Wychuchol pirenejski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wychuchol pirenejski
Galemys pyrenaicus[1]
(E. Geoffroy, 1811)
Wychuchol pirenejski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd Soricomorpha
Rodzina kretowate
Rodzaj Galemys
Kaup, 1829
Gatunek wychuchol pirenejski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

     Galemys pyrenaicus rufulus

     Galemys pyrenaicus pyrenaicus

Wychuchol pirenejski, desman pirenejski (Galemys pyrenaicus) – ziemno-wodny ssak z rodziny kretowatych (Talpidae). Jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Galemys. Jest nocnym drapieżnikiem wodnym, zwinnie pływa, nory kopie na brzegu. Wydaje wysoki, furkoczący dźwięk. Wychuchole pirenejskie mogą żyć co najmniej 3,5 roku. Żywi się drobnymi bezkręgowcami (ślimakami, krewetkami)[3][4]. Samica rodzi do 3 miotów w roku, po 3-4 młode w miocie. Ciąża trwa około 30 dni.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Długość głowy i tułowia to 11-16 cm, ogona 12-16 cm. Masa ciała 35-80 g. Ma bardzo ruchliwy ryjek i małe oczy. Przednie łapy małe, tylne duże wyposażone w błonę pławną. Potrafi zamykać otwory nosowe i uszne przy pomocy fałdów skórnych, żeby nie wlewała się do nich woda podczas pływania i nurkowania. Dzięki temu posiadają również zdolność echolokacji[3]. Strona grzbietowa pokryta błyszczącym, ciemnobrązowym futerkiem, strona brzuszna srebrzystoszara. Brak owłosienia na nosie i ogonie. Nos wyposażony we włosy czuciowe wykorzystywane do wyczuwania ofiar podczas grzebania w mule. Na dolnej stronie ogona gruczoły zapachowe[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasiedla potoki górskie i zbiorniki wody stojącej w Pirenejach oraz północnych rejonach Hiszpanii i Portugalii, na wysokościach od 300 do 2700 m n.p.m[4]. Występuje na obszarach, na których roczna suma opadów wynosi więcej niż 1000 mm, w związku z czym postępujące zmiany klimatu mogę doprowadzić do jego wymarcia. Siedliska tego gatunku są obecnie zagrożone przez budowę elektrowni wodnych. Introdukcja norki amerykańskiej oraz wydry europejskiej wpłynęła negatywnie na liczebność populacji z uwagi na to, że wychuchol wchodzi w skład ich diety.

Przypisy

  1. Galemys pyrenaicus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Galemys pyrenaicus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. 3,0 3,1 Endangered Wildlife and Plants of the World. T. 4. Nowy Jork: Marshall Cavendish, 2001. ISBN 9780761471981. (ang.)
  4. 4,0 4,1 4,2 Rebecca Morelle. Pyrenean desman: On the trail of Europe's weirdest beast. „BBC News”, 2012-09-05 (ang.). [dostęp 2012-09-08].