Wyprawa Piotrusia na Księżyc (film)
Gatunek | |
---|---|
Data premiery |
29 listopada 1990 |
Kraj produkcji | |
Język | |
Czas trwania |
81 min |
Reżyseria | |
Scenariusz |
Wolfgang Urchs |
Główne role |
André Schmidtsdorf |
Muzyka | |
Zdjęcia |
Giselher Beyer |
Montaż |
Gisela Haller |
Produkcja |
Joachim G. Staab |
Wytwórnia |
Televersal Hamburg |
Dystrybucja |
Atlas Film |
Wyprawa Piotrusia na Księżyc (niem. Peterchens Mondfahrt) – zachodnioniemiecki animowany film fantasy z 1990 roku w reżyserii Wolfganga Urchsa powstały na podstawie baśni scenicznej o tym samym tytule (Peterchens Mondfahrt ) Gerdta von Bassewitza[1].
W 1997 roku film w wersji rozszerzonej podzielono na pięcioodcinkowy miniserial telewizyjny. W Polsce wersja serialowa nadawana była pod tytułem Piotruś w krainie czarów, czyli podróż fantastyczna.
Fabuła
[edytuj | edytuj kod]Jednej nocy, rodzeństwo Piotruś i Anabela słyszy piękną grę na skrzypcach. Wykonuje ją Żuczek Brzęczychrząszcz, chrabąszcz o pięciu nóżkach. Wyjaśnia im, wiele lat temu jego praprapradziadek odpoczywał na brzozie, którą ściął niegodziwy drwal, łamiąc tym zakaz ścinania drzew w niedzielę. Podczas jej kradzieży drwal przypadkowo zabrał szóstą nóżkę chrabąszcza, która została na brzozie. O utracie kończyny praprapradziadek dowiaduje się od Czarodziejki Nocy, która ukarała drwala zsyłając go Księżyc i karząc mu ścinać drzewa przez całą wieczność. Czarodziejka Nocy nie jest w stanie odzyskać nóżki i praprapradziadek musi sam się udać na Księżyc w towarzystwie dwójki dobrych dzieci, które nigdy nikogo nie skrzywdziły i są wystarczająco odważne, aby wyruszyć w niebezpieczną podróż[2].
Od tego momentu kolejne pokolenia Brzęczychrząszczów rodzą się z pięcioma nóżkami, gdyż nie byli w stanie znaleźć odpowiednich dzieci. Udaje się dopiero obecnemu przedstawicielowi rodu – Żuczkowi. Piotruś i Anabela zgadzają się, by towarzyszyły mu w podróży na Księżyc i pomogły odzyskać brakującą nóżkę. Są jednak pewne przeszkody, komisja lotów przyznaje dzieciom pozwolenie na prawo lotu na jedną noc. Muszą wrócić na Ziemię przed wschodem słońca. W drodze na niebie Władcy Pogody testują odwagę dzieci. Zatrzymują się na chmurze Siewcy Snów, który opiekuje się gwiazdami odpowiadającym ziemskim dzieciom. Siewca Snów proponuje zabrać dzieci i Brzęczychrząszcza na cosobotnie przyjęcie organizowane przez Czarodziejkę Nocy w jej zamku[2].
Wszyscy podróżują niebiańskimi saniami Siewcy Snów wzdłuż Drogi Mlecznej, gdzie dzieci uczą się o zjawiskach kosmicznych. Do zamku udają się też Władcy Pogody uszkadzając niechcąco Mleczną Drogę ku irytacji jej strażnika. Na miejscu Czarodziejka Nocy, nadal pamiętając o przodku Brzęczychrząszcza, użycza dzieciom i Siewcy Snów Wielkiej Niedźwiedzicy jako transportu. Także Władcy Pogody, ruszeni odwagą dzieci obiecują, pomóc w walce z drwalem znanym obecnie jako Księżycowym Drwalem. Wielka Niedźwiedzica zanosi dzieci, Brzęczychrząszcza i Siewcę Snów prosto na Księżyc. Tam, po przejściu przez królestwa Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz ucieczce przed Księżycowymi Wilkami, Siewca Snów wystrzeliwuje dzieci i Brzęczychrząszcza za pomocą armaty na Księżycowy Las, gdzie znajduje się brzoza z nóżką Brzęczychrząszcza[2].
