Przejdź do zawartości

Wyprawa Piotrusia na Księżyc (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyprawa Piotrusia na Księżyc
Peterchens Mondfahrt
Gatunek

animowany, fantasy, familijny, przygodowy

Data premiery

29 listopada 1990
1992 (Polska)

Kraj produkcji

RFN

Język

niemiecki

Czas trwania

81 min

Reżyseria

Wolfgang Urchs

Scenariusz

Wolfgang Urchs
Arne Elsholtz

Główne role

André Schmidtsdorf
Nathalie del Castillo
Manfred Lichtenfeld
Friedrich W. Bauschulte
Wolfgang Hess
Dagmar Heller

Muzyka

Klaus Doldinger

Zdjęcia

Giselher Beyer
Sylvia Kékulé
Alexander Mika

Montaż

Gisela Haller

Produkcja

Joachim G. Staab

Wytwórnia

Televersal Hamburg
Iduna Film
ZDF
TC Filmstudio
Trickfilm KG

Dystrybucja

Atlas Film
Beta-Film (Polska)

Wyprawa Piotrusia na Księżyc (niem. Peterchens Mondfahrt) – zachodnioniemiecki animowany film fantasy z 1990 roku w reżyserii Wolfganga Urchsa(inne języki) powstały na podstawie baśni scenicznej o tym samym tytule (Peterchens Mondfahrt(inne języki)) Gerdta von Bassewitza[1].

W 1997 roku film w wersji rozszerzonej podzielono na pięcioodcinkowy miniserial telewizyjny. W Polsce wersja serialowa nadawana była pod tytułem Piotruś w krainie czarów, czyli podróż fantastyczna.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Jednej nocy, rodzeństwo Piotruś i Anabela słyszy piękną grę na skrzypcach. Wykonuje ją Żuczek Brzęczychrząszcz, chrabąszcz o pięciu nóżkach. Wyjaśnia im, wiele lat temu jego praprapradziadek odpoczywał na brzozie, którą ściął niegodziwy drwal, łamiąc tym zakaz ścinania drzew w niedzielę. Podczas jej kradzieży drwal przypadkowo zabrał szóstą nóżkę chrabąszcza, która została na brzozie. O utracie kończyny praprapradziadek dowiaduje się od Czarodziejki Nocy, która ukarała drwala zsyłając go Księżyc i karząc mu ścinać drzewa przez całą wieczność. Czarodziejka Nocy nie jest w stanie odzyskać nóżki i praprapradziadek musi sam się udać na Księżyc w towarzystwie dwójki dobrych dzieci, które nigdy nikogo nie skrzywdziły i są wystarczająco odważne, aby wyruszyć w niebezpieczną podróż[2].

Od tego momentu kolejne pokolenia Brzęczychrząszczów rodzą się z pięcioma nóżkami, gdyż nie byli w stanie znaleźć odpowiednich dzieci. Udaje się dopiero obecnemu przedstawicielowi rodu – Żuczkowi. Piotruś i Anabela zgadzają się, by towarzyszyły mu w podróży na Księżyc i pomogły odzyskać brakującą nóżkę. Są jednak pewne przeszkody, komisja lotów przyznaje dzieciom pozwolenie na prawo lotu na jedną noc. Muszą wrócić na Ziemię przed wschodem słońca. W drodze na niebie Władcy Pogody testują odwagę dzieci. Zatrzymują się na chmurze Siewcy Snów, który opiekuje się gwiazdami odpowiadającym ziemskim dzieciom. Siewca Snów proponuje zabrać dzieci i Brzęczychrząszcza na cosobotnie przyjęcie organizowane przez Czarodziejkę Nocy w jej zamku[2].

