Jerzy Kamas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Kamas
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1938
Łódź
Zawód aktor filmowy i teatralny
Współmałżonek Beata Kamas
Lata aktywności 1957-nadal
Zespół artystyczny
Teatr Ateneum w Warszawie
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Jerzy Kamas (ur. 8 lipca 1938 w Łodzi) – polski aktor filmowy i teatralny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem (1961) Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po raz pierwszy wystąpił w teatrze 1 lutego 1957 – na deskach Teatru Ziemi Łódzkiej zagrał wówczas w sztuce "Kowal, pieniądze i gwiazdy" Jerzego Szaniawskiego, którą wyreżyserowała Stefania Domańska.

Trzy lata później w innym teatrze łódzkim, Teatrze Powszechnym, zagrał w dwóch sztukach Williama Szekspira: "Wieczorze Trzech Króli" (reż. Jerzy Walden) i "Śnie nocy letniej" (reż. Emil Chaberski). W łódzkim Teatrze Powszechnym grał do 1964 r. – wystąpił tam m.in. w "Klubie Pickwicka" Karola Dickensa i "Fizykach" Friedricha Dürrenmatta.

W latach 1964-67 był aktorem Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Na jego deskach zagrał m.in. Poetę w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego (reż. Bronisław Dąbrowski), Filcha w "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta (reż. Lidia Zamkow) i Makdufa w "Makbecie" Szekspira (reż. Lidia Zamkow).

Od 1968 r. Kamasa można było oglądać na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrał tam w wielu spektaklach wyreżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza – wystąpił m.in. jako Bianchetti w "Nie-boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego (1969), Inkwizytor w "Świętej Joannie" George'a Bernarda Shawa (1969), Car w "Kordianie" Juliusza Słowackiego (1970) oraz Klaudiusz w "Hamlecie" Szekspira (1970).

W Teatrze Narodowym Kamas wystąpił też w spektaklach "Ryszard III" Szekspira, jako Ryszard książę Gloucester (1969, reż. Jan Maciejowski) i "Opera za trzy grosze" Bertolta Brechta, jako Mackie Majcher (1970, reż. Jan Maciejowski).

Za rolę w wystawionej na deskach Ateneum "Pornografii" Witolda Gombrowicza (reż. Andrzej Pawłowski), gdzie wcielił się w rolę Fryderyka, Kamas otrzymał w 1985 r. nagrodę prezydenta Warszawy.

W 1971 r. aktor zaczął występować na deskach warszawskiego Teatru Ateneum – do dziś pozostaje w jego zespole. Grał tam w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Macieja Prusa, Janusza Warmińskiego i Kazimierza Kutza. W ostatnich latach w teatrze Ateneum występował m.in. w spektaklach: "Król Edyp" Sofoklesa, "Zmierzch" Izaaka Babla, "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego. W 2008 r. odbyła się premiera przedstawienia "Stacyjka Zdrój", spektaklu zbudowanego z piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (jako Ksiądz Luc).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jego żona ma na imię Beata; mają dwóch synów: Pawła i Karola. Mieszka w Warszawie. Jego pierwsza żona Ewa Kamas jest również aktorką, przez wiele lat związaną z teatrem we Wrocławiu.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przebieg kariery[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Wybrane role teatralne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Nagrody dla ludzi teatru (pol.). mkidn.gov.pl, 6 kwietnia 2011. [dostęp 10 kwietnia 2011].
  2. M.P. z 2003 r. Nr 34, poz. 445 – pkt 2.
  3. Odznaczenia dla zasłużonych pracowników Teatru Ateneum. prezydent.pl, 31 marca 2003.
  4. Przy okazji XXIV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych redakcja miesięcznika "Teatr" ustanowiła Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza i przyznała ją aktorowi (od następnego sezonu z podziałem na rolę kobiecą i męską sezonu).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]