
Strona internetowa

Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) – niemiecki wysokonakładowy liberalno-konserwatywny dziennik wydawany od 1949 roku we Frankfurcie nad Menem. Wydanie niedzielne dziennika nosi tytuł „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS).

Gazetę założyli dziennikarze zamkniętego pięć lat wcześniej przez nazistów dziennika Frankfurter Zeitung, do których dołączyli redaktorzy innej gazety z wieloletnimi tradycjami - Allgemeine Zeitung. Pierwszym redaktorem naczelnym został Erich Welter, a pierwsza siedziba redakcji mieściła się w Moguncji. Do Frankfurtu dziennik przeniósł się w roku 1950.

Pierwszy numer, wydany 1 listopada 1949 roku miał podtytuł "gazeta dla Niemiec". Liczył sześć stron w formacie A3 i przez pierwsze 50 lat istnienia jego tradycją był brak zdjęć na pierwszej stronie.

Za wydawanie dziennika odpowiada fundacja Fazit, która powstała razem z dziennikiem i tworzy z nim spółkę. Zadaniem fundacji jest dbanie o niezależność i niezmienność polityki redakcji. Każda decyzja dotycząca gazety musi być zatwierdzona jednogłośnie. W 1959 roku fundacja Fazit zmieniła nazwę na Fazit Stiftung, ale jej podstawowe zasady nie zmieniły się[1].

FAZ drukowany jest jako gazeta dużego formatu. Treść gazety stanowią głównie artykuły i teksty (w przeciwieństwie do np. „Bilda” wypełnionego głównie fotografiami i infografiką). Dużą jej część wypełniają dodatki poświęcone gospodarce i kulturze. Nakład dziennika przekracza 380 tysięcy egzemplarzy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Dwornik, Frankfurter Allgemeine Zeitung. Historia pierwszej strony bez zdjęć, „Reporterzy.info”, 11 grudnia 2017.