Wszyscy podróżują niebiańskimi saniami Siewcy Snów wzdłuż Drogi Mlecznej, gdzie dzieci uczą się o zjawiskach kosmicznych. Do zamku udają się też Władcy Pogody uszkadzając niechcąco Mleczną Drogę ku irytacji jej strażnika. Na miejscu Czarodziejka Nocy, nadal pamiętając o przodku Brzęczychrząszcza, użycza dzieciom i Siewcy Snów Wielkiej Niedźwiedzicy jako transportu. Także Władcy Pogody, ruszeni odwagą dzieci obiecują, pomóc w walce z drwalem znanym obecnie jako Księżycowym Drwalem. Wielka Niedźwiedzica zanosi dzieci, Brzęczychrząszcza i Siewcę Snów prosto na Księżyc. Tam, po przejściu przez królestwa Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz ucieczce przed Księżycowymi Wilkami, Siewca Snów wystrzeliwuje dzieci i Brzęczychrząszcza za pomocą armaty na Księżycowy Las, gdzie znajduje się brzoza z nóżką Brzęczychrząszcza[2].

Piotruś i Anabela domagają się od Księżycowego Drwala zwrotu nóżki Brzęczychrząszcza. Księżycowy Drwal domaga się w zamian jedzenia i planuje pożreć dzieci. W ostatniej chwili pojawiają się Władcy Pogody i po walce z Księżycowym Drwalem zamrażają w lodzie. Brzęczychrząszcz w końcu odzyskuje nóżkę i w euforii tańczy z dziećmi. Niestety, gdy nachodzi świt, promienie słońca roztapiają lód i uwalniają tym samym Księżycowego Drwala. Zezłoszczony chce dopaść swe ofiary, ale Piotruś i Anabela z Brzęczychrząszczem odlatują w ostatniej chwili i docierają na Ziemię przez komin. Dzieci znajdują się na podłodze swego pokoju. Po tym, jak ich matka, łudząco podobna do Czarodziejki Nocy, informuje o śniadaniu, Piotruś dostrzega chrabąszcza z sześcioma nóżkami, zaś Anabela z zaskoczeniem widzi lalkę podobną do Siewcy Snów. Oboje biorą chrabąszcza za Brzęczychrząszcza i z radością patrzą jak odlatuje[2].

Obsada głosowa

[edytuj | edytuj kod]
  • André Schmidtsdorf – Piotruś
  • Nathalie del Castillo – Anabela
  • Manfred Lichtenfeld – żuczek Brzęczychrząszcz
  • Friedrich W. Bauschulte – Siewca Snów
  • Wolfgang Hess – Księżycowy Drwal
  • Dagmar Heller –
    • Czarodziejka Nocy,
    • mama
  • Fritz von Hardenberg – Władca Wichrów
  • Udo Wachtveitl – Pan Deszczu
  • Monika John – Błyskawica
  • Doris Jensen – Pani Chmur
  • Manfred Erdmann – Pan Grzmot
  • Martina Duncker – Wietrzyk
  • Pascal Breuer – Pan Lodu
  • Michael Habeck – Strażnik Drogi Mlecznej
  • Frank Lenart – Ślepy Traf
  • Irina Wanka – Słoneczna Pani
  • Sabine Bohlmann – córka Czarodziejki Nocy
  • Walter Reichelt – św. Mikołaj
  • Willi Roebke – Piernikowy Ludzik
  • Arne Elsholtz
    • Narrator,
    • praprapradziadek Brzęczychrząszcza

Źródło: [3][4]

Wersja polska

[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Telewizyjne Studia Dźwięku
Reżyseria: Małgorzata Boratyńska
Tłumaczenie: Andrzej Wojtaś
Dialogi: Katarzyna Precigs
Dźwięk i montaż: Wiesław Jurgała
Teksty piosenek: Ryszard Skalski
Kierownik produkcji: Krystyna Dynarowska
Wystąpili:

i inni

Piosenki w wykonaniu: Anny Marii Jopek
Lektor: Artur Kaczmarski

Źródło:[potrzebny przypis].

