Futro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy skóry zwierzęcej pokrytej sierścią. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Sobole futra
Futro z norek

Futrosierść pokrywająca skórę wielu ssaków lub skóra zwierzęca[1] pokryta sierścią dwojakiego rodzaju:

 • włosy puchowe – dolna warstwa składająca się z krótkich, delikatnych, kręconych, gęsto rozmieszczonych włosków.
 • włosy okrywowe – górna warstwa, z reguły najbardziej widoczna, zawierająca najwięcej pigmentu.

Futro a odzież[edytuj | edytuj kod]

Czynnikami branymi pod uwagę przy ocenie jakości futra są:

 • lekkość,
 • trwałość,
 • sprężystość i grubość włosów,
 • kwestie estetyczne: długość włosów, ich barwa, połysk i miękkość.

Futro to także nazwa okrycia wierzchniego uszytego ze skór zwierzęcych[1]. Przy produkcji ubrań najczęściej wykorzystuje się futra następujących zwierząt:

Skórki ptasie[edytuj | edytuj kod]

Nazwą futro określa się również ptasie skórki pokryte obfitym puchem (np. skórki pingwinów, gęsi i łabędzi), wykorzystywanych w celach estetycznych, bądź przy produkcji ubrań o dużych walorach cieplnych[2].

Certyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Certyfikacja futra to dodatkowa procedura weryfikacyjna mająca na celu potwierdzenie pochodzenia skór od zwierząt hodowlanych utrzymywanych we właściwych warunkach pochodzących z krajów, w których przestrzegane są prawa zwierząt. Potwierdza ona także wysoki poziom dobrostanu zwierząt, profesjonalnego przygotowania hodowców, zachowania reżimu dotyczącego ochrony środowiska czy profilaktyki weterynaryjnej[3].

Saga Furs[edytuj | edytuj kod]

Saga Furs to najbardziej rozpowszechniony na świecie i prestiżowy zarazem znak jakości skór futerkowych promowany przez organizację Saga Furs założoną w 1954 r.[4][3] W komisji unifikacyjnej poza przedstawicielami fińskim oraz norweskim znajduje się także przedstawiciel polski. Komisja ta pracuje między innymi nad ujednoliceniem certyfikatów. Dzięki tym pracom polskie certyfikaty uznawane są przez Dom Aukcyjny w Helsinkach oraz zostały włączone w certyfikowane kolekcje skór[3]. Saga Furs pracuje wyłącznie z europejskimi fermami przestrzegającymi prawa krajowe i międzynarodowe chroniącymi dobrobyt zwierząt[5].

Znak OA™ (Origin Assured)[edytuj | edytuj kod]

Znak OA™ (Origin Assured, "Pochodzenie Gwarantowane")[3] to symbol oraz akcja mająca na celu pokazanie konsumentowi kupującemu futro informacji o źródłach jego pochodzenia oraz drogi jaką futro pokonuje (ferma → dom aukcyjny → zakłady odzieżowe)[3]. Znak OA™ ma być zapewnieniem, że futro oznaczone tym symbolem pochodzi z kraju w których przestrzegane są prawa zwierząt oraz ferm na których prowadzone są legalne hodowle w których przestrzega się ochrony środowiska[3][6]. Projekt powstał i jest promowany przez IFTF (International Fur Trade Federation) - Międzynarodowe Stowarzyszenie Futrzarskie, Domy Aukcyjne (NAFA, Kopenhagen Fur, Finnish Fur Sales oraz American Legend)[3]. Pierwszy raz znak ten został zaprezentowany na rynku futrzarskim w grudniu 2006 r. Od tego czasu międzynarodowe domy aukcyjne które są partnerami programu OA™ odpowiedzialne są za sortowanie oznaczonych futer, ich czytelną identyfikację oraz za dystrybucję samych oznaczeń[7].

Polska znajduje się na liście krajów produkujących futra na fermach hodowlanych, które później oznaczone mogą być znakiem Origin Aprroved[8]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Francuska przeciwniczka naturalnych futer podąża za starszą panią w norkach z piętnującym transparentem.
Odpady po produkcji futer z norek
Rzeź fok w Kanadzie

Można spotkać się z poglądem, że hodowla norek i innych stworzeń na futro wiąże się z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt. Szczególnie dobrze jest to udokumentowane w krajach Trzeciego Świata[9].

W niektórych krajach europejskich zakazano lub ściśle uregulowano hodowlę zwierząt futerkowych[10]. Na świecie znane są protesty organizacji prozwierzęcych i proekologicznych, które przeciwstawiają się handlowi jak i zabijaniu zwierząt dla futra. Jedną z najsłynniejszych kampanii jest "I'd Rather Go Naked Than Wear Fur" (w tłumaczeniu: Wolę chodzić nago niż nosić futro)[11].

Szczegółowe warunki i metody uśmiercania zwierząt futerkowych w Polsce reguluje "Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 września 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania zwierząt"[12]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Słownik języka polskiego. red. nauk. Mieczysław Szymczak. T. I: A-K Wyd. 7 zm. i popr.. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1992. ISBN 83-01-10903-3.
 2. Multimedialna Encyklopedia Powszechna PWN (edycja 2009). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008. ISBN 978-83-61492-04-7.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych - Certyfikacja. [dostęp 2010-11-26].
 4. O Saga Furs (pol.). [dostęp 2013-01-29].
 5. Odpowiedzialność społeczna Saga Furs (pol.). [dostęp 2013-01-29].
 6. Origin Assured - Initiative (ang.). [dostęp 2010-11-26].
 7. Origin Assured - How it works (ang.). [dostęp 2010-11-26].
 8. Countries and spiecies approved for production of Origin Assured fur (ang.). [dostęp 2010-11-26].
 9. Filmy o problemie futer. [dostęp 2010-11-26].
 10. Przemysł futrzarski - fakty
 11. PSAs by Campaign: Skins | PETA.org
 12. Internetowy System Aktów Prawnych - Dz.U. 2004 nr 205 poz. 2102. [dostęp 2010-11-26].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]