Piotruś i Anabela domagają się od Księżycowego Drwala zwrotu nóżki Brzęczychrząszcza. Księżycowy Drwal domaga się w zamian jedzenia i planuje pożreć dzieci. W ostatniej chwili pojawiają się Władcy Pogody i po walce z Księżycowym Drwalem zamrażają w lodzie. Brzęczychrząszcz w końcu odzyskuje nóżkę i w euforii tańczy z dziećmi. Niestety, gdy nachodzi świt, promienie słońca roztapiają lód i uwalniają tym samym Księżycowego Drwala. Zezłoszczony chce dopaść swe ofiary, ale Piotruś i Anabela z Brzęczychrząszczem odlatują w ostatniej chwili i docierają na Ziemię przez komin. Dzieci znajdują się na podłodze swego pokoju. Po tym, jak ich matka, łudząco podobna do Czarodziejki Nocy, informuje o śniadaniu, Piotruś dostrzega chrabąszcza z sześcioma nóżkami, zaś Anabela z zaskoczeniem widzi lalkę podobną do Siewcy Snów. Oboje biorą chrabąszcza za Brzęczychrząszcza i z radością patrzą jak odlatuje[2].
Obsada głosowa
[edytuj | edytuj kod]- André Schmidtsdorf – Piotruś
- Nathalie del Castillo – Anabela
- Manfred Lichtenfeld – żuczek Brzęczychrząszcz
- Friedrich W. Bauschulte – Siewca Snów
- Wolfgang Hess – Księżycowy Drwal
- Dagmar Heller –
- Czarodziejka Nocy,
- mama
- Fritz von Hardenberg – Władca Wichrów
- Udo Wachtveitl – Pan Deszczu
- Monika John – Błyskawica
- Doris Jensen – Pani Chmur
- Manfred Erdmann – Pan Grzmot
- Martina Duncker – Wietrzyk
- Pascal Breuer – Pan Lodu
- Michael Habeck – Strażnik Drogi Mlecznej
- Frank Lenart – Ślepy Traf
- Irina Wanka – Słoneczna Pani
- Sabine Bohlmann – córka Czarodziejki Nocy
- Walter Reichelt – św. Mikołaj
- Willi Roebke – Piernikowy Ludzik
- Arne Elsholtz –
- Narrator,
- praprapradziadek Brzęczychrząszcza
Wersja polska
[edytuj | edytuj kod]Wersja polska: Telewizyjne Studia Dźwięku
Reżyseria: Małgorzata Boratyńska
Tłumaczenie: Andrzej Wojtaś
Dialogi: Katarzyna Precigs
Dźwięk i montaż: Wiesław Jurgała
Teksty piosenek: Ryszard Skalski
Kierownik produkcji: Krystyna Dynarowska
Wystąpili:
- Agata Gawrońska –
- Piotruś,
- gwiazdka Piotrusia (odc. 2)
- Jolanta Wilk –
- Anabela,
- gwiazdka Anabeli (odc. 2)
- Mieczysław Morański – żuczek Brzęczychrząszcz
- Mieczysław Gajda – Siewca Snów
- Dariusz Odija – Księżycowy Drwal
- Jolanta Grusznic – Czarodziejka Nocy
- Jerzy Kamas – Narrator
- Artur Kaczmarski –
- Władca Wichrów,
- sędzia z komisji lotu #1 (odc. 1-2)
- Józef Mika –
- Pan Deszczu,
- sędzia z komisji lotu #2 (odc. 1-2),
- pies (odc. 2)
- Zofia Gładyszewska –
- Pani Chmur,
- sowa (odc. 1-2)
- Jan Janga-Tomaszewski –
- Pan Grzmot,
- św. Mikołaj (odc. 4)
- Halina Chrobak –
- Błyskawica,
- Tęczowa Pani (odc. 2),
- Słoneczna Pani (odc. 3-4)
- Ryszard Olesiński –
- Pan Lodu,
- Wodnik,
- Ślepy Traf,
- sędzia z komisji lotu #3 (odc. 1-2),
- Strażnik Drogi Mlecznej (odc. 2-4),
- Piernikowy Ludzik (odc. 4)
- Barbara Bursztynowicz –
- córka Czarodziejki Nocy,
- gwiazdka (odc. 2),
- motyl (odc. 2-3),
- Paź (odc. 3-4)
i inni
Piosenki w wykonaniu: Anny Marii Jopek
Lektor: Artur Kaczmarski
Źródło:[potrzebny przypis].
Produkcja
[edytuj | edytuj kod]W związku z upadkiem komunizmu w NRD i zapowiedzianym zjednoczeniem Niemiec pojawiły nastąpiły nowe formy finansowania, co zachęciło niemieckich producentów animacji telewizyjnej do zainteresowania się pełnometrażowymi animacjami kinowymi. Wolfgang Urchs specjalizujący się w krótkich metrażach zdecydował nakręcić drugi po Kornikach z arki Noego (1988) film animowany, tym razem na podst. sztuki dla dzieci Peterchens Mondfahrt Gerdta von Bassewitza z 1912 roku[5].
Urchs nie zdecydował się na ponowną współpracę z początkującym producentem Michaelem Schoemannem, z którym produkował Korniki z arki Noego i pod koniec produkcji obaj filmowcy się pokłócili[5]. Klaus Doldinger skomponował muzykę filmową na podstawie muzyki Clemensa Schmalsticha, wykorzystanej także we wcześniejszej adaptacji filmowej Peterchens Mondfahrt z 1959 roku[6][7].
Za nagrania aktorów głosowych odpowiadało studio dubbingowe Iduna Film z Monachium[3]. Wykonana została też na rynek międzynarodowy wersja anglojęzyczna Peter in Magicland: A Fantastic Journey w wykonaniu brytyjskiego Cinemedia Ltd[8].
Wydanie
[edytuj | edytuj kod]Premiera animacji odbyła się w niemieckich kinach 29 listopada 1990 roku[4]. Film w Polsce został wydany w 1992 roku na kasetach VHS pod nazwą Wyprawa Piotrusia na Księżyc w dystrybucji NOTORIA, produkcji na prawie autorskim Beta-Film. Film wydano w wersji lektorskiej czytanej przez Janusza Kozioła. Projekt okładki wykonała Anna Kwiecińska[9].
W Boże Narodzenie 1992 roku film wyemitowano w wersji rozszerzonej i dwóch częściach na antenie ZDF[10]. W 1997 roku film w wersji rozszerzonej podzielono na pięcioodcinkowy miniserial telewizyjny. Emisja odbyła się od 15 do 19 maja 1997 roku na kanale Der Kinderkanal[11]. W Niemczech miniserial miał taką samą nazwę jak film[2]; w Polsce wersja serialowa nadawana była pod tytułem Piotruś w krainie czarów, czyli podróż fantastyczna na kanale TVP1 w sobotniej Wieczorynce[12] od 24 stycznia do 28 lutego 1998 roku, z dubbingiem w reżyserii Małgorzaty Boratyńskiej zrealizowanym przez Telewizyjne Studia Dźwięku. Piosenki wykonała Anna Maria Jopek[potrzebny przypis].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Giesen 2022 ↓, s. 143.
- ↑ a b c d e Peterchens Mondfahrt. Zeichentrickserien.de. [dostęp 2024-08-29]. (niem.).
- ↑ a b Peterchens Mondfahrt (1990). Deutsche Synchronkartei. [dostęp 2024-08-08]. (niem.).
- ↑ a b Peterchens Mondfahrt. TV Wunschliste. [dostęp 2024-08-08]. (niem.).
- ↑ a b Giesen 2023 ↓, s. 161.
- ↑ Klaus Doldinger – Peterchens Mondfahrt (Original Soundtrack Zur Gleichnamigen ZDF-Serie). Discogs. [dostęp 2024-08-08]. (ang.).
- ↑ Josting i in. 2020 ↓, s. 220.
- ↑ Cinemedia Ltd.. Behind The Voice Actors. [dostęp 2024-08-08]. (ang.).
- ↑ Wyprawa Piotrusia na Księżyc. Allegro. [dostęp 2020-04-13]. (pol.).
- ↑ Peterchens Mondfahrt Miniserie in 2 Teilen, Folge 1–2. Fernsehserien.de. [dostęp 2024-08-08]. (niem.).
- ↑ Peterchens Mondfahrt 5 Folgen Episodenguide. Fernsehserien.de. [dostęp 2024-08-08]. (niem.).
- ↑ Krupa 1998 ↓, s. 16.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Rolf Giesen: Animation in Europe. Boca Raton: CRC Press, 2022. ISBN 9781032058184. (ang.).
- Rolf Giesen: Animation in Germany. Boca Raton: CRC Press, 2023. ISBN 9781000918083. (ang.).
- Petra Josting, Marlene Antonia Illies, Matthias Preis, Annemarie Weber: Deutschsprachige Kinder Und Jugendliteratur Im Medienverbund 1900-1945. T. 3. Berlin: J.B. Metzler, 2020, seria: Studien zu Kinder- und Jugendliteratur und-medien. ISBN 978-3-476-05686-3. ISSN 2524-8634. (niem.).
- Krzysztof Krupa (red. nacz.). Telewizja. „Dziennik Bałtycki”. 53 (32), s. 16, 7-8 lutego 1998 r.. Gdańsk: Prasa Bałtycka. (pol.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Wyprawa Piotrusia na Księżyc (film) w bazie IMDb (ang.)
- Wyprawa Piotrusia na Księżyc (film) w bazie Filmweb