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

W związku z upadkiem komunizmu w NRD i zapowiedzianym zjednoczeniem Niemiec pojawiły nastąpiły nowe formy finansowania, co zachęciło niemieckich producentów animacji telewizyjnej do zainteresowania się pełnometrażowymi animacjami kinowymi. Wolfgang Urchs specjalizujący się w krótkich metrażach zdecydował nakręcić drugi po Kornikach z arki Noego (1988) film animowany, tym razem na podst. sztuki dla dzieci Peterchens Mondfahrt Gerdta von Bassewitza z 1912 roku[5].

Urchs nie zdecydował się na ponowną współpracę z początkującym producentem Michaelem Schoemannem, z którym produkował Korniki z arki Noego i pod koniec produkcji obaj filmowcy się pokłócili[5]. Klaus Doldinger skomponował muzykę filmową na podstawie muzyki Clemensa Schmalsticha, wykorzystanej także we wcześniejszej adaptacji filmowej Peterchens Mondfahrt z 1959 roku[6][7].

Za nagrania aktorów głosowych odpowiadało studio dubbingowe Iduna Film z Monachium[3]. Wykonana została też na rynek międzynarodowy wersja anglojęzyczna Peter in Magicland: A Fantastic Journey w wykonaniu brytyjskiego Cinemedia Ltd[8].

Wydanie

[edytuj | edytuj kod]

Premiera animacji odbyła się w niemieckich kinach 29 listopada 1990 roku[4]. Film w Polsce został wydany w 1992 roku na kasetach VHS pod nazwą Wyprawa Piotrusia na Księżyc w dystrybucji NOTORIA, produkcji na prawie autorskim Beta-Film. Film wydano w wersji lektorskiej czytanej przez Janusza Kozioła. Projekt okładki wykonała Anna Kwiecińska[9].

W Boże Narodzenie 1992 roku film wyemitowano w wersji rozszerzonej i dwóch częściach na antenie ZDF[10]. W 1997 roku film w wersji rozszerzonej podzielono na pięcioodcinkowy miniserial telewizyjny. Emisja odbyła się od 15 do 19 maja 1997 roku na kanale Der Kinderkanal[11]. W Niemczech miniserial miał taką samą nazwę jak film[2]; w Polsce wersja serialowa nadawana była pod tytułem Piotruś w krainie czarów, czyli podróż fantastyczna na kanale TVP1 w sobotniej Wieczorynce[12] od 24 stycznia do 28 lutego 1998 roku, z dubbingiem w reżyserii Małgorzaty Boratyńskiej zrealizowanym przez Telewizyjne Studia Dźwięku. Piosenki wykonała Anna Maria Jopek[potrzebny przypis].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Giesen 2022 ↓, s. 143.
  2. a b c d e Peterchens Mondfahrt. Zeichentrickserien.de. [dostęp 2024-08-29]. (niem.).
  3. a b Peterchens Mondfahrt (1990). Deutsche Synchronkartei. [dostęp 2024-08-08]. (niem.).
  4. a b Peterchens Mondfahrt. TV Wunschliste. [dostęp 2024-08-08]. (niem.).
  5. a b Giesen 2023 ↓, s. 161.
  6. Klaus Doldinger – Peterchens Mondfahrt (Original Soundtrack Zur Gleichnamigen ZDF-Serie). Discogs. [dostęp 2024-08-08]. (ang.).
  7. Josting i in. 2020 ↓, s. 220.
  8. Cinemedia Ltd.. Behind The Voice Actors. [dostęp 2024-08-08]. (ang.).
  9. Wyprawa Piotrusia na Księżyc. Allegro. [dostęp 2020-04-13]. (pol.).
  10. Peterchens Mondfahrt Miniserie in 2 Teilen, Folge 1–2. Fernsehserien.de. [dostęp 2024-08-08]. (niem.).
  11. Peterchens Mondfahrt 5 Folgen Episodenguide. Fernsehserien.de. [dostęp 2024-08-08]. (niem.).
  12. Krupa 1998 ↓, s. 16